Astsubay

Astsubay Olma Rehberi – Özlük Hakları

Astsubay olmak istiyorsun fakat nereden ve nasıl başlayacağınızı bilmiyorsunuz ya da kabaca birşeyler biliyorsunuz ama astsubay maaşları, astsubay özlük hakları, astsubay eğitimleri gibi konularda daha detaylı bilgiler öğrenmek istiyorsanız, işte bu yazı sizin için hazırlandı. Yazıyı sonuna kadar dikkatli bir şekilde okuyun. Bu yazıyı sürekli güncelleyerek size en doğru bilgiyi vermeye çalışacağım. Sizden de bu yazıyı beğenirseniz, paylaşmanızı rica ediyorum. Hadi yazımızı okuyalım…

Astsubay Genel Bilgilendirme

Astsubaylığın ne olduğunu anlamak için önce TSK İç Hizmet Kanunu ‘ndaki  tanımına bakalım. Kanununda Astsubay,  ”Hususi kanununa göre Silahlı Kuvvetlere katılan astsubay astçavuştan astsubay
kıdemli başçavuşa kadar rütbeyi haiz olan askerdir.” şeklinde tanımlanmaktadır.

Astsubaylar, Türk Silahlı Kuvvetlerinde genel olarak Teknik ve İdari işlerde görev yapmaktadır.  Tabi komando birliği gibi muharip birliklerde aktif olarak operasyonlara da katılırlar ama bu azınlıktadır. Bunu söylememin nedeni, ne kadar muharip birlikte de olsa genelde sadece genç rütbede operasyonel faaliyete katılır sonra yaş ilerledikçe geri hizmetteki görevlere geçer.

Astsubaylık ile ilgili önemli bir kavram ise  ”Muvazzaf ve Sözleşmeli ” kavramıdır. Muvazzaf Astsubay ; bu mesleğe girdikten sonra emekli olana kadar devam etmesi anlamına gelir. Yani kadrolu demektir. Sözleşmeli Astsubay ise; belli yıllarda (ortalama 3-4 yılda bir) yeni sözleşme imzalayarak emekli olana kadar görev yaparlar. Fakat her sözleşme imzalama zamanı, TSK’nın da kabul etmesi gerekir.

Astsubay Nasıl Olunur ?

Astsubay Nasıl Olunur sorusu çok fazla sorulur fakat net cevabı hemen bulabileceğiniz bir kaynak bulmak zordur. Astsubay olmanın 3 yöntemi vardır. Sizin için bu yöntemleri inceleyebilmeniz için Başvuru Kılavuzu nu da sitemizde yayınlıyoruz. İnceleyebilirsiniz.

 1. Yöntem: Astsubay Meslek Yüksek Okullarını okuyarak astsubay olmak. Astsubay Meslek Yüksek Okulları ile ilgili detaylı yazıyı okuyabilirsiniz. Bu yöntemi kısaca anlatmak gerekirse, lise mezunu olanlar TYT + Mülakat + Spor Testi + Sağlık Muayenesi sonrası 2 yıllık Astsubay Meslek Yüksek Okullarında okurlar ve mezun olduktan sonra göreve başlarlar. Örnek Astsubay Meslek Yüksek Okulu Başvuru Kılavuzu nu inceleyebilirsiniz.
 2. Yöntem: 2 yada 4 yıllık üniversitelerden mezun olduktan sonra Dış Kaynak Astsubay Alımları na başvurulur. Mülakat – Spor Testi –  Sağlık Muayenesi – KPSS Puanı  (Bazı alımlarda istenmeyebilir)  sonucu kazananlar, yaklaşık 1 yıllık eğitime tabi tutulduktan sonra  Astsubay olarak göreve başlarlar. Örnek ” Astsubay Başvuru Kılavuzu ” inceleyebilirsiniz.
 3. Yöntem: İç Kaynaktan Astsubay Alımı  olarak bilinir. Görevdeki uzman çavuşlardan yada askerliğini yapan astçavuş lardan, Muvazzaf/Sözleşmeli Astsubay olmak isteyenler, Mülakat – Spor Testi –  Sağlık Muayenesi – Nitelik Belgesi sonucu kazanırlarsa, yaklaşık 1 yıllık eğitim sonunda Astsubay olarak göreve başlarlar.

Astsubay Rütbeleri

Astsubay Rütbeleri hiyerarşik olarak aşağıda sıralanmıştır. Bunlar arasında astçavuş, askerliğini Yedek Astsubay olarak yapanlara verilen rütbedir. Gerisi normal astsubay rütbesidir.

 1. Astsubay Astçavuş
 2. Astsubay Çavuş
 3. Kıdemli Çavuş
 4. Üstçavuş
 5. Kıdemli Üstçavuş
 6. Başçavuş
 7. Kıdemli Başçavuş

Türk Silahlı Kuvvetlerinde Rütbe ve Sınıf İşaretleri ni buradan inceleyebilirsiniz.

Astsubay Özlük Hakları

Astsubay Özlük Hakları denince sağlık, maaş, sosyal tesis, lojman vs. gibi konulardaki hakları akla gelir. Bunları tek tek anlatacağım.

Astsubay Maaşları

Türk Silahlı Kuvvetlerinde maaşlar, kuvvete (Kara-Hava-Deniz-Jandarma vs.), göreve ve görev yerine göre çok fazla değişmektedir. Bunun nedeni yapılan göreve ve görev yerine göre farklı tazminatlar verilmesidir. Önce tazminatları anlatacağım sonrasında ise, bu tazminatlar olmadan kabaca bir astsubay maaşları ne kadar onu anlatacağım. Buna çıplak maaş da denir.  Çıplak maaşın üzerine görevine göre tazminatlar eklenir ve net maaş ortaya çıkar. Bu rakamlar 2021 yılı Nisan ayına göre kabaca verilmiştir. Her ocak ve temmuzda bu maaşa ortalama 350 Tl daha eklerseniz, okuduğunuz tarihteki maaşı kabaca bulursunuz.

Astsubay Tazminatları

 • Komando Tazminatı: 500 Tl
 • İç Güvenlik Tazminatı: 2700 Tl
 • Bölük Astsubaylığı Tazminatı: 300 Tl
 • Suriye Tazminatı: 6000 Tl
 • Paraşüt Tazminatı: 400 Tl
 • Yurt  Dışı Tazminatı: Günlük 100-120 Dolar

Astsubay Çıplak Maaşları

 1. Astsubay Astçavuş:6000
 2. Astsubay Çavuş:6200
 3. Kıdemli Çavuş:6500
 4. Üstçavuş:6800
 5. Kıdemli Üstçavuş:7100
 6. Başçavuş:7500
 7. Kıdemli Başçavuş:7750

Astsubay Sağlık Hakkı

Astsubay olarak göreve başladıktan sonra TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliği ‘ne göre tüm sağlık hizmetlerinde ücretsiz yararlanır. Burada önemli olan bilgi, Sözleşmeli Astsubayların 1 yılda 3 aydan fazla hava değişimi yada  istirahat alması durumunda sözleşmeleri feshedilir. Bunun istisna durumu vardır, ama genel kural budur. Detaylar sağlık yönetmeliğinde yazar.

Astsubay Lojman Hakkı

Lojmanlar tüm kuvvetlerde belli bir planlama sistemine göre dağıtılır. Yani göreve başladıktan sonra çeşitli kriterlere göre her sene belli miktarda lojman puanı alınır. Puanı yüksek olandan başlamak üzere boş lojmanlar dağıtılır. Her şehirde lojman yoktur. Lojman dağıtımında statülere(subay, astsubay, uzman erbaş vs.) göre lojman dağıtım oranı vardır. Astsubayların lojmanlarda, jandarma astsubaylar için %35, Msb astsubaylar için %30 hakkı vardır. Yani bir yerde 100 tane lojman varsa, bunun 30 tanesi astsubaylara verilir. Gerisi subay, uzman erbaş, sivil memur vs. yine kendi statü oranlarına göre verilir. Lojman ile ilgili çok farklı detaylar vardır ama kabaca durum böyledir.

Astsubay İzin Hakkı

Astsubayların 1 yılda 30 gün kanuni izin, 15 gün mazeret izin hakkı vardır. Eşinin doğum yapması, eşinin ölümü, çocuğunun ölümü, kendisinin veya eşinin ana, baba veya kardeşinin ölümü hallerinin her birinde isteği üzerine on güne kadar; kendisinin veya çocuğunun evlenmesi halinde isteği üzerine yedi güne kadar, yangın, zelzele, seylap gibi olağanüstü bir mazeret dolayısıyla bir yıl içinde otuz güne kadar izin kullanabilir.

Astsubay Emeklilik Durumu

Bu durum daha çok Sosyal Güvenlik Kurumu ve onun tabi olduğu kanunlar ile düzenlenmiştir. Astsubaylar genel olarak 25 yıl görev yaptıktan sonra emekliliğe hak kazanır. Astsubay Meslek Yüksek Okullarında geçirdikleri süre boyunca da sgk primleri ödenir ve bu nedenle burada geçirdikleri 2 yıl da 25 yıllık sürenin içine eklenir. Yani Astsubay MYO okulunu bitiren biri 23 yıl çalışırsa emeklilik hakkı kazanmış olur.

Ayrıca Türk Silahlı Kuvvetlerinde görev yapan tüm personele 4 yıla 1 yıl olacak şekilde yıpranma hakkı verilir. Yani 4 yıl görev yaptığında aslında 5 yıl görev yapmış sayılır. Bu hesaba göre 20 yıl görev yaptıktan sonra emekliye hak kazanmış sayılır. 20 yıl=5 yıl yıpranma ise 20+5=25 yıl fiili görev yapmış sayılır. Fakat burada da mevcut kanunlara göre 65 yaş şartı devreye girer. 5 yıl yıpranma yaş kriterinden de düşülür yani 60 yaşında maaşlı olarak emekli olur. Ufak tefek bilgi değişikliği olabilir ama kabaca durum böyledir.

Diyeceksiniz ki 20 yıl çalıştım fakat 60 yaşına gelmedim, ne olacak ?

Maaşlı emekliliği hak edene kadar çalışmaya devam edebilirler. Yani 20 yaşında çalışmaya başlayan biri 36 sene çalıştığında yani 56 yaşında maaşlı olarak emekli olur. 36 yıl=9 yıl yıpranma, 65-9=56 yaş.

Astsubay Eğitimleri

Öncelikle eğitim faaliyeti tüm meslek hayatı boyunca devam eder. Burada Astsubay Meslek Yüksek Okulları ve Astsubay Temel Askerlik ve Astsubaylık Anlayışı Kazandırma ( ASTTASAK ) Eğitimi ile ilgili bilgi verilecek. TSK Rütbeler ve Sınıf İşaretleri ile ilgili bilgi almak için linke tıklayın.

1. Astsubay Meslek Yüksek Okullarında Eğitim

Astsubay Meslek Yüksek Okullarında Eğitim 2 yıl sürmektedir. Bu süreçte hem akademik hem de askeri eğitimler birlikte verilir. Ayrıca her sene yazın 2 ay süre ile askeri kamplara giderler. Okullar ile ilgili daha detaylı bilgi için ilgili okulun üstüne tıklayın.

2. Astsubay Temel Askerlik ve Astsubaylık Anlayışı Kazandırma (ASTTASAK) Eğitimi

Dış Kaynak Astsubay Eğitimleri genel olarak 8 ay sürüyor. Bunun 3 ayı komando kursunda geçer. Eğitim ile ilgili daha detaylı bilgi için ilgili yazıların üstüne tıklayın.

 • ASTTASAK
 • Jandarma Astsubay Eğitim Merkezi (ASEM)

 

 

 

 

0 0 Oylamalar
Makele Değerlendirmesi
Abone Ol
Bildir
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi öğrenmeyi çok isterim, lütfen yorum yapın.x

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatıp Yeniden Deneyiniz....