MSÜ Puan Hesaplama Aracı 2021

MSÜ puan hesaplama işlemi, Milli Savunma Üniversitesine girmek isteyen adaylar için önem taşımaktadır. TYT, AYT VE MSÜ gibi çok sayıda sınavın bulunduğu bu süreçte adaylara kaç net gerekeceği, ne kadar doğru yapmaları gerektiği gibi bilgiler hesaplama sistemleriyle daha net bir şekilde verilmektedir.
MSÜ puan hesaplama sisteminde de TYT ve AYT sınavlarında olduğu gibi 4 yanlış 1 doğruyu götürmektedir. Bu sebeple adayların cevabını bilmedikleri soruları boş bırakmaları gerekmektedir. Aksi takdirde yanlış sayısı 4’e ulaştığında 1 doğru silinecek bu da adayların yaptığı neti düşürecektir. MSÜ puanlama sisteminde adayların her sınav için belirlenen barajı geçmeleri gerekmektedir. Aksi takdirde adayların MSÜ okullarına başvurabilmeleri mümkün olmamaktadır.

MSÜ Sınavlarında Kaç Puan Gerekir? Standart Sapma Nedir?

MSÜ puan hesaplama sisteminde adayların net sayıları oldukça önem taşımaktadır. Bunun yanı sıra adaylar standart sapma değerleri doğrultusunda da sıralamalarda üste çıkabilmekte ya da aşağı sıralara düşebilmektedir. Standart sapma ortalama değeri 10 üzerinden belirlenmektedir.
Standart sapma, diğer adayların yanlış cevap verdiği sorulara farklı bir adayın doğru cevap vermesi durumunda belirlenmektedir. Örneğin herkes bir soruyu doğru cevaplarsa bu soruda standart sapma oranı düşüktür. Ancak herkesin yanlış cevap verdiği soruya diğer adaylar doğru cevap verirse puan ve sıralama anlamında öne geçilmektedir. MSÜ sınav puanı hesaplama işlemlerinde bunlara da dikkat edilmesi gerekmektedir.

MSÜ Kazanmak İçin Kaç Net Gerekir? Kaç Puan Alınmalı?

ÖSYM tarafından yapılmakta olan sınavlarda adayların yüksek netler yapmaları ve bu sınavlarda başarılı olmaları gerekmektedir. Öncelikle adayların MSÜ sınavına girmeleri ve başarılı puan ortalamalarına ulaşmaları gerekmektedir.
MSÜ puan hesaplama işleminde erkek adayların minimum geçen seneki taban puanlarını almaları gerekmektedir. 2021 yılında MSÜ taban puanları o sene tercih yapan kişilerin belirleyeceği bir husustur dolayısıyla yapmanız gereken tek şey Msü puan hesaplama aracı ile birlikte tahmini netlerinizle puanınızı hesaplamanızdır Örnek MSÜ net sayıları ise şu şekildedir;
• Matematik: 20
• Türkçe: 20
• Sosyal Bilimler: 10
• Fen Bilimleri: 12
Yukarıdaki net sayısını çıkaran erkek adaylar, sayısal puanlama türünden tüm okulları kazanabilmektedir. Erkek için Eşit Ağırlık için gereken net sayısı ise şu şekildedir;
• Matematik: 15
• Türkçe: 20
• Sosyal Bilimler: 14
• Fen Bilimleri: 5
Not: Yukarıdaki net sayıları ve okulların taban puanları her yıl değişiklik göstermektedir.

Net

Sene
2020 2021
Gruba Katıl