Askeri Okullar

DENİZ ASTSUBAY MESLEK YÜKSEKOKULU – DAMYO

Tarihçe

Deniz Astsubay Meslek Yüksekokulu, Büyükamiral Bozcaadalı Hasan Hüsnü Paşa tarafından 15 Nisan 1890 tarihinde “Deniz Gedikli Sınıfı” adı ile “Selimiye Top Eğitim Gemisi’nde” öğrenime başlamıştır. Daha sonra sırası ile 1915 yılında “Makineci Çırakları Mektebi” ve 1916 yılında “Gemici Çırakları Mektebi” okulları açılmıştır. Cumhuriyet dönemi ile birlikte 1924 yılında “Çırak Mektepleri” “Gemici Gençler Mektebi” adını almış ve Kasımpaşa Hasköy’e taşınmıştır. 1963 yılında “Deniz Astsubay Hazırlama Okulu” adını alarak Beylerbeyi’nde eğitim öğretim faaliyetlerine başlanmıştır. 06 Ekim 2003 tarihinde 2 yıllık ön lisans düzeyinde eğitim öğretim veren “Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okulu Komutanlığı”, adı altında Karamürsel ve Derince ’de eğitim öğretim faaliyetine başlamıştır.

MİLLİ SAVUNMA ÜNİVERSİTESİ TANITIM VİDEOSU

Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okulunda Eğitim

DAMYO’da öğrenciler AKADEMİK ve ASKERİ olmak üzere 2 tür eğitim almaktadır.

Akademik Eğitim

Deniz Astsubay Meslek Yüksekokulu eğitim-öğretim sisteminin öncelikli hedefi Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bağlısı yüzer ve kara birliklerine göreve hazır astsubay yetiştirmektir. Bu maksatla; Deniz Astsubay Meslek Yüksekokulu eğitim programları, mezun astsubayların yapacakları görevleri başarabilmeleri için sahip olmaları gereken bilgi ve becerileri kazanmaları ana prensibine dayanmaktadır.
Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okulunda öğrenciler; Seyir, Harekât, Porsun, Elektronik, Güdüm Sistemleri ve Teknikleri, Topçu, Torpido, Mayın, Sonar, Bilgi Teknolojileri, Uçak Bakım, İkmal ve İdari sınıfları Altınova/YALOVA yerleşkesinde, Motorcu, Yara Savunma ve Elektrik sınıfları Derince/KOCAELİ yerleşkesinde, Dz.Piyade sınıfı Kara Asb.MYO K.lığı BALIKESİR’de, deniz istihkam sınıfı Kara Asb.MYO K.lığı BALIKESİR /Hava Asb. MYO K.lığı Gaziemir/İZMİR’de, Uçak Bakım sınıfının bazı branşları Hava Asb. MYO K.lığı Gaziemir/İZMİR’de eğitime tabi tutulurlar. Eğitimlerini başarıyla tamamlayan öğrenciler astsubay çavuş rütbesi ile mezun olurlar. Mezun olan Astsubaylara, “Önlisans Diploması” ve “Astsubay Diploması” olmak üzere iki farklı diploma verilmektedir.

Askeri Eğitim

Öğrencilerin yönetim ve karar verme alanlarındaki yeteneklerinin geliştirilerek, çağdaş bir asker ve denizci olmalarını sağlamak amacıyla askeri eğitim programları düzenlenmektedir. Askeri eğitimler, Türk Deniz Kuvvetlerinin seçkin subay ve astsubayları yönetimi ve denetiminde yaptırılmaktadır. Öğrencileri gemi ve deniz hayatına alıştırmak, öğrenilen teorik bilgilerin uygulamasını yaptırmak ve göreve hazırlamak amacıyla yıl içerisinde, okul ve harp gemilerinde uygulamalı deniz eğitimleri yapılmaktadır. Yaz döneminde öğrencilerimiz okul gemileriyle çeşitli yurt içi ve yurt dışı limanlarını ziyaret etmekte, aldıkları deniz eğitiminin yanı sıra, henüz öğrenciyken farklı ülkeleri görebilme ayrıcalığına sahip olmaktadır.

Beden Eğitimi ve Spor Programı

Öğrencilerin yeteneklerini geliştirmek, sporu bir yaşam biçimi olarak benimsemelerini sağlanmak maksadıyla,
Her türlü beden eğitimi, spor faaliyetleri ve muharebede karşılaşılabilecek çeşitli güçlükleri yenebilecek fiziksel yeterliğe ulaştırılması ve kendilerine olan güven duygularının geliştirilmesi maksadıyla, muharebe koşullarına uygun özel nitelikli
beden eğitimi faaliyetlerini yapabilme becerisinin kazandırılması hedeflenmektedir. Öğrencilerin fiziksel gelişimleri maksadıyla, Futbol, Basketbol, Yelken, Yüzme, Havalı Atış ve Kır Koşusu spor dallarında faaliyet gösterilmektedir.

Öğrencilere Sunulan İmkanlar

Öğrencilerin ders dışında kalan vakitlerini etkin bir biçimde kullanabilmeleri maksadıyla
teneffüshane, cep sinema salonu, kitap okuma odası ve oyun odası mevcuttur.

2021 Yılı MSÜ Taban Puanları

DENİZ ASTSUBAY MESLEK YÜKSEKOKULU - DAMYO

Deniz Astsubay Meslek Yüksekokulu
Nerede, Adresi, Telefonu, Harita Konumu

Adresi

Deniz Astsubay Meslek Yüksekokulu Yalova’nın Altınova ilçesinde yer almaktadır.

Telefonu

(0226) 462 83 10

Harita Konumu

Diğer askeri okullar hakkında bilgi almak için BURAYA tıklayınız.
DENİZ ASTSUBAY MESLEK YÜKSEKOKULU WEB sitesi için BURAYA tıklayınız.

Sık Sorulan Sorular (SSS)

İlgili Makaleler

0 0 Oylamalar
Makele Değerlendirmesi
Abone Ol
Bildir
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi öğrenmeyi çok isterim, lütfen yorum yapın.x

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatıp Yeniden Deneyiniz....