Askeri Okullar

JSGA – Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi

Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi

Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi, İçişleri Bakanlığına bağlı olarak ülkeye subay kazandırmayı amaçlayan, bünyesinde birçok farklı eğitimi bulunduran bir kurumdur. Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi, 31 Temmuz 2016 tarihinde kurulup, öğrencilerine hizmet vermeye başlamıştır.

Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisinin bünyesi içerisinde birçok farklı birim eğitim ve öğretim hizmeti sunmaktadır. Akademinin içerisinde bulunan birimler, Enstitü, Meslek Yüksek Okulu, araştırma – eğitim merkezleri ve fakültedir.

Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Nerededir?

Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi, Ankara’da bulunmaktadır. Bu kurum Çankaya’da eğitim vermeye devam etmektedir.

Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisine Nasıl Girilir?

Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi bünyesine dahil olmak isteyen öğrencilerin gireceği alana göre farklı şartları yerine getirmesi gerekmektedir. Bu şartlar:

 • JAMYO’ya girmek isteyen öğrenciler, TC vatandaşı ve erkek olmalı, adayların liseden mezun olmaları gerekmektedir. Buna ek olarak JAMYO adayları, 21 yaşını doldurmamış olmalı ve evli-çocuk sahibi olmamalıdır.
 • JSGF’ye girmek isteyen adayların da TC vatandaşı olması gerekmektedir. Bunun yanında gerekli sağlık ve adli incelemelerden temiz çıkmalı, evli olmamalı, 21 yaşını doldurmamış olmalı ve lise mezunu olmalıdır.
 • ASEM’e girmek isteyen adaylarda aranan özellikler ise, TC vatandaşı olmalı, KPSS notu olmalı ve gerekli sağlık koşullarına sahip olmalıdır.
 • SUEM’e girmek isteyen adaylarda aranan özellikler, TC vatandaşı olmalı, KPSS ve ALES notu olmalı, gerekli sağlık koşullarına sahip olmalıdır.

Ayrıca ASEM ve SUEM’e girmek isteyen adaylar, eğer lisansüstü eğitimini tamamladıysa 32 yaşını doldurmamış olmalı, lisansüstü öğrenimine devam eden adayların da 27 yaşını doldurmamış olması gerekmektedir.

Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Kaç Yıl Eğitim Verir?

Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi, bünyesinde birçok eğitim birimini bulundurur. Bu birimlerin eğitim süreleri birbirinden farklılık göstermektedir. Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisindeki fakültede, toplam olarak 5 yıl eğitim verilmektedir. Bu 5 yıl içerisinde öğrenciler, ilk seneyi hazırlık sınıfını okuyarak geçirmektedir. Akademinin bünyesinde bulunan meslek yüksek okulunda ise 2 yıl boyunca öğrencilere eğitim öğretim sunulmaktadır.

Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisinden Mezun Olanlar Ne İş Yapar?

Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi mezunları, okuduğu alanın ne olduğuna göre subay, astsubay olarak göreve başlayıp ihtiyaç olan yerlere tayin edilebilmektedir. Örnek olarak JAMYO, ihtiyaç olan bölgelere astsubay yetiştirmekle görevlidir. JSGF ise, ülkenin ihtiyaç olan bölgelerine subay yetiştirme görevini üstlenir. Aynı zamanda JSGF, Jandarma Genel Komutanlığı’nın önemli yönetim bölgelerine de asker yetiştirmektedir. Bu akademi bünyesinden mezun olan öğrencilerin diplomaları, hem ulusal hem de uluslararası geçerliliği olan diplomalardır. Akademi bünyesindeki fakülteden lisans olarak mezun olan öğrenciler de teğmen olarak görevlerine başlama imkanına sahiptirler. Teğmen olarak görevlerine başlayan kişiler, silahlı kuvvetler tazminatı, aile ve çocuk tazminatı gibi birçok tazminat hakkından da faydalanabilmektedir.

Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Öğrencilerinin İhtiyaçları Nasıl Karşılanır?

Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi öğrencilerinin en temel ihtiyaçlarının yanı sıra çeşitli sosyal ihtiyaçlarının çoğu devlet tarafından bizzat karşılanmaktadır.

Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademinde İntibak Eğitimi

Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi, öğrencilere bu işin temel değerleri ve önemini iyice kavratabilmek için belirli bir süre intibak eğitimi verilmektedir.

Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Astsubay Eğitim Merkezi (ASEM) İçerisinde Hangi Eğitimler Verilir?

Akademi içerisindeki ASEM’de, öğrencilere belirli bir eğitim programı süreci hazırlanmaktadır. ASEM’de planlanıp öğrencilere düzenli bir şekilde verilen eğitimler şunlardır:

 • Kayıt kabul
 • İntibak Eğitimi
 • Temel Eğitim
 • Staj
 • Kolluk Uygulaması

Ayrıca ASEM’e kayıt yaptıran öğrencilerin tüm masrafları da Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Başkanlığınca karşılanmaktadır.

Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Bünyesindeki SUEM’de Hangi Eğitimler Verilir?

Akademi içerisindeki SUEM’de bulunan öğrencilere belirli eğitimler sunulmaktadır. Öğrencilere sunulan eğitimler şu şekildedir:

 • Kayıt Kabul
 • İntibak Eğitimi
 • Temel Eğitim
 • Komando ve İç Güvenlik Eğitimi
 • Staj
 • Akademik Eğitim
 • Kolluk Uygulaması Eğitimi
0 0 Oylamalar
Makele Değerlendirmesi
Abone Ol
Bildir
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi öğrenmeyi çok isterim, lütfen yorum yapın.x

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatıp Yeniden Deneyiniz....