Astsubay

ASTTASAK – Astsubay Temel Askerlik ve Astsubaylık Anlayışı Kazandırma Eğitimi

Asttasak yani Astsubay Temel Askerlik ve Astsubaylık Anlayışı Kazandırma Eğitimi , dış kaynaktan alınan sözleşmeli yada muvazzaf astsubayların aldıkları eğitime verilen isimdir. Astsubay Olma Rehberi ile Astsubaylık ile ilgili bir çok konuda bilgi verdim.  Bu yazımızda da, yanlış yazımı ile anlatmak gerekirse Astasak Eğitimi ni anlatacağım.

ASTTASAK – Astsubay Temel Askerlik ve Astsubaylık Anlayışı Kazandırma Eğitimi

Asttasak eğitimi hangi kuvvette eğitim yaptığınıza göre hem süre olarak hem de eğitim konuları açısından değişir. Kuvvetlere göre Astsubay Temel Askerlik ve Astsubaylık Anlayışı Kazandırma Eğitimlerini ayrı ayrı hazırlayıp yazının en altına yükleyeceğim.

Asttasak Açılımı Nedir?

Asttasak Açılımı , ”Astsubay Temel Askerlik ve Astsubaylık Anlayışı Kazandırma” dır.

Astsubay Temel Askerlik ve Astsubaylık Anlayışı Kazandırma Eğitimleri Ne Kadar Sürmektedir ?

Genel olarak yaklaşık 8 ay sürmektedir. Bunun ilk 45 günü intibaktır, gerisi Astsubaylık için teorik ve askeri eğitimleri kapsar. Astsubay Temel Askerlik ve Astsubaylık Anlayışı Kazandırma Eğitimleri nden sonra Sınıf Okulu ‘na gidilir ve yaklaşık 6-9 Ay da orada eğitim aldıktan sonra Astsubay Çavuş rütbesi ile göreve başlanır.

Astsubay Temel Askerlik ve Astsubaylık Anlayışı Kazandırma Eğitimleri Zor mu ?

Zorluk kişiden kişiye ve kuvvetten kuvvete yada sınıftan sınıfa değişir. yani çok göreceli bir kavramdır. Ama askerlik mesleği genel olarak biraz zordur. Hem fiziki hem de psikolojik olarak çok zorlarlar.

Asttasak Nasıl Olunur ?

Öncelikle Asttasak Eğitimleri Milli Savunma Bakanlığınının yaptığı Dış Kaynak Astsubay Alımları sonrası verilen eğitimdir yani Jandarma Genel Komutanlığı Astsubay Alımları sonrası verilmez. Jandarma Dış Kaynak Astsubay Alımlarında verilen Eğitimin ismi ASEM ‘dir.

Milli Savunma Bakanlığı Astsubay alacağı zaman Personel Temin sitesinden duyuru yapmaktadır. Bu duyuruları takip ederek başvuru yapılır.

Asttasak Maaşları Ne Kadar ?

Asttasak Maaşları ne kadardır sorusu çok sorulmaktadır. Eğitime başladığından itibaren astsubay çavuş maaşı yani 2021 yılı Nisan ayında aylık ortalama  6000 Tl maaş almaktadır. Her yıl Temmuz ve Ocak ayında ortalama 250-300 Tl buna ekleyerek yazıyı okuduğunuz zamandaki maaşı hesaplayabilirsiniz.

Asttasak Hangi Rütbeyi Takar ?

Asttasak olanlar 8 aylık temel eğitimlerinde Asttasak Rütbesi takarlar. Daha sonra sınıf okuluna gittiğinde Astsubay Çavuş Rütbesi takarlar. Astsubay Rütbeleri için yazıyı okuyabilirsiniz.

ASTTASAK - Astsubay Temel Askerlik ve Astsubaylık Anlayışı Kazandırma Eğitimi
Asttasak Rütbesi

Astsubay ile ilgili bilgi almak için tıklayın.

Telegram grup linklerimiz aşağıdaki butonda vardır. Sizde grubumuza gelip sorularınızı sorabilirsiniz.

0 0 Oylamalar
Makele Değerlendirmesi
Abone Ol
Bildir
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi öğrenmeyi çok isterim, lütfen yorum yapın.x

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatıp Yeniden Deneyiniz....