YKS Puan Hesaplama 2021

YKS puan hesaplamaüniversite sınavına hazırlanmak isteyen her adayın tercih ettiği adımlardan biridir. YKS, Üniversitelerde okumak isteyen her öğrencinin girmek zorunda olduğu bir sınavdır. Yükseköğretim kurumları sınavı adı altında öğrenciler, birbirinden farklı oturumlara girmekte ve kendi alanlarında bulunan soruları çözebilmektedir. YKS puanları da adayların yaptığı netler doğrultusunda hesaplanmaktadır. YKS oturumlarına girecek olan adayların daha önceden hedeflediği netleri belirleyerek YKS puan hesaplaması yapmaları mümkün olmaktadır.

YKS Puan Hesaplama Nasıl Yapılır?

Üniversite sınavına hazırlanan her adayın aklına birçok soru takılabilmektedir. Bu sorulardan biri de YKS puan hesaplama nasıl yapılır? Sorusu olmaktadır. YKS puan hesaplaması, doğru cevaplar ve yanlışlar şeklinde yapılmaktayken aynı zamanda standart sapma gibi etkenler de devreye girebilmektedir. YKS puan hesaplama adımları, adayın her bölüm için yaptığı doğru ve yanlış cevapları belirlemesiyle mümkündür.

TYT Puan Hesaplama

YKS üç farklı oturumdan meydana gelmektedir. Bu oturumların başında 2 yıllık veya 4 yıllık okumak isteyen her öğrencinin girmesi zorunlu olan TYT sınavıdır. TYT puan hesaplama Matematik, Türkçe, Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri gibi alanlarda yaptıkları netler doğrultusunda hesaplanmaktadır. Peki TYT’de barajı geçmek için kaç net gerekir? Bunlar ise şu şekilde;
⦁ Türkçe: 5 ile 6 net,
⦁ Matematik: 5 ile 6 net,
⦁ Sosyal Bilimler: 4-5 net,
⦁ Fen bilimleri: 4-5 net,

AYT Puan Hesaplama

AYT puan hesaplama adımları TYT’ye göre daha farklı olabilmektedir. Bunun sebebi AYT’de adayların kendi alanlarından sınava girmeleridir. Öğrencinin çözmek zorunda olduğu derslerin kat sayıları diğer derslere göre daha fazladır. Öğrencilerinin kendi alanında yaptıkları AYT net sayısı, 3 ile çarpılmakta ve AYT puanı belirlenmektedir.

YDT Puan Hesaplama

YKS puan hesaplama adımlarını değerlendirmesi gereken alanlardan biri de dil öğrencileridir. Yabancı dil puan hesaplama işleminde de alanı dil olan öğrenciler, farklı katsayılarda puan alabilmektedir. YDT puan hesaplama sonrasında adayların baraj puanını geçebilmesi için minimum 170 puan alması gerekmektedir. YDT ve AYT net sayısı kendi alanında baraj puanına ulaşmak isteyen adayların toplam net sayısı 18 net ile 25 net arasındadır.

Yerleştirme Puanı Hesaplama

Yerleştirme puanı hesaplama aşamasında ÖSYM tarafından adaylara öncelik olarak adaylara 100 puan verilmektedir. Ardından OBP puanının 0,6 ile çarpımı ve diğer sınavların toplamıyla yerleştirme puanı hesaplanmaktadır.
Not: Hesaplamalara Standart Sapma Dahil Edilmemiştir.

TYT

Net

AYT Sosyal 1
AYT Sosyal 2
AYT Sayısal
AYT Dil

Puan Türü:
Ham Yerleştirme
TYT:
Sayısal:
Sözel:
Eşit Ağırlık:
Dil:
Gruba Katıl