Askeri Okullar

KARA ASTSUBAY MESLEK YÜKSEKOKULU – KAMYO

Tarihçe

KARA ASTSUBAY MESLEK YÜKSEKOKULU 1909 yılında çıkarılan bir nizamname ile astsubay eğitiminin modern yöntemlerle yapılabilmesi için Osmanlı Devleti’nin yedi ordu bölgesinde (İstanbul, Konya, Selânik, Erzincan, Halep, Bağdat, Yemen) ilkokul düzeyinde “Küçük Zabit İptidaî Mektepleri” açılmıştır.

Osmanlı askeri yapısı içinde, ordumuzun orta kademe yöneticileri ve teknisyenleri olan astsubay gereksinimi ilk başlarda; sürekli olarak aynı görevi yapan ve bu nedenle bilgi ve becerisiyle sivrilmiş erbaşların “Gedikli” unvanı ile muvazzaf hizmete alınmalarıyla sağlanıyordu. İlk kurulan okulların bir kısmı savaşların etkisi ve toprak kaybı nedeniyle kapanmış, 03 Mart 1924 tarihinde kabul edilen “Tevhid-i Tedrisat Kanunu” ile Türk Eğitim Sistemi yeniden düzenlenmiş, bu çerçevede değişik zamanlarda çeşitli “Astsubay Okulları” açılmıştır. 1950’den sonra açılan Astsubay
Hazırlama Ortaokullarından Konya’daki hariç tümü 1963 yılına kadar kapatılmıştır. 1966 yılında yapılan bir düzenleme ile Konya’daki “Astsubay Hazırlama Okulu” aynı yıl Çankırı’ya taşınarak “Çankırı Astsubay Hazırlama Okulu” adını almıştır. Sonrasında 1987 yılında Balıkesir’de “Teknik Astsubay Hazırlama Okulu” kurulmuştur. 1988 yılında Ankara’daki Elektronik Astsubay Hazırlama Okulunun ve 1997 yılında ise Çankırı’daki Astsubay Hazırlama Okulunun Balıkesir’e taşınmasıyla burada “Çok Programlı Astsubay Hazırlama Okulu” kurulmuş ve 2003 yılından itibaren ise Meslek
Yüksekokulu seviyesine yükseltilmiştir. Okul, 2016 yılından itibaren Milli Savunma Üniversitesi bünyesinde bulunmaktadır.

MİLLİ SAVUNMA ÜNİVERSİTESİ TANITIM VİDEOSU

Kara Astsubay Meslek Yüksek Okulunda Eğitim

KAMYO’da öğrenciler AKADEMİK ve ASKERİ olmak üzere 2 tür eğitim almaktadır.

Akademik Eğitim

Kara Astsubay Meslek Yüksekokulunda; Atatürk ilkelerine bağlı, vatan sevgisi ve sorumluluk duygusuna sahip, askeri değerleri haiz, süratle düşünme ve çabuk karar verme yeteneği kazanmış, tarih bilgisi ve bilinci gelişmiş, askeri sınıf/branşının bilimsel ve teknolojik gelişmelerini izleyen ve değişimi gerçekleştirebilen, güncel bilgiler ile meslek ve sınıfları ile ilgili yayınları izleyebilecek düzeyde yabancı dil öğrenmiş, Türkçeyi doğru kullanabilen, yazılı ve sözlü iletişimi güçlü, hitabet yeteneği gelişmiş astsubaylar yetiştirmek hedeflenmektedir. Bu amaçla, okulumuzda dokuz akademik program dâhilinde öğrenci yetiştirilmektedir. Öğrencilerin istifadesine açık ve sürekli büyüyen kütüphane, fiziki yeterliliklerini arttırmak için tesis edilmiş çok sayıda spor alanı ve dil yeteneklerini ilerletmek için dil laboratuvarları okulumuz öğrencilerinin faydalanabileceği imkânların başında gelmektedir.

Askeri Eğitim

Kara Astsubay Meslek Yüksek Okulunda yeni katılan öğrencilerin askerlik anlayışını geliştirmek, temel askeri terminolojiye ve uygulamalara aşinalığını arttırmak maksadıyla “İntibak Eğitimi” uygulanmaktadır. Bu eğitim Ağustos – Eylül ayları içerisinde 2 ila 8 hafta süre ile uygulanmaktadır. Akademik yıl içerisinde ise öğrencilerin temel askeri
bilgi ve becerilerini pekiştirmek maksadıyla, akademik programlarda yer alan askerî konular uygulamalı olarak
icra edilmektedir. Askeri sevk ve idare ile komutanlık yeteneklerini geliştirmek maksadıyla yapılan eğitim,
bir ve ikinci sınıf akademik eğitim sonunda Kartal/ Menteş – İzmir’de icra edilmektedir. Bu yıl sonu tatbikî
eğitimde dayanıklılık eğitimi kapsamında öğrencilere; savaş yüzmesi, sızma, güç engelleri parkurlarından
geçiş eğitimleri, muharebe eğitimi, teröristle mücadele harekâtı eğitimi, mekanik nişancılık ve atış eğitimi,
hayatı idame eğitimi, dağcılık eğitimi ve gece eğitimi verilmektedir.

Beden Eğitimi ve Spor Programı

Öğrencilerin yeteneklerini geliştirmek, sporu bir yaşam biçimi olarak benimsemelerini sağlanmak maksadıyla,
akademik eğitim ve tatbikî eğitim dönemlerinde spor faaliyetleri ile olimpik branşlarda takım sporları icra edilmektedir. Kara Astsubay Meslek Yüksekokulunda atletizm, atış, askeri pentatlon, kros ve koşarak hedef bulma branşlarında okul takımları oluşturulmaktadır. Takımlar; Kara Kuvvetleri K.lığı Müsabakaları, Astsubay Meslek Yüksekokulları Müsabakaları ve kulüplerarası müsabakalara iştirak etmekte, öğrencilerimiz okullarını bu müsabakalarda temsil etme fırsatı bulmaktadır.

Öğrencilere Sunulan İmkanlar

Öğrencilerin kişisel gelişimi için sağlanan imkânların yanı sıra, sosyal alanda da etkin rol oynamalarının öneminin bilindiği Kara Astsubay MYO’da, öğrencilerin etkin katılımı ile önemli günlerde şiir dinletileri, tiyatro faaliyetleri, konserler ve oratoryolar gibi etkinlikler düzenlenmektedir. Öğrencilerin serbest vakitlerinde günün stresini atmaları için bilardo salonunun yanı sıra oyun konsolları, satranç ve benzeri tahta oyunlarının olduğu alanlar bulunmakta ve öğrenciler tarafından etkin bir şekilde kullanılmaktadır. Bilimsel ve sanatsal faaliyetlerin de yoğun olduğu okulumuzda, çeşitli dönemlerde bilim, sağlık, spor, edebiyat gibi alanlarla konferanslar düzenlenmekte, öğrencilerin aktif katılımıyla faaliyetler icra edilmektedir. Cumhuriyetin tohumlarının atıldığı Kurtuluş Savaşı’nın yapıldığı yerlere düzenlenen tarih gezileri, o dönemin şartlarını ve ruhunu hissetmesini sağlayarak öğrencilerimize tarih bilinci aşılamakta ve sorumluluk bilinci kazandırmaktadır. Öğrencilerin hitabet yeteneğinin geliştirilmesi amacıyla, birinci sınıf öğrencilerinin tamamına takdim görevleri verilmekte ve bu takdimler beş kanallı MYO TV sisteminden yayınlanmaktadır.

2021 Yılı MSÜ Taban Puanları

KARA ASTSUBAY MESLEK YÜKSEKOKULU - KAMYO

Kara Astsubay Meslek Yüksek Okulu
Nerede, Adresi, Telefonu, Harita Konumu

Adresi

Kara Astsubay Meslek Yüksekokulu Balıkesir’in Altıeylül ilçesinde yer almaktadır.

Telefonu

(0266) 221 23 50

Harita Konumu

Diğer askeri okullar hakkında bilgi almak için BURAYA tıklayınız.
KARA ASTSUBAY MESLEK YÜKSEKOKULU WEB sitesi için BURAYA tıklayınız.

Sık Sorulan Sorular (SSS)

İlgili Makaleler

0 0 Oylamalar
Makele Değerlendirmesi
Abone Ol
Bildir
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi öğrenmeyi çok isterim, lütfen yorum yapın.x

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatıp Yeniden Deneyiniz....