Askeri Okullar

Hava Harp Okulu – HHO

Hava harp okulu; milli değerleri kavramış, Atatürk ilke ve inkılaplarını benimsemiş ve bu yönde ilerlemiş kişileri yetiştirmek amacıyla eğitim veren resmi kurumdur. Harp okulu bünyesindeki tüm öğrencilerin bu değerleri kavraması ve benimsemesi gerekmektedir. Verilen eğitimler bu yönde ilerlemektedir. Milli değer ve kavramların benimsenmesinin yanı sıra bu eğitim kurumunun kurulmasındaki asıl amaç; Hava kuvvetleri tarafından kullanılmakta olan savaş uçaklarını kullanabilecek pilotlar ve subaylar yetiştirmektedir. Hava Harp Okulu’ndan mezun edilen her birey; Hava Kuvvetleri’ne ait tüm uçakları verimli bir şekilde kullanabilme yetisine sahip olmaktadır.

Makalede Neler Var ?

Hava Harp Okulu Ne Zaman Kuruldu?

Hava Harp Okulu 1 Ekim 1951 tarihinde kurulmuş olsa da ilk havacılık çalışmaları Osmanlı’da başlamıştır. 1909 yılından itibaren havacılığa önem veren Osmanlı Devleti, 1911 yılında havacılık teşkilatı kurmuştur. Havacılık eğitimleri Osmanlı Devleti’nin yıkılmasıyla son bulmamış Türkiye’de de bu süreç devam etmiştir. Ardından tarihler 1 Ekim 1951’i gösterdiğinde Eskişehir’de Hava Harp Okulu kurulmuş ve eğitimler başlamıştır.

Hava Harp Okulu Nerede?

1951 yılında Hava Harp Okulu Eskişehir’de kurulmuş olsa da sonrasında bu askeri eğitimi kurumu taşınmıştır. Hava Harp Okulu, 31 Ağustos 1967’de şimdiki adresine yani İstanbul, Yeşilköy’e taşınmıştır.

Hava Harp Okulunda Hangi Eğitimler Verilir?

Hava Harp Okulu eğitimleri, farklı alanlara ve parçalara ayrılmış şekilde verilmektedir. Bu eğitim kurumu aynı zamanda bir bireyin askerlik yaşamının başladığının da habercisidir. Çeşitli eğitimlerden ve imkanlardan faydalanan öğrenciler aynı zamanda askerlik eğitimlerini de burada tamamlamaktadır. İtaatkarlıktan liderliğe kadar askeri yönde her eğitim Hava Harp Okulu tarafından verilmektedir. Bu kurumda verilen eğitimler ise genel olarak şu şekildedir;

  • Bilgisayar Mühendisliği
  • Elektronik Mühendisliği
  • Endüstri Mühendisliği
  • Havacılık ve Uzay Mühendisliği

Yukarıda bulunan tüm eğitimler, Hava Harp Okulu tarafından verilmektedir. Bu eğitimlerle birlikte öğrencilerin askerlik eğitimleri de tamamlanmaktadır. Bu okuldan mezun olan her öğrenci, askeri eğitimlerini tamamlamış, milli birlik ve beraberlik ilkelerini benimsemiş ve Hava Kuvvetlerimizin sahip olduğu tüm ekipmanların etkili bir şekilde kullanılmasını öğrenmektedir. Harp Hava Okulu, Türk Hava Kuvvetleri’ne hizmet edecek genç ve sadık subaylar yetiştirmektedir.

Hava Harp Okulu Eğitimleri Kaç Yıl Sürer?

Hava Harp Okulu tarafından kabul edilen öğrencilerin eğitim süresi 4 yıldır. Bu 4 yıl içerisinde öğrenciler hem askerlik alanlarına hem de kendi özel alanlarında eğitim görmektedir. Ayrıca İngilizce dil desteği almak isteyen öğrenciler, 1 yıl hazırlık eğitimi görebilmektedir.

Hava Harp Okulu İntibak Eğitimi

Hava Harp Okulu’ndan eğitim almaya hak kazanan her öğrencinin belirli bir intibak süresi bulunmaktadır. İntibak; uyum sağlama ve uyum gösterme anlamına gelmektedir. Bu noktada öğrenciler askeri kanunlar, askeri eğitimler, okul hakkında detaylı bilgiler ve benzer yönetmelikleri anlamakta ve bunlara uyum sağlamayı öğrenmektedir. İntibak eğitimi her öğrenci için geçerlidir.

İntibak eğitimi, seçim aşamalarını başarıyla tamamlayan ve Hava Harp Okulu’nda okumaya hak kazanan öğrencilere verilmektedir. İntibak eğitimi, eğitim ve öğretim yılı fark etmeksizin kesintisiz bir şekilde yapılmaktadır. Her öğrenci eğitim sürecinin ilk yılında intibak eğitimi almak zorundadır. İntibak eğitiminde temel savaş ve beden eğitimleri sağlanmakta, öğrenciler fiziksel ve ruhsal açıdan geliştirilmektedir.

Hava Harp Okulu’nda Öğrencilere Sağlanan İmkanlar

Hava Harp Okulu’ndaki öğrencilerin tüm ihtiyaçları yine Hava Harp Okulu tarafından karşılanmaktadır. Öğrenim sürecinde öğrenciler yatakhane, yemek, giyim kuşam, kırtasiye ve sosyal imkanlardan faydalanabilmektedir. Hava Harp Okulu imkanları tamamen ücretsizdir.

Hava Harp Okulu’na Nasıl Girilir?

Hava Harp Okulu’na girmek isteyen öğrencilerin öncelik olarak ÖSYM tarafından yapılan sınavlara aday olması gerekmektedir. Hava Harp Okulu’na başvurmak için Milli Savunma Üniversitesi Askeri Aday Belirleme Sınavı’na girmek zorunludur.

Hava Harp Okulu Mezunları Ne İş Yapar?

Hava Harp Okulu mezunları tarafından tercih edilebilen ilk çalışma yeri Hava Kuvvetleri Komutanlığı olmaktadır. Mezunlar Hava Kuvvetleri’ne ait olan üs ve birliklerde uçak ve helikopter pilotluğu yapmakta, başlangıçta bu görevi üstlenmektedir.

Hava Harp Okulu Yurt Dışı Eğitim İmkanları

Hava Harp okulu mezunları yurt dışında ve yurt içinde lisansüstü eğitim imkanlarından faydalanabilmektedir. Lisansüstü eğitim alan Hava Harp Okulu mezunları, akademisyen olabilmekte ve iş alanında daha yüksek rütbelere sahip olabilmektedir.

Hava Harp Okulu’na Kaç Yaşında Girilir?

Hava Harp Okulu’na girmek isteyen öğrencilerin en fazla 20 yaşında olması gerekmektedir. 20 yaşından büyük bireyler, Harp Okulu tarafından kabul edilmemektedir.

Mezunlar Sivil Pilot Olabilir Mi?

Hava Harp Okulu’nda eğitimini tamamlayan ve mezun olan öğrenciler, mesleklerinden istifa etmeleri doğrultusunda sivil uçak pilotu ya da helikopter pilotu olabilir.

0 0 Oylamalar
Makele Değerlendirmesi
Abone Ol
Bildir
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi öğrenmeyi çok isterim, lütfen yorum yapın.x

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatıp Yeniden Deneyiniz....