Askeri Okullar

HAVA HARP OKULU – HHO

Hava Harp Okulunun Amacı

Hava Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyacına göre lisans eğitimvermektir. Bu kapsamda geleceğin harp, silah ve teknolojilerini en iyi şekilde kullanabilecek; çağın isteklerine ve bilimin gereklerine göre, Hava Kuvvetlerinin gelişiminde önderlik edebilecek yeterlilikte, Atatürk ilke ve inkılâplarına bağlı, askeri, fen, teknik ve sosyal bilimlerde lisans düzeyinde eğitim almış pilot adayı Harbiyeliler yetiştirmektir.

Tarihçe

Dünya havacılık tarihinde ilk başarılı motorlu uçuşun gerçekleştiği 1903 yılından bir süre sonra, 1909 yılında Osmanlı Devleti’nde havacılık ile ilgili çalışmalara başlanmış ve 1911 yılında ilk askeri havacılık teşkilatı kurulmuştur. Havacılık alanındaki gelişmeler Osmanlı Devleti tarafından çok yakından takip edilmiş ve 3 Temmuz 1912 tarihinde bugün Hava Harp Okulunun bulunduğu bölgede, “Hava Okulu” adıyla ilk havacılık eğitim kurumu açılmıştır. Hava Harp Okulu, 1 Ekim 1951 günü Eskişehir’de eğitim ve öğretime başlamıştır. 14 Ekim 1954 tarihinden itibaren İzmir-Güzelyalı’da eğitim ve öğretimine devam etmiş, havacılığın doğduğu yer olan ve günümüzde eğitimine devam ettiği İstanbul-Yeşilyurt’taki yeni ve modern tesislerine 31 Ağustos 1967’de taşınmıştır. Hava Harp Okulu, kuruluşunun yirminci yılına girdiği 1969 yılında, pilot yetiştirmek için üç yıllık akademik öğretim ve iki yıllık tatbiki uçuş eğitimi sistemine geçmiştir. 1974 yılında Harp Okullarının öğretim süresi, lisans seviyesinde öğretim yapmak üzere dört yıla çıkarılmıştır. 2001 yılında akademik öğretim faaliyetleri Türk Eğitim Sistemine entegre olmuş, 2005 yılında ise Avrupa Eğitim Sistemi ile bütünleşmiştir

MİLLİ SAVUNMA ÜNİVERSİTESİ TANITIM VİDEOSU

Hava Harp Okulunda Eğitim

HHO’da öğrenciler AKADEMİK ve ASKERİ olmak üzere 2 tür eğitim almaktadır.

Akademik Eğitim

Hava Harp Okulunda Havacılık ve Uzay, Elektronik, Bilgisayar ve Endüstri Mühendislikleri bölümlerinde lisans eğitimi verilmektedir. Bilimsel çalışma yapmak isteyen Harbiyelilere öğretim üyeleri tarafından her türlü destek verilmektedir.

Askeri Eğitim

Profesyonel askerlik ve havacılık hayatının başlangıcını oluşturan askeri eğitimle, iyi bir asker olmayı başarmış, sonra da profesyonel yönetimi bilen liderler yetiştirilmesi hedeflenmektedir. Askeri eğitimin kapsamı çok geniş olup itaatten liderliğe uzanarak, sürekli yükselme eğilimi göstermektedir. Temel askerlik eğitimi ile başlayan süreç, eğitim öğretim yılı içinde ileri askeri ve liderlik vasıfları geliştirmeyi hedeflemektedir. Öğretim yılı içinde askeri kültür, bireysel gelişim, temel değerler konularında zengin bir akademik programla desteklenen askerlik ve liderlik eğitimi, yıl içi ve kamp dönemi uçuş faaliyetleri ile havacılık boyutuna da yükseltilmektedir

Beden Eğitimi ve Spor Programı

Öğrencileri Temel Beden Eğitiminde kazandıkları yetenekler ile yüksek performanslı uçakların kullanılmasında ve muharebede karşılaşılacakları her türlü güçlüğü yenebilecek Fiziki Yeterlilik ve Uygun Kondisyon seviyesine ulaştırmak ve kendisine güvenini geliştirmek amacıyla planlı icra edilen Beden Eğitimi Faaliyetleri düzenlemektir. Hava Harbiyelilere sporu sevdirmek, tesis ve malzemeleri etkin olarak sunmak ve kullandırmak, gelişimlerine katkıda bulunmak ve teğmen rütbesiyle pilot adayı da olan mezunların sporu bir yaşam felsefesi olarak görmeleri, hayatları boyunca spor yapmaya devam etmeleri amaçlanmaktadır. Hava Harp Okulunda, savaş pilotu ve seçkin birer hava subayı olmak için eğitim alan hava Harbiyelilerin karşılaşabilecekleri fiziksel zorluklarla başa çıkabilmelerinin yanı sıra psikolojik olarak da “güçlü olmayı” sağlamaya çalışmakta, moral ve motivasyonlarının üst düzeyde olması için gayret sarf edilmektedir. Harbiyelilerin takım oyunlarında yer alması ve tim ruhuna dayalı sportif alanlarda da yetenek kazanması için imkân sağlanmaktadır ve Atış, Atletizm, Badminton, Basketbol, Futbol, Hava Pentatlon, Kickboks, Hentbol, Masa Tenisi, Oryantiring, Tenis, Voleybol, Yüzme ve Fitness branşlarında takımlar kurulmaktadır.

Öğrencilere Sunulan İmkanlar

-Hava Harbiyelilerin her türlü temel ihtiyaçları HHO tarafından karşılanır.

-Yemek, giyim-kuşam, oda, ders kitapları, kırtasiye malzemeleri ve daha birçok imkân Hava Harbiyelilere ücretsiz olarak sunulur.

-Hava Harbiyeliler HHO’na kabul edilmelerini takiben Sosyal Güvenlik Kurumuna tabi olurlar ve hayatları boyunca sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak faydalanırlar.

Sosyal Etkinlikler

Harbiyelilerin sosyal ve kültürel yönden gelişmeleri amacıyla birçok faaliyet icra edilmektedir. İstanbul bir kültür şehri olarak tiyatro, bale, opera, konser, festival gibi bir çok imkâna sahiptir. Hafta içi ve hafta sonunda bu tür faaliyetler Harbiyeliler tarafından planlanır. İzinlerini HHO’da geçirmek isteyen Hava Harbiyeliler, okulun spor salonundan, tenis kortlarından, futbol sahalarından, diğer açık spor tesislerinden ve öğrenci gazinolarından faydalanabilmektedirler. Ayrıca her yıl Mayıs ayında Genç Kartallar Şöleni düzenlenmekte ve bu şölen kapsamında Hava Harbiyeliler tiyatro, halk oyunları, Türk Sanat Müziği, Türk Halk Müziği gösterileri gerçekleştirmekte ve ünlü sanatçılar tarafından konser verilmesi sağlanmaktadır.
(Pandemi nedeniyle izinler geçici olarak kaldırılmıştır)

2021 Yılı MSÜ Taban Puanları

HAVA HARP OKULU - HHO

Hava Harp Okulu Nerede, Adresi, Telefonu, Harita Konumu

Adresi

Hava Harp Okulu İstanbul’un Bakırköy ilçesinde yer almaktadır.

Telefonu

212 663 24 90

Harita Konumu

Diğer askeri okullar hakkında bilgi almak için BURAYA tıklayınız.
HAVA HARP OKULU WEB sitesi için BURAYA tıklayınız.

Sık Sorulan Sorular (SSS)

İlgili Makaleler

0 0 Oylamalar
Makele Değerlendirmesi
Abone Ol
Bildir
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi öğrenmeyi çok isterim, lütfen yorum yapın.x

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatıp Yeniden Deneyiniz....