Askeri Okullar

Deniz Harp Okulu – DHO

Deniz Harp Okulu, Atatürk ilke ve inkılaplarına hakim, milli ve manevi değerleri benimsemiş öğrenciler yetiştirmek üzerine kurulmuştur. Osmanlı İmparatorluğu döneminden bu yana milletimiz için denizcilik her zaman önem taşımıştır. Bu noktada hem ticaret üzerine hem de savunma üzerine birçok çalışma da Osmanlı döneminde yapılmıştır. Osmanlı Dönemi başta olmak üzere günümüz Türkiye’sinde de Deniz Harp Okulu, öğrenci almaya devam etmektedir. Bu okulun yegane amaçlarından biri de yeterli fiziksel yeteneğe sahip olan, kendini gelişmeye vermiş, komutan ve liderlik gibi özelliklere sahip Deniz Subayları yetiştirmektir.

Deniz Harp Okulu Ne Zaman Kuruldu?

Birçok deniz zaferi kazanmış olan Osmanlığı İmparatorluğu, bu yönde subaylar ve askerler yetiştirmek adına Deniz Harp Okulu’nu açmıştır. İlk adı Tersane Hendesehanesi olan bu okul, 1773- 1776 yılları arasında Osmanlı Devletinin İmparatorluğunu yapan III. Mustafa tarafından kurulmuştur. Ancak bu dönemde buradaki eğitimler daha çok kurs tarzındaydı. Ancak günümüzde bu okulda tamamen askeri eğitimler verilmekte ve deniz subayları yetiştirilmektedir.

Deniz Harp Okul Nerede?

Deniz Harp Okulu ilk olarak İstanbul Kasımpaşa’da kurulmuştur. Uzun süre burada eğitimlerine devam eden bu kurum 1985 yılında Tuzla’ya taşınmıştır. Deniz Harp Okulu’nun günümüzdeki adresi İstanbul Tuzla’dır.

Deniz Harp Okulu Eğitimleri

Deniz Harp Okulu sadece bir eğitim değil, Deniz Kuvvetleri için hizmet verebilecek birçok alanda öğrenci yetiştirmektedir. Deniz Harp Okulu’nda verilen eğitimler ise aşağıdaki gibidir;

  • Endüstri Mühendisliği
  • Makine Mühendisliği
  • Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği
  • Bilgisayar Mühendisliği
  • Elektrik Elektronik Mühendisliği

Yukarıdaki bölümlerin hepsi Deniz Harp Okulu’nda bulunmaktadır. Bu eğitimlerin yanı sıra Deniz Harp Okulu’nda eğitim almaya hak kazanan her öğrenci aynı zamanda askeri eğitim süreçlerinden de geçmektedir.

Deniz Harp Okulu Eğitimleri Kaç Yıl Sürer?

Deniz Harp Okulu 1953 yılına kadar öğrencilerine 2 yıllık eğitim vermekteydi. Bu 2 yıl ise 1 yıl teorik 1 yıl da pratik olacak şekilde düzenlenmekte ve öğrenciler bu şekilde yetiştirilmekteydi. Ancak günümüzde bu durum tamamen değişiklik göstermiştir. 1953 yılının ardından Deniz Harp Okulu öğrencileri 4 yıllık bir eğitim sürecinden geçmektedir. Ayrıca İngilizce dil desteği isteyen öğrenciler ekstra olarak 1 yıl hazırlık okumaktadır.

Deniz Harp Okulu İntibak Eğitimleri

Deniz Harp Okulu’nda verilen eğitimlerden biri de intibak eğitimi olmaktadır. İntibak eğitimi; her askeri okulda var olan eğitimlerden biridir. Okulda öğrenim görmeye hak kazanmış öğrencilerin tümüne verilmekte olan bu eğitim, aslında bir uyum sürecini ifade etmektedir. İntibak eğitimi yaklaşık 6 ile 8 haftalık süreçten oluşmaktadır. Bu süreç içerisinde hem askeri hem de uyum anlamında öğrenciler birçok eğitimden faydalanmaktadır.

Deniz Harp Okulu İmkanları

Deniz Harp Okulu bünyesinde olan her öğrenci, çeşitli imkanlardan sınırsız bir şekilde faydalanabilmektedir. Bu eğitim kurumunda sağlanan imkanlar ise şu şekildedir;

  • Kütüphane, kırtasiye gereçleri
  • Yatakhane, yatak ve benzeri ihtiyaçlar
  • Giyim, kuşam imkanları
  • Yemek ve benzeri imkanlar

Deniz Harp Okulu’na Nasıl Girilir?

Deniz Harp Okulu’na girmek isteyen öğrenciler için her sene devamlı olarak ÖSYM tarafından sınav açılmaktadır. Bu sınavdan yeterli puan alan öğrenciler ardından Deniz Harp Okulu’na girmektedir.

Deniz Harp Okulu Mezunları Ne İş Yapar?

Deniz Harp Okulu’ndan mezun olan öğrenciler, milli gemilerimizde ve gemi projelerinde çalışmaktadır. İleri mühendislik uygulamalarına hakim, milli gemilerin yapımı ve kullanımında görev alabilecek deniz subayı olabilmektedirler. Deniz Harp Okulu’ndan mezun olan her öğrenci, Deniz Kuvvetleri’ne bağlı olarak çalışmaktadır.

0 0 Oylamalar
Makele Değerlendirmesi
Abone Ol
Bildir
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi öğrenmeyi çok isterim, lütfen yorum yapın.x

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatıp Yeniden Deneyiniz....