Askeri Okullar

DENİZ HARP OKULU – DHO

Deniz Harp Okulunun Amacı


Görev bilinci, şeref, sadakat ve sorumluluk değerleri ile donatılmış, Atatürkçü düşünceyi özümsemiş, gerekli fiziki yeteneğe ulaşmış, liderlik niteliklerine sahip, kendisini Türk Deniz Kuvvetlerine hizmete adamış muvazzaf Deniz Subayları yetiştirmektir.

Tarihçe

Deniz Harp Okulu 1773 yılında Cezayirli Gazi Hasan Paşa tarafından “Tersane Hendesehanesi” adı ile kurulmuştur, 1784’te “Mühendishanei Bahri-i Hümayun” adını almıştır. 1851 yılında Heybeliada’ya taşınan Deniz Harp Okulu 31 Ağustos 1985 yılında İstanbul Tuzlaya kurulmuştur..

MİLLİ SAVUNMA ÜNİVERSİTESİ TANITIM VİDEOSU

Deniz Harp Okulunda Eğitim

DHO’da Bahriyeliler AKADEMİK ve ASKERİ olmak üzere 2 tür eğitim almaktadır.

Akademik Eğitim

Öğrenciler birinci sınıfta, temel fen ve sosyal bilimler ağırlıklı dersleri ortak olarak görmekte;
ikinci sınıftan itibaren Endüstri Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği dallarından birini seçerek lisans düzeyinde eğitim almaktadır Mezun olan tüm öğrenciler subay diploması ile uluslararası geçerliliği olan bir lisans programı diploması da almaktadır.

Askeri Eğitim

Öğrencilerin yönetim ve karar verme alanlarındaki yeteneklerinin geliştirmek için askeri eğitimler düzenlenmektedir. Askeri eğitimler, Türk Deniz Kuvvetlerinin seçkin subay ve yöneticilerinin yönetimi ve denetiminde yaptırılmaktadır. Öğrencileri gemi ve denize alıştırmak, öğrenilen teorik bilgileri uygulamak ve göreve hazırlamak amacıyla uygulamalı deniz eğitimleri yapılmaktadır. Yaz döneminde öğrencilerimiz okul gemileriyle çeşitli yurt içi ve yurt dışı limanlarını ziyaret etmektedir.

Beden Eğitimi ve Spor Programı

Genç Bahriyelileri bedensel yönden her türlü deniz koşullarına hazırlamak için spor tesislerinde her türlü spor imkânı yaratılmıştır. Deniz sporlarına yönelik yelken, kürek ve yatçılık eğitimleri verilmekte; yıl içerisinde İtalya başta olmak üzere diğer ülke Deniz Harp Okullarında düzenlenen uluslararası düzeyde yarışmalara katılmaları sağlanmaktadır. Ayrıca Türk Deniz Kuvvetlerinin özel ihtisas sahibi uzmanları tarafından verilen eğitimleri başarı ile tamamlayan öğrencilere, uluslararası geçerliliği olan “Tek Yıldız Dalgıç Brövesi”, “Kurbağa Adam Dalgıcı Sertifikası” ve “Üst Düzey Yelkencilik Sertifikası” verilmektedir.

Öğrencilere Sunulan İmkanlar

-Deniz Harp Okulunda parasız yatılı eğitim yapılmaktadır.

-Öğrenciler; 4 kişilik modern dizayn edilmiş internet bağlantılı odalarda kalmakta, yeme, yatma, giyim, sağlık ve her türlü eğitim-öğretim masrafları devlet tarafından karşılanmaktadır. Ayrıca öğrencilere izinlerinde yapacakları özel harcamalar için sınıflarına göre, teğmen maaşının belirli bir yüzdesi harçlık olarak verilmektedir.

-18 yaşından itibaren sosyal güvenlik kurumuna kaydedilen öğrenciler, böylece emekliliğe sayılacak hizmetlerini öğrencilikten itibaren saydırma imkânına sahip olmaktadırlar.

Sosyal Etkinlikler

Bahriyelilerin gelişmesine katkıda bulunmak ve zamanlarını en iyi şekilde değerlendirmelerini sağlamak için maket çeşitli kulüp faaliyetleri düzenlenmektedir. Ayrıca, her hafta öğrencilere bir vizyon filmi gösterime sunulmakta, seçkin tiyatro ve müzik gruplarının okulumuzda gösteri yapmasına imkân tanınmaktadır.

2021 Yılı MSÜ Taban Puanları

DENİZ HARP OKULU - DHO

Deniz Harp Okulu Nerede, Adresi, Telefonu, Harita Konumu

Adresi

Deniz Harp Okulu İstanbul’un Tuzla ilçesinde yer almaktadır.

Telefonu

(0216) 395 26 30

Harita Konumu

Diğer askeri okullar hakkında bilgi almak için BURAYA tıklayınız.
Milli Savunma Üniversitesi sitesi için BURAYA tıklayınız.

Sık Sorulan Sorular (SSS)

İlgili Makaleler

0 0 Oylamalar
Makele Değerlendirmesi
Abone Ol
Bildir
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi öğrenmeyi çok isterim, lütfen yorum yapın.x

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatıp Yeniden Deneyiniz....