Askeri Okullar

BAMYO – Bando Astsubay Meslek Yüksek Okulu

Bando Astsubay Meslek Yüksek Okulu, 23 Kasım 1831 tarihinde Müsika-i Hümayün adı altında ilk olarak İstanbul’da kurulmuştur. Daha sonrasında 1924 yılında Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatı ile İstanbul’dan Ankara’ya taşınmış ve yeniden teşkilatlandırılmıştır. 

Bando Astsubay Meslek Yüksek Okulu’na Nasıl Girilir?

Bu okula girebilmek için en fazla 22 yaşında olmak gerekmektedir. Bando Astsubay Meslek Yüksek Okulu’na güzel sanatlar liseleri ve konservatuvar liselerinden mezun olan kişiler alınabilmektedir.

Yalnızca Bando Astsubay Meslek Yüksek Okuluna başvuran adayların dikkate alması gereken şartlar şu şekildedir:

Bando Astsubay MYO’ya başvuran adaylar mülakat aşamasından sonra gelen müzik yetenek sınavına alınırlar. Adayların çalgı performanslarını daha iyi göstermeleri amacıyla Müzik Yetenek Sınavları ikinci seçim aşamasının ertesi günü icra edilmektedir. Müzik Yetenek sınavı da Teori ve Çalgı performansı olarak iki bölümden oluşur.

Bando Astsubay Meslek Yüksek Okulunda Eğitim Ne Kadar Sürer?

Bando Astsubay Meslek Yüksek Okulu, iki yıllık eğitim – öğretim imkanı sunmaktadır. Bu okul, müzik eğitimi alanı içerisinde gerek yurt içinde gerek de yurt dışındaki en önemli okullar arasında gösterilmektedir. Bu okuldaki 2 yıllık eğitim sayesinde çok başarılı bando astsubayı olma imkanı sağlanmaktadır.

Bando Astsubay Meslek Yüksek Okulunda Hangi Programlar Görülür?

Bu okulda, yükseköğretimde bulunan konservatuvarlardaki ön lisans seviyesinde müzik eğitimi verilmektedir. Bunun yanı sıra profesyonel müzik eğitiminde olması gereken dersler de bu programların kapsamında yer alır. Bu okulda iki farklı program aktif halde uygulanmaktadır. Uygulanan iki program, Üflemeli ve Vurmalı Çalgılar Programı ve Çalgı Bakım Onarım Programıdır.

Üflemeli ve Vurmalı Çalgılar Programında; alanında uzman akademik öğretim elemanlarının öğrenciler ile birlikte yaptıkları ana çalgı derslerine ilave piyano eğitimi de verilmektedir. Bunun yanı sıra profesyonel müzik eğitiminin gerektirdiği diğer müzik dersleri de en iyi araç – gereç ve bilişim teknolojileriyle öğrencilere sunulmaktadır.

Bu okulda uygulanan diğer öğretim programı, Çalgı Bakım Onarım Programıdır. Bu program, piyano dâhil olmak üzere diğer çalgıların bakım ve onarımlarını çok iyi seviyede yapabilecek uzman çalgı tamir teknikeri astsubayları yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Ayrıca Türkiye’de çalgı tamir teknikerliği eğitimi sadece Bando Astsubay Meslek Yüksekokulu kapsamında verilmektedir.

Bando Astsubay Meslek Yüksek Okulu Mezunları Ne İş Yapar

Bu okul, Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde bulunan askeri bando ve orkestralara bando astsubayı yetiştirme misyonundadır. Bando Astsubay MYO’dan mezun olmaya hak kazanan öğrenciler, bando astsubayları olarak Türkye’nin önde gelen şehirlerindeki bu kuvvetlere ait Bando Komutanlıklarında görev yapmak için gönderilmektedir.

Bando Astsubay Meslek Yüksek Okulundan Mezun Olanlar Hangi Haklara Sahip Olabilmektedir?

Bu okuldan mezun olan Bando Astsubayları, diğer Silahlı Kuvvetler personelleri ile birlikte; spor tesisleri, orduevleri, yaz ve kış kampları, lojman, misafirhane gibi ordunun bütün sosyal hak ve imkânlarından faydalanabilme olanağına sahiptir.

Bunlara ek olarak bu okuldaki öğrenciler, aynı zamanda subay olabilme imkanına da sahiptir. Bando Astsubay Meslek Yüksek Okulunun birinci sınıfının sonunda ders ortalaması ve bunun yanında disiplin puanları yeterli olan öğrenciler Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarında yapılacak iki aşamalı müzik yetenek sınavına girmektedir. Sınavda başarı yakalayan öğrenciler, kontenjan sayısına göre lisans seviyesindeki Bando Şefliği Bölümüne devam etmeye hak kazanırlar. Böylelikle artık Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı bünyesinin bir öğrencisi olurlar.

Bando Astsubay Meslek Yüksek Okulunda Okumanın Avantajları Nelerdir?

Okulun Ankara’da olması sebebiyle, büyükşehirdeki her türlü sanatsal, sosyal ve kültürel etkinlikler Bando Astsubay Meslek Yüksek Okulu ile iç içe olmaktadır. Müzik alanındaki mesleki gelişim için gereken bütün imkânlar bu okulda en üst seviyede bulunmaktadır.

Bando Astsubay Meslek Yüksek Okulu Taban Puanları Nelerdir?

Bando Astsubay MYO Güzel Sanatlar ve Konservatuvar alanının en yüksek taban puanı 120’dir. Bu okulun Güzel Sanatlar ve Konservatuvar değil de İlk Tercihi Bando Olan öğrenciler için belirlenen taban puanı ise 164,02766’dır.

0 0 Oylamalar
Makele Değerlendirmesi
Abone Ol
Bildir
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi öğrenmeyi çok isterim, lütfen yorum yapın.x

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatıp Yeniden Deneyiniz....