Yeni Askerlik Sistemi

Yeni Askerlik Sisteminde Askerin Kullanabileceği İzinler Nelerdir ?

Yeni Askerlik Sisteminde Askerin Kullanabileceği İzinler ile ilgili çok detaylı bir yazı hazırladım. Detaylar aşağıdaki yazımızda…

Yeni Askerlik Sisteminde Askerin Kullanabileceği İzinler  (Türleri ve Süreleri)

Yeni Askerlik Sisteminde kullanabileceği tüm izin türleri  ve bu izinlere ait süreleri  şu  şekilde sıralayabiliriz;

Kanuni İzin Hakkı

Erbaş ve erlere muvazzaflık hizmetinin her ayı için bir gün izin verilir. İkinci 6 aya  devam edenlere muvazzaflık hizmetinin her ayı için ilave bir gün izin verilir.

Erken Terhis- Başarı /Ödül İzni

Askerlik hizmetinin gerektirdiği görev ve yükümlülükleri yerine getirme konusunda gayret ve çalışmaları sonucu emsalleri arasında üstün başarı gösteren erbaş ve erlerden, muvazzaf askerlik hizmetleri boyunca, disiplin amiri, disiplin kurulu veya mahkemelerden herhangi bir ceza almamış olanlara, azami üç güne kadar ilave izin verilebilir.

Babalık ve Ölüm İzni

Muvazzaflık hizmeti esnasında eşi doğum yapan ya da eşi veya ikinci derece dâhil kan veya kayın hısımlarından biri vefat eden erbaş ve erlere, talepleri üzerine ilave on gün izin verilir.

Yedek Subay ve Yedek Astsubayların İzni

Askerlik hizmetini yedek subay ve yedek astsubay olarak yerine getirecek yükümlülerin izinleri 926 sayılı Kanunda belirtilen sürelere göre oranlanarak verilir. Yani 30 gün kanuni izin, 15 gün mazeret izni verilir.

Özel Durum İzni

Radyoaktif ışınla çalışan erbaş ve erlere, her ay için iki gün ilave izin verilir.

Bu madde kapsamında verilen izinler askerlik hizmet süresinden sayılır.

İzinlerde bir defa gidiş ve dönüş yol süresi verilir.

Askerlikte Yol İzni kaç gündür ?

Yol izni askerlik şubeniz ile birliğiniz arasındaki mesafeye göre ;

800 kilometreye kadar 1 gün gidiş 1 gün dönüş ,

801 kilometre ve daha fazlası için 2 gün gidiş 2 gün dönüş olacak şekilde verilir. Yani 800 km’ ye kadar bir yere izne gidecekseniz 2 gün yol izni alırsınız. 801 km’den fazla bir yere 4 gün yol izni alırsınız.

Kanuni izninizi 2 ve daha fazla parçaya bölüp kullanırsanız, bunlardan sadece 1 tanesi icin yol izni verilir. Mesela 6 ay askerlik yapacaksınız diyelim. O zaman 6 gün izin hakkınız olur. Bunu 3 gün bir tarihte kalan 3 günü başka bir tarihte kullanırsanız, 2 kere yol izni alamazsınız. Bunlardan sadece 1 tanesi için yol izni alabilirsiniz. Böylece toplamda 6 gün+ yol izni hakkınızı olur.

Burada yazılı izinlerin dışında afet ve acil durumlarda izin vermeye, Cumhurbaşkanı yetkilidir. Verilecek bu izinlerin askerlik hizmetinden sayılıp sayılmayacağı Cumhurbaşkanınca tespit edilir.

Sağlık izin süreleri

Erbaş ve erlerin hava değişimi ve istirahatte geçen sürelerinin, tabi olduğu hizmet süresinin her ayı için bir günlük kısmı askerlik hizmetinden sayılır.

Yedek subay ve yedek astsubaylardan hastalananlar, muvazzaf subay/astsubay emsalleri gibi sıhhi izin süresine tabi tutulurlar. Sıhhi izin süresince, özlük hakları saklı kalmak kaydıyla, yedek subay veya yedek astsubaylıkta alınan sıhhi izin sürelerinin, tabi olduğu hizmet süresinin her ayı için bir günlük kısmı askerlik hizmetinden sayılır. Bu süreye yedek subay veya yedek astsubay adaylığında alınan istirahat veya hava değişimi süreleri de dâhil edilir.

Yedek subay adayları veya yedek astsubay adaylarının kanuni mazeretlerine dayalı olarak sınıf okulundan ayrı geçirilen sürenin, sınıf okulu toplam süresinin üçte birinden fazla olması hâlinde veya sınıfı görevini yapamaz raporu alanlar hakkında geçici terhis işlemi yapılır. Bir sonraki dönemde hastalıklarının devam etmediği sağlık raporu ile saptananlar ve yeniden sınıflandırılanlar yeni dönemin tamamına katılırlar.

Yeni Askerlik Sistemi Tüm Detaylar için Tıklayınız….

Yeni Askerlik Sisteminde Şafak Nasıl Hesaplanacağını bu yazımızda anlattık. Tıklayınız…

7179 Sayılı Askeralma Kanunu için Tıklayınız…

Askeralma Daire Başkanlığı için Tıklayınız…

İlgili Makaleler

0 0 Oylamalar
Makele Değerlendirmesi
Abone Ol
Bildir
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi öğrenmeyi çok isterim, lütfen yorum yapın.x

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatıp Yeniden Deneyiniz....