Bedelli Askerlik

Yeni Askerlik Sisteminde Bedelli Askerlik Nasıl Uygulanacak ?

Yeni Askerlik Sisteminde Bedelli Askerlik hakkında çok detaylı bir yazı hazırladım. Detaylar aşağıdaki yazımızda…

Yeni Askerlik Sisteminde Bedelli Askerlik Temel Esasları

İstekli olanlardan Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyacı dikkate alınarak Bakanlıkça belirlenecek sayıda yükümlü, 240.000 gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak bedel tutarını ( 2019 için 31 Bin 343 Tl ) silahaltına alınmadan önce Bakanlıkça belirlenecek sürede peşin ödemeleri ve bir aylık temel askerlik eğitimini tamamlamaları hâlinde askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılırlar.

Bedelli Askerlik Başvuru Sayısı Kontenjandan Fazla Olursa Ne Yapılacak

Bedelli Askerlik Başvuru Sayısı Kontenjandan Fazla Olursa, bedelli askerlikten yararlanabilecek olanlar kura ile seçilir. İstekli sayısının yararlandırılacak sayısından az olması durumunda kura çekimi yapılmadan tüm istekliler bedelli askerlik hizmeti için seçilir. Yararlanma şartlarını haiz olanlar yasal erteleme hakları devam ettiği sürece seçime tabi tutulur. Bedelli askerlikten yararlanma hakkı elde edip de vazgeçenlere yeni bir hak verilmez.

Bu madde kapsamında sevke tabi olanlardan katılmayarak bakaya kalanlar ile aynı celpte sevke tabi tutulan emsallerinin terhise hak kazanacağı tarihe kadar katılmayanlar kapsam dışına çıkarılarak bu kişilere erbaş ve er statüsünde askerlik hizmetleri tamamlattırılır. Kapsam dışına çıkartılanlara talepleri hâlinde geri ödeme yapılır.

Bedelli askerlik hizmetinden; fiilî askerlik hizmetine başlayanlar, bakaya durumunda bulunanlar ve yoklamasının yapıldığı tarihte yoklama kaçağı veya saklı olanlar yararlanamazlar.

Bedelli Askerlikten Yararlanma Şartları

Herhangi bir yaş sınırı aranmaksızın  7179 Sayılı Askeralma Kanunu ’nun yürürlüğe girdiği tarihten (26 Haziran 2019) önce fiili askerlik hizmetine başlamamış veya askerlik hizmetini yapmamış olanlar,

Bir defaya mahsus Kanun yürürlüğe girdiği tarihten (26 Haziran 2019) önce yoklama kaçağı, bakaya veya saklı olanlardan istekli olanlar,

Kanun yürürlüğe girdiği tarihten sonra yoklama kaçağı, bakaya veya saklı durumda olmayanlar,

Her ne sebeple olursa olsun daha önce bedelli veya dövizle askerlik hizmeti kapsamından çıkarılmış olanlardan temel askerlik hizmetini yapmamış olanlar,

Başvuru süresi içinde başvurmuş olanlar,

Bedel ödemeye istekli olanlar,

Milli Savunma Bakanlığınca belirlenecek celp dönemlerinde temel askerlik eğitimini eksiksiz tamamlamış olanlar.

Başvuru Şekli ve Ödeme Usulleri

Başvuru süresi için Kanun çıktıktan önceki durumunuz başvuru tarihini değiştirecek.

26 Haziran 2019 öncesi yoklama kaçağı, bakaya veya saklı olanlar ;

01 Kasım 2019  tarihine kadar E-Devlet üzerinden veya askerlik şubelerinden başvuru yapabilecek. Bedelli Askerliğe başvuranlar hangi celp tarihinde askerlik yapacaklarını kendileri belirleyebilecek.

Yoklama kaçağı, bakaya veya saklı olanlardan müracaat edenlerin tamamı kuraya tabi olmadan bedelli askerlikten faydalanabilcek.

Bedelli Askerlik Ücret Yatırma

Başvuru yapanlar 01 Kasım 2019 (dahi) tarihine kadar Milli Savunma Bakanlığı Merkez Muhasebe Biriminin hesabına ödemeleri gereken ücretin (2019 için 31.343 Tl) tamamını 1 defada yatıracaklar. Ödeme bizzat Bedelli Askerlik yapacak kişin adına yatırılacaktır.

Bedelli Askerlik Yerleri Ne Zaman Açıklanacak ?

Bedelli Müracaatı tamamlandıktan sonra  askerlik yapacakları yerler, Ocak 2020 ayı ilk haftasında E-Devlet üzerinden duyurulacak, Sevk takvimine göre birliklerine sevkleri yapılacak.

Diğer Başvurmak isteyenler ;

2020 yılında Bedelli Askerlikten yararlanmak isteyenler, 01 Kasım 2019(dahil) tarihinden 31 Aralık 2019  tarihine kadar E-Devlet üzerinden veya askerlik şubelerinden başvuru yapabilecek. Bedelli Askerliğe başvuranlar hangi celp tarihinde askerlik yapacaklarını kendileri belirleyebilecek.

Her yıl bedelli askerlikten yararlanmak için şartları uygun olanlar, 01 Ocak tarihinden 31 Aralık tarihine kadar E-Devlet üzerinden veya askerlik şubelerinden başvuru yapabilecek. Bedelli Askerliğe başvuranlar hangi celp tarihinde askerlik yapacaklarını kendileri belirleyebilecek. Yani 2021 yılında bedelli yapmak isteyenler  01 Ocak 2020 ile  31 Aralık 2020 arasında başvuru yapabilecek.

Bedelli Askerlik için Kura Ne Zaman Çekilecek ?

31 Aralığa kadar başvurular alındıktan sonra eğer başvuru sayısı kontenjandan fazla ise Ocak ayının ilk haftası kura çekilecek ve bu şekilde kimlerin bedelli askerlikten yararlanacağı, kimlerin yararlanamayacağı belli olmuş olacak. Eğer zaten başvuru sayısı kontenjandan az ise herkes bedelliden yararlanacak.

Bedelli Askerlik için Kura Sonuçları Ne Zaman Duyurulacak?

Kura sonuçları Ocak ayının 2 nci Haftasında E-Devlet üzerinden duyurulacak. Kurada çıkmayanlar şartları taşımaları (yoklama kaçağı veya bakaya durumunda olmamaları) halinde sonraki yıl yine bedelli askerlik müracaatında bulunabilecek.

Yoklama kaçağı: Tabi olduğu yoklama yılı içerisinde yoklamasını yaptırmayanlara denir.

Bakaya: Sevke tabi olduğu hâlde sevkini yaptırmayanlar ile sevk edildiği birliğe katılmayanlara denir.

Bedelli Askerlik Ücret Yatırma

Bedelli Askerlik için Müracaatı kabul edilen ve kurada çıkanlar 30 Ocak 2020 tarihine kadar 31.343 Tl yi Milli Savunma Bakanlığı Merkez Muhasebe Biriminin hesabına yatıracaklar.

Bedelli Askerlik Yerleri Ne Zaman Açıklanacak ?

Bedelli Müracaatı tamamlandıktan sonra  askerlik yapacakları yerler, Şubat  2020 ayı ilk haftasında E-Devlet üzerinden duyurulacak, Sevk takvimine göre birliklerine sevkleri yapılacak.

2020 yılı için Bedelli Askerliğin, devam eden bedelli askerlik uygulaması bittikten sonra Mart 2020 ayında başlaması planlanmaktadır.

Soru Cevap Bölümü

Bedelli Askerlikten Yararlanamazsam Parayı Geri Alabilir miyim ?

Evet geri alabilirsiniz.

Şu anda askerde olanlar Bedelli Askerliğe başvurabilir mi ?

Hayır Başvuramazlar.

 

Yeni Askerlik Sistemi Tüm Detaylar için Tıklayınız….

Yeni Askerlik Sisteminde Şafak Nasıl Hesaplanacağını bu yazımızda anlattık. Tıklayınız…

7179 Sayılı Askeralma Kanunu için Tıklayınız…

Askeralma Daire Başkanlığı için Tıklayınız…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlgili Makaleler

0 0 Oylamalar
Makele Değerlendirmesi
Abone Ol
Bildir
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi öğrenmeyi çok isterim, lütfen yorum yapın.x

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatıp Yeniden Deneyiniz....