BEDELLİ ASKERLİK HAKKINDA SIKÇA SORULAN SORULAR

1)18000TL karşılığında bedelli askerliğe başvurdum. Bedelli askerlikten faydalanmaktan vazgeçersem veya askerliğe elverişsizdir raporu alırsam ödediğim para bana geri ödenir mi?

18000TL karşılığında bedelli askerlik hizmetinizi yaptığınızda ücretin size geri ödenmesi mümkün değildir.

  1. Her zaman bedelli askerlik başvurusu yapabilir miyim?

Bedelli askerliğin yasal başvuru süresi 13 Şubat 2015 tarihinde sona ermiştir. Bu tarihten sonra başvuru yapılamamaktadır.

 

3)1111 sayılı Askerlik Kanunu Geçici 46.maddesine göre 30000TL karşılığında bedelli askerlik hizmetimi yaptım. Aynı kanuna eklenen Geçici 52.madde ile bedelli ücreti 18000TL oldu. Fazladan ödediğim ücreti geri alabilir miyim?

Bedelli askerlik hizmeti uygulamalarında 18.000 TL üzerinde ödeme yapmış olanlara iade yapılmasına ilişkin herhangi bir hüküm bulunmadığından ücretin geri iadesi mümkün değildir.

  1. Evde doğduğum için herhangi bir doğum kaydım bulunmamaktadır. Kemik yaşımı belirtir sağlık raporu veya şahitlerin beyanına göre yaş değişikliği yaptırdığım takdirde bedelli askerlik hizmetinden yararlanabilir miyim?

Askerlik çağına girdikten sonra yapılan yaş değişiklikleri mahkemece resmi hastane doğum kayıtları esas alınarak yapılmadığı takdirde askerlik işlemlerinde dikkate alınmayacaktır.