Askerlik Sıkça Sorulan Sorular

Askerde Askercell Zorunlu Mu?

Askercell zorunlu mu sorusunu askere giden herkes tarafından merak edilmektedir. Biz de sizin için bu konuyu araştırdık. Askerde telefon kullanmak isteyen herkes için askercell zorunludur. Örnek olarak görev yapacağınız birliğe teslim olduğunuzda yanınızda “tuşlu telefon” varsa o an askercell de almak zorundasınız. Bu konuda gerekli uyarılar yapılmaktadır. Peki, askercell nedir, nasıl kullanılır, askerde 6 ay boyunca onu mu kullanacaksınız işte bütün bilgiler içeriğimizde.

Askercell Nedir?

Er ve erbaşlar 2015 yılından önce askerlik görevlerini yerine getirdiklerinde aileleri ve sevdikleriyle sadece ankesörlü telefonlar aracılığıyla irtibat kurarlardı. Bu da çoğu zaman oldukça zorlu olmaktadır. Bu da onları yasal olmayan yollara sürükler ve gizlice cep telefonu kullanmalarına teşvik ederdi. Fakat 2015 yılında MSB konuya el atmış ve askercell hatlarını faaliyete geçirmiştir. Askercell, askeri birliklerde askerlerin aileleri ile iletişime geçmeleri için ön şart olan özellikleri sağlayan bir Turkcell hizmetidir. Milli Savunma Bakanlığı ve Turkcell ortaklığı ile faaliyete geçen askercell, er ve erbaşların belli saatlerde aileleri ile telefonla konuşup mesaj göndermelerine olanak tanımıştır.

Askercell Özellikleri Nelerdir?

Askercell, adından da anlaşılacağı gibi sadece askeri personel için uygun bir hattır. Peki askercell zorunlu mu, nasıl alınabilir ve hangi özelliklere sahiptir? Evet askercell zorunludur. Askercell, birliklerde telefonla görüşmek isteyenler için zorunludur. Askercell özellikleri açısından da normal hatlardan farklıdır. Askercell özellikleri şunlardır.

  • Askercell hafta içi saat 18’den sonra aktif olmaktadır. Hafta içi gerek eğitimler gerekse de verilen görevin sağlıklı bir şekilde yürütülmesi için mesai saatleri içerisinde telefonla görüşmek yasaktır. Fakat 18:00-08:00 saatleri içerisinde konuşmak ve mesajlaşmak serbesttir. Hafta içi zorunlu olan bu durum hafta sonu için geçerli değildir. Hafta sonu istenilen saatlerde arama yapılabilir.
  • Askercell hatlarında internet paketleri bulunmamaktadır. Askerde akıllı ve kameralı telefon kullanmak kesinlikle yasaktır. Bu nedenle de internet paketleri askercell hatlarında bulunmaz.
  • Askercell ile sadece 5 numara ile görüşebilirsiniz. Askercell hattı ile sizin belirleyeceğiniz 5 kişi ile konuşabilirsiniz. Bu numaralar farklı kişilere ait olmak zorundadır.

Askercell Hattı Nereden Alınır?

Askercell Hattı, Türkcell tarafından sunulan özel bir hizmettir ve genellikle askerlik süreci boyunca askerlere iletişim imkanı sunar. Askercell Hattı’nı temin etmek oldukça kolaydır. Bu hattı almak için öncelikle Türkcell bayilerine veya askerlik görevine başladığınız acemi birlik yerine başvurmanız gerekmektedir. Türkcell bayileri, size bu özel hattı sağlamak için gerekli olan işlemleri kolaylıkla gerçekleştirebilirler.

Askercell Hattı, askerlik görevini yerine getirirken iletişim ihtiyaçlarınızı karşılamak için tasarlanmıştır. Bu hat, uygun tarifeler ve paketlerle gelir, böylece askerlik süreciniz boyunca uygun fiyatlarla iletişim kurabilirsiniz. Ayrıca, sivilde kullandığınız telefon numarasını Askercell’e taşıyarak, mevcut numaranızı askerlik döneminizde de kullanmaya devam edebilirsiniz.

Askercell Hattı, askerlik sürecinizi daha kolay ve iletişim dolu bir şekilde geçirmenize yardımcı olur. İhtiyaçlarınıza uygun bir tarife seçerek, aileniz ve arkadaşlarınızla kolayca iletişim kurabilirsiniz.

Bedelliler İçin Askercell Zorunlu Mu?

Bedelliler için askercell zorunlu mu sorusuna verilecek en net cevap evettir… Bedelli askerler de 6 ay askerlik yapan erler gibi haklara sahiptirler. Bu nedenle de telefon görüşmesi yapmak isteyen erler için askercell zorunlu bir hattır.

Askercell Hattımı Nasıl İptal Edebilirim?

Askercell hattınızı iptal etmek oldukça kolaydır. Askercell hattınızı kullanmayı sonlandırmak isterseniz, askerlik hizmetiniz sona erdiğinde herhangi bir Türkcell bayisine giderek normal bir hatta geçiş yapabilirsiniz. Bu işlem için herhangi bir ücret ödemeniz gerekmez. Bayiye gidip kimlik bilgilerinizi ve Askercell hattınızı verdiğinizde, size yeni bir hat verilir ve eski hattınız iptal edilir. Bu şekilde Askercell hattınızı rahatça sonlandırabilir ve Turkcell’in diğer hizmetlerinden yararlanmaya devam edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

0 0 Oylamalar
Makele Değerlendirmesi
Abone Ol
Bildir
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi öğrenmeyi çok isterim, lütfen yorum yapın.x

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatıp Yeniden Deneyiniz....