Askeri Personel Alımları

Renk Körlüğü Testi

Renk körlüğü testi birçok farklı noktada herkesin karşısına çıkmaktadır. Bunlardan biri de askeri alanlar olmaktadır. Subaylık, astsubaylık, pilotluk ve benzer askeri iş alanlarında çalışmak isteyen kişilerin bu testlerden yaptırmaları zorunludur. Ayrıca askeri okullara aday olarak başvuracak öğrencilerin öncelik olarak çeşitli testlerden geçmeleri gerekmektedir. Bu testlerden biri de renk körlüğü testidir. Renk körlüğü testi, adayların gözlerinde renk görme eksiliğinin olup olmadığını kontrol etmektedir. Uzman doktorlar tarafından yapılmakta olan bu test, bireylerin gözlerinde pigment molekülünün eksik olup olmadığının kontrol edilmesini sağlamaktadır.

https://www.youtube.com/watch?v=Vt9TAyEKt2c&t=6s

Başta askeri okullar ve askeri meslekler olmak üzere, birçok iş ve eğitim alanında renk körlüğünün önemi oldukça fazladır. Gözlerin görme oranı ve renk seçme kabiliyetleri askeriye ve benzer meslekler açısından önem taşımaktadır. Bu sebeple renk körlüğü bulunan bir aday öğrenci, bu tip okullara başvuramamakta ya da bu alanlarda çalışamamaktadır. Renk körlüğü problemi bulunan adayların eğitim alamayacağı birçok okul ve görev alamayacağı pek çok meslek alanı bulunmaktadır. Bunlar genel olarak şu şekildedir;

 • Emniyet Müdürlüğüne bağlı meslek alanları,
 • Türk Silahlı Kuvvetlerine bağlı olan iş alanları,
 • Elektrik ve elektronik mühendisliği,
 • Grafiker,
 • Tekstil,
 • İtfaiyecilik,
 • Pilot,
 • Denizci,

Yukarıdaki meslek dalları, renk körlüğü bulunan adayların bu alanlarda çalışmasına imkan sağlamamaktadır. Bu sebeple yukarıdaki meslek dallarında eğitim almak veya bu mesleklerde çalışmak isteyen ancak renk körü olan kişilerin, tedavi olmaları ve renk körlüğü hastalığından kurtulmaları gerekmektedir.

Renk Körlüğü Türleri

Günümüzde bireylerin yaşayabileceği birbirinden farklı göz hastalıkları bulunmaktadır. Bunlardan biri de renk körlüğüdür. Bu hastalık da farklı şekillerde meydana gelebilmektedir. Diskromatopsi denilen renk körlüğüne çözüm bulunabilmektedir. İlaç ya da ameliyatla tedavi edilemeyen bu problem, lens yoluyla tedavi edilmektedir. Birçok kişide görülmekte olan renk körlüğü türleri ise aşağıdaki gibidir;

 1. Kırmızı renk körlüğü,
 2. Mavi renk körlüğü,
 3. Yeşil renk körlüğü,
 4. Tüm renklere karşı körlük,

Renk Körlüğü Nerede Yapılır?

Renk körlüğü testi, hastanelerde uzman göz doktorları tarafından yapılmaktadır. Bazı durumlarda direkt göz kontrolleri yapılırken bazı durumlarda bireylere fotoğraf gibi çeşitli ekipmanlar gösterilmekte ve bu şekilde test gerçekleşmektedir. Bu noktada bireyde renkleri görmede herhangi bir probleminin olmaması gerekmektedir.

Renk Körlüğü Testi Nasıl Yapılır?

Renk körlüğü testi, uzman göz doktorları tarafından hastanelerde ve klinik ortamlarda yapılmaktadır. Farklı alanlarda ya da uzmanlar tarafından yapılmayan testler, resmi kurumlar tarafından kabul edilmemektedir. Test sonuçlarının hastane ve muayeneyi yapan doktor tarafından onaylanması ve belgelenmesi şarttır.

Renk Körlüğü Testi

Online Renk Körlüğü Testleri

Askeri ve benzer okullarda eğitim almak, bu alanlarda meslek sahibi olmak isteyenler için online renk körlüğü testi hazırladık. Aşağıda sizlere yapacağımız testi uygulayarak renk körü olup olmadığınızı anlayabilirsiniz. Ancak unutulmamalıdır ki burada uygulayacağımız testler, hiçbir şekilde resmi kurumlar tarafından kabul edilmemekte ve yüzde yüz doğru sonuç vermemektedir. Yüzde yüz doğru sonuç veren ve resmi kurumlar tarafından kabul edilen testeler için hastanelerde uzmanlar tarafından belirli testlere sokulmanız gerekmektedir. Renk körlüğü testi yapmak için yazımıza devam edebilirsiniz.

Renk Körlüğü Testi

Yukarıdaki resme dikkatlice bakın. Ekrana gerektiği kadar yaklaşın ve resimde ne olduğunu anlamaya çalışın. Bu testimizde renk körlüğü problemi olmayan kişiler 5 sayısını direkt olarak görebilir. Ancak tüm renklere karşı körlüğü bulunan kişiler burada hiçbir şey görememektedir. Bu sebeple burada bir sayı göremiyorsanız uzman bir doktordan yardım almanızı öneririz.

Renk Körlüğü Testi

Tüm renklere karşı renk körlüğünüz bulunuyorsa burada hiçbir sayı göremeyeceksiniz. Ancak renk körlüğünüz yoksa ve gözünü sağlıklı ise daire içerisinde yeşil renk ile yazılmış olan 73 sayısını görmeniz gerekmektedir.

Renk Körlüğü Testi

Renk körlüğü olanlar bu fotoğrafta sadece 2 ya da sadece 6 görebilmektedir. Ancak sağlıklı bir göz burada 26 yazdığını anında görmektedir.

Renk Körlüğü Testi

Renk körlüğü türlerinden biri olan kırmızı yeşil renk körlüğüne sahipseniz bu fotoğrafta 3 sayısını görebilirsiniz. Ancak gözleriniz sağlıklıysa daire içindeki 8 rakamını çoktan fark etmiş olmanız gerekmektedir.

Renk körlüğü ne demek?

Renk körlüğü, renlerin yada renkler arasındaki farkların anlaşılamaması, renklerin ayırt edilememesi anlamına gelmektedir.

Renk körlüğü ne zaman olur?

Çocuklu ve ergenlik dönemlerinde ortaya çıkar ve ilerleyebilir. Bazen beyin yada retina hasarları da neden olabilir. Yüksek ultraviyole ışınlarına maruz kalmak da yine renk körü olma nedenidir.

Renk körlüğü sonradan oluşan bir hastalık mıdır?

Doğuştan olabileceği gibi sonradan maruz maruz kalınan dış etkenler sebebiyle de oluşabilir.

Tek gözde renk körlüğü olur mu?

Evet olabilir hatta en çok görülen şekli tek göz renk körlüğüdür.

Renk körlüğü gözlük ile düzeltilebilir mi?

Renk körlüğü gözlük ile düzeltilmesi mümkün değildir. Bunlar için üretilmiş lensler ve gözlükler ile ilerlemesi durdurulabilir.

Renk körlüğü kimden gelir?

Renk körlüğünde taşıyıcı kadındır ve dolayısıyla genetik olarak anneden gelir.

Renk körlüğü testi kaç yaşında belli olur?

4-5 yaşından itibaren kişinin renkleri tanımaya başlaması ve söyleyebilmesi ile renk körü olup olmadığı anlaşılabilir.

Renk körlüğü olan güvenlik olabilir mi?

Özel Güvenlik Görevlisi için renk körlüğü testi istenmemektedir. Bu nedenle renk körü olan biri silahlı veya silahsız güvenlik görevlisi olabilir.

Renk körlüğü diğer adı ?

Renk körlüğü, Daltonizm yada Diskromatopsi olarak da geçer.

Renk Körüyüm ne yapmalıyım?

Öncelikle renk körlüğü için üretilmiş lens veya gözlükleri kullanmalısınız. Daha sonra eğer askeri alımlara girecekseniz Renk Körlüğü kitaplarından birkaçını inceleyebilirsiniz.

0 0 Oylamalar
Makele Değerlendirmesi
Abone Ol
Bildir
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi öğrenmeyi çok isterim, lütfen yorum yapın.x

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatıp Yeniden Deneyiniz....