Acemi Birlikleri

ULAŞTIRMA PERSONEL OKULU VE EĞİTİM MERKEZİ KOMUTANLIĞI (İZMİR/GAZİEMİR)

ULAŞTIRMA PERSONEL OKULU VE EĞİTİM MERKEZİ KOMUTANLIĞI (İZMİR/GAZİEMİR)

            Ulaştırma, Personel Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı Gaziemir/İzmir’de bulunmaktadır. Ulaştırma, Personel Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığına bağlı olan Eğitim Alay Komutanlığı ise Alaşehir/Manisa’dadır. Gaziemir/İzmir’e kara, hava ve demir yolu ile, Alaşehir/Manisa’ya ise kara ve demir yolu ile ulaşım imkanı bulunmaktadır.

        Gaziemir/İzmir’de bulunan Tuğgeneral Süleyman ÖNDER Kışlası (Tel.Nu.: 0232 251 28 29 – 0232 251 05 31 – 0232 251 28 50), Alaşehir/Manisa’da bulunan Tuğgeneral Burhan Ruhi TAŞ Kışlası (Tel.No.: 0236 653 00 11 – 0236 653 00 13) irtibat numaralarıdır.

          Ulş.Per.Okl. ve Eğt.Mrk.K.lığı Gaziemir/İzmir’e ulaşım imkanları;

       Karayolu ile gelirseniz, İzmir Şehirlerarası Otobüs Terminaline her il ve ilçeden kara yolu ile ulaşım mevcuttur. İzmir Şehirlerarası Otobüs Terminali Bornova ilçe sınırları içinde olup (İzmir Otobüs Terminali 0232 472 10 10), Ulş.Per.Okl. ve Eğt.Mrk.K.lığına 25km. mesafededir. Demir yolu ile gelirseniz, İzmir-Ankara, İzmir-Aydın, İzmir-Denizli, İzmir-Uşak, İzmir-Afyon, İzmir-Balıkesir, İzmir-Kütahya, İzmir-Eskişehir, İzmir-Manisa illerine her gün periyodik seferler yapılmaktadır. (TCDD Servis Numarası 444 8 233 – Tren İstasyon No: 0232 484 86 38) Ulş.Per.Okl. ve Eğt.Mrk.K.lığına 25 km. mesafededir. Hava yolu ile gelirseniz, Gaziemir’in güneyinde bulunan Uluslararası Adnan Menderes Hava Limanından yurt içi ve yurt dışı uçak seferleri her gün periyodik olarak yapılmaktadır. Ulaşım HAVAŞ, belediye otobüsleri, taksi ve İZBAN(İzmir Banliyö) ile sağlanmaktadır. (Çağrı Merkezi Numarası: 444 9 828-0232 – İrtibat Numarsı : 0232 455 00 00), Ulş.Per.Okl. ve Eğt.Mrk.K.lığına 4km. mesafededir.

       Eğitim Alay Komutanlığı Alaşehir’e ulaşım imkanları :

          Karayolu ile gelirseniz, Alaşehir İlçe Otobüs Terminali küçük bir ilçe terminal olup (Alaşehir Otobüs Terminali : 0236 653 19 47) Eğitim Alay Komutanlığına 8km. mesafededir. Demiryolu ile gelirseniz, Manisa, İzmir ve Uşak illerine her gün periyodik seferler yapılmaktadır. (Alaşehir Tren İstasyonu Telefonu: 0236 653 11 14) Eğitim Alay Komutanlığına 9km. mesafededir.

         Seyahat esnasında veya Ulaştırma, Personel Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı’na katılmadan önce kendisinin subay veya astsubay olduğunu belirterek, size askerlik yapacağınız birlikte tanıdığı olduğunu, istediğiniz bölüğe yerleştirebileceğini vb. hususları söyleyerek sizden menfaat elde etmeye çalışacak dolandırıcılarla karşılaşabilirsiniz. Bu tür işlemlerin tamamı bilgisayar ortamında yapılmaktadır. Bu kişilere asla inanmayınız, bilinçli, dikkatli ve uyanık olunuz.

            Üç haftalık başlangıç eğitimine ( Acemi Eğitimi ) müteakip yemin töreni (genellikle Cuma günü) icra edilecektir. Yemin törenine tüm aile fertlerinizi çağırabilir ve bu onurlu günü onlarla paylaşabilirsiniz. Yemin töreninin olacağı gün size tebliğ edilecektir. İhtisas eğitimine ayrılmanız halinde bulunduğunuz birlikte 3 hafta süreyle ihtisas eğitimine devam edeceksiniz. İhtisas eğitimine ayrılmaz iseniz yemin töreninden önce size dağıtım olduğunuz birlik tebliğ edilecek, siz de törenden sonra isterseniz doğrudan bu birliğe katılmak üzere ayrılacak veya dağıtım iznine gitmek isterseniz izini müteakip dağıtım olduğunuz birliğinize katılacaksınız.

            İhtisas eğitimine kalanlar için; yemin töreninin icrasına müteakip, ailesi gelen erlere (2) gün evci izni, ailesi gelmeyenlere ise Cumartesi ve Pazar günleri dönüşümlü olarak günlük çarşı izinleri verilecektir. Geçici evci iznine çıkmak için “İkamet Belgesi ( İzmir/Manisa İl Merkezi’nde), Nüfus Cüzdanı Belgesi (anne, baba, eş veya evli kardeş) ile dilekçe” gerekmektedir.

            Acemi birliğinizde birazdan sayacağımız malzemelerden bazıları ve bunların dışında birçok malzeme tarafınıza devlet tarafından verilmektedir. Ancak yaptığımız uzun araştırma sonucu birliğinize giderken yanınıza almanızı önerdiğimiz malzemeler şunlardır; Boyuna asılan cüzdan, tıraş köpüğü, tıraş bıçağı, banyo tıraş bıçağı, diş fırçası ve macunu, lif, sabun, şampuan, ıslak mendil, peçete, tırnak makası, cımbız, el-yüz kremi, kulak çubuğu, yara bandı, saat, bot boyası ve fırçası, bot ve valiz için asma kilit, içlik, eldiven/boyunluk/bere, mavi tükenmez kalem, not defteri, siyah asetat kalemi, el feneri, kitap okuma lambası, kamerasız tuşlu telefon, ankesörlü telefon kartı, bankamatik/kredi kartı, sivil kıyafet.

            Kışlaya gelirken yanınızda fotoğraf makinesi, teyp, radyo, dizüstü bilgisayar, CD/DVD, taşınabilir bellek, ses kayıt cihazları vb. malzemeler ile kesici ve delici aletler, yiyecek ve içecek ile benzeri maddeler getirmeyiniz. Kışlada Android/IOS akıllı telefonlar dışındaki tuşlu ve kamerasız cep telefonlarını kullanabilirsiniz. Sadece Turkcell Askercell hat kullanabilirsiniz. Bu hattı sadece kayıt-kabul esnasında, nizamiye bölgesinde kurulan Turkcell stantlarından alabilirsiniz.

           Yanınızda getirdiğiniz paranızı emanet maksadıyla kimseye vermeyiniz. Kışla içerisinde nakit para ile alışveriş yapılmamaktadır.  Kantinden yapılan alışverişlerde kredi kartları ve bankamatik kartları kullanılmaktadır. Yaptığınız her alışveriş sonunda size verilen alışveriş fişini mutlaka kontrol ediniz ve saklayınız. Herhangi bir sorunla karşılaştığınızda amirlerinize müracaat ediniz. Kışla içerisinde bankamatik ve PTT şubeleri mevcuttur, işlemlerinizi buradan yapabilirsiniz.

            Tedavi amacıyla yanınızda getirdiğiniz ilaçları girişte görevliye teslim ediniz. Sürekli kullandığınız ilaçları ancak doktor nezaretinde kullanabilirsiniz. Bu şekilde bir durumunuz varsa bunu mutlaka bölükteki rütbeli personele anlatın. Acil haller dışında yemin edinceye kadar gerek şehir içi gerekse de şehir dışı izin verilmemektedir.

         Dağıtımlarınız hakkaniyet ilkelerine göre hiçbir ayrım gözetilmeksizin tamamen bilgisayar ortamında Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılacaktır. Hiç kimsenin dağıtımlara müdahale yetkisi bulunmamaktadır. Aracı olacağını vaat eden kişilere asla itibar edilmemelidir. Dağıtımlar Yemin Töreninden ortalama 7 gün önce belli olacaktır ve derhal duyurulacaktır.

          Dağıtım olacağınız yeni birliğinize kadar yol gideriniz (otobüs bileti veya iaşe bedeli) PTT’ye sizin adınıza yatırılacaktır. Kimliğinizi götürerek TC kimlik numaranızla çekebilirsiniz.

          Kayıt kabul esnasında Mehmetçik Vakfı tarafından 2018 yılı için 30 lira karşılığında askerliğiniz boyunca sigorta alacaksınız. Maddi durumları iyi olmayanların ailelerine 4109 sayılı Asker Ailelerinden Muhtaç Olanlara Yardım Hakkında Kanun hükümleri doğrultusunda yardım yapılmaktadır. Konu ile ilgili bulunduğunuz ilçe kaymakamlığınıza başvurabilirsiniz.

          Orada bulunduğunuz süre içinde sizden hiçbir maksatla para toplamayacaktır, toplanamaz. Herhangi bir vesileyle para toplayan olursa komutanlarınıza haber verin.

          Orada bulunduğunuz süre içinde sizden hiçbir maksatla para toplamayacaktır, toplanamaz. Herhangi bir vesileyle para toplayan olursa komutanlarınıza haber verin.

          Kayıt kabul işlemleri için askerlik şubesi tarafından kapalı zarfta verilen belgelere ve nüfus cüzdanınıza muhakkak ihtiyacınız olacaktır. Bu belgeleriniz olmadan Kayıt işlemleriniz yapılamayacağından belgeleri muhafaza etmenizi hatırlatırız. Aksi halde herhangi bir  askerlik şubesine müracaat edilerek bilgileri yenilemeniz gerekecektir. Bu da sizin kayıt kabul işlemlerinizin gecikmesine, dolayısıyla gün kaybınıza neden olacaktır.

         Kayıt Kabul Merkezimiz cumartesi, pazar ve resmi tatil günleri de çalışmaktadır. Kayıt Kabul Merkezine ne zaman gelirseniz gerekli bütün işlemleriniz bitirecektir. Ancak ertesi güne hazırlık yapabilmeniz ve askerliğinizin ilk gününe zinde başlayabilmeniz için çok geç saatlere kalmamanız uygun olacaktır. Kışlaya ilk geldiğinizde törenle karşılanıp, törenle uğurlayacaksınız.

             Kayıt kabul esnasında sizlere tüm istihkaklarınız (kamuflaj elbise, bot, don, fanila,  pijama, atlet, künye levhası, çorap, havlu, şapka, şort, eldiven, terlik, spor ayakkabısı, eşofman, diş fırçası, diş macunu, tıraş kremi, şampuan, sabun vb.) verilecektir. Size verilecek eğitim kıyafetleri ve ayakkabılar bizzat sizin tarafınızdan uygun olup olmadığı deneyerek teslim alınacaktır. Günde 18 saat civarı bot giyeceksiniz bu nedenle botunuzu mutlaka deneyerek alın.

             Günlük gereksinim duyacağınız malzemeler (bot boyası, kalem, defter, telefon kartı vb.) kantinlerde bulunmaktadır. Kışlalarda değişik yerlerde ankesörlü telefonlar mevcuttur. Kantinlerde telefon kartları bulunmaktadır. Ailenize ulaşamazsanız mutlaka  komutanlarınıza söyleyiniz. Sizlere yardımcı olacaklardır.Kışlada ATM, PTT, Kantin, Berber, Terzi, Fotoğraf Stüdyosu, Rehberlik ve Danışmanlık Merkezi ile Revir bulunmaktadır.

Hafta içi 12:00 ile 14:00 ve 17:00 ile 19:00 saatleri arasında, cumartesi-pazar ve resmi tatil günlerinde ise 08:00 ile 19:00 saatleri arasında ziyaretçileriniz sizi ziyaret edebilirler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatıp Yeniden Deneyiniz....