Acemi Birlikleri

Piyade Okul Komutanlığı İstanbul-Tuzla

Piyade Okul Komutanlığı , piyade sınıfı tüm subay, astsubayların eğitim gördüğü okuldur. Ayrıca piyade sınıfı yedek subayların ( asteğmenlerin ) da eğitim aldığı yerdir. Önümüzdeki dönemlerde piyade yedek astsubaylar da büyük ihtimalle burada eğitim görecekler.  Detaylar yazımızda…

                Piyade Okul Komutanlığı hakkında bilgi vermeden önce Piyade Ne Demektir ? sorusuna cevap verelim ve Piyade Sınıfı ‘nı tanıyalım, böylece bu okulda eğitim alanların hangi görevlere atanabileceği hakkında bilgi sahibi oluruz.

Piyade Okul Komutanlığı ‘ndaki Piyade Ne Demektir ?

                                Piyade ne demek sorusunu cevabı Türk Dil Kurumuna göre;  Yaya olarak            savaşan askerlerin oluşturduğu sınıf,  Piyadeler savaşta genellikle en önde giderler. şeklinde açıklanmıştır.

Piyade Sınıfı Hakkında Bilgilendirme

 Piyade Sınıfı Vazifesi; ateş, hareket ve darbe etkisini kullanarak savaşmak; ateş ile düşmana zayiat verdirerek muharebe gücünü kırmak, bir bölgeyi elde bulundurmak, ateş ve manevra ile düşmana yaklaşarak yakın muharebe ile onu etkisiz hale getirmektir.

Piyade sınıfı, çok farklı arazi koşullarında, çok farklı harekât şekilleri uygulamasına paralel olarak farklı teşkilat yapılarına sahiptir. Bu kapsamda yakın muharebenin esas sınıfı olarak, görevleri yönünden piyade birlikleri; piyade, mekanize piyade, motorlu piyade, komando, hudut, tanksavar, havan ve hava indirme birlikleri olarak teşkilatlandırılmıştır.

Piyade Sınıfı Nerede Görev Yapar ?

Piyade sınıfı ; her türlü hava ve arazi şartlarında kara muharebesi icra eder, ateş ve manevra ile düşmana yaklaşarak onu esir veya imha eder, düşman hücumunu ateş, yakın muharebe ve karşı taarruzla geri atar. Savunmada düşman taarruzunu; ateş ve karşı taarruzlarla durdurur, hava indirme ve hücum harekâtına katılır, tanklarla birlikte taarruz ve karşı taarruz yeteneğini kullanarak harekâta katılır. Muharebenin her durumunda beka tedbirlerini ve gerektiğinde geri çekilme harekâtını uygular.

                 Piyade Komando Birlikleri Nerede Görev Yapar ?

 Piyade Komando birlikleri ise; düşman derinliklerinde veya düşman kontrolü altındaki bölgelerde, komando harekâtını ve hava hücum harekâtını icra eder. Piyade Komando Birlikleri yurt içinde ve dışında birçok yerde görev yapar.

Tuzla Piyade Okulu Nereye Gönderiyor

Tuzla Piyade Okulu Nereye Gönderiyor ?

Özellikle doğu ve güneydoğuda terörle mücadele kapsamında hudut birliklerinde ve üs bölgelerinde  görev yapmaktadır. Yurtdışı operasyonlarında gerek meskun mahal operasyonları gerekse de geçici kontrol noktaları ve gözlem noktalarında görev icra ederler. Bu nedenle bu bölgelere gitme ihtimaliniz çok yüksek.

Piyade Sınıfının Kullandığı Silah ve Malzeme Nelerdir ?

Piyade sınıfının ana malzeme ve silah sistemleri;

• Yakın muharebe silahları; tabanca, makineli tabanca, makineli tüfek,  piyade tüfeği, el bombaları, bombaatarlar, keskin ve uzman nişancı tüfekleri  piyadenin başlıca yakın muharebe silahlarıdır.

• Tanksavar silahları; Hafif tanksavar silahları (law ve roketatarlar),  orta  tanksavar silahları (geri tepmesiz toplar), güdümlü tanksavar silahlarıdır  (Eryx, Milan, Tow, Kornet-E).

• Ağır silahları; 60, 81, 106 ve 120 mm havanlardır.

• Zırhlı araçları; zırhlı personel taşıyıcıları, zırhlı muharebe araçları, zırhlı silah sistemleri taşıyıcı araçları ile taktik tekerlekli zırhlı araçlardır.

Piyade Okul Komutanlığı Tarihçesi

Piyade Okul Komutanlığı Tarihçesi

Piyade Okulu, 5 Kasım 1909’da İstanbul Maltepe’de “Piyade Endaht Mektebi’’ (Piyade Atış Okulu) adıyla hizmete açılmıştır. 1910 yılında Soğanlı Köyü/Kartal’daki yeni binasına taşınmış ve 1’inci Dünya Savaşı’nın ilanı ile 1914-1919 yılları arasında ‘Yedek Subay Talimgâhı’ olarak kullanılmıştır. 1919 yılında Gülsuyu’na taşınmıştır.

İşgal nedeniyle 1919-1923 yılları arasında eğitim ve öğretimine ara veren okul 06 Ekim 1923 tarihinde yeniden faaliyete başlamış ve Kara Harp Okulu’nu bitiren subaylar burada üç ay eğitime alınmışlardır. II’nci Dünya Savaşı nedeniyle 1941’de Çankırı’ya taşınan okul, 1946’da “Piyade Okulu” adını almıştır. 1961’de halen bulunduğu kışlada konuşlu Uçaksavar Topçu Okulu’nun lağvedilmesini müteakip, Tuzla/İstanbul’a taşınan Piyade Okulu faaliyetlerini bu kışlada yürütmektedir.

Piyade Okul Komutanlığı Öğrenci ve Kurslar Alay Komutanlığı

Aynı zamanda diğer ismi Piyade Okul Komutanlığı Öğrenci ve Kurslar Alay Komutanlığı olarak geçen Piyade Okulu’nda, eğitim ve öğretimde en son yöntem ve teknikleri kullanılarak kursiyerlerin; vazife odaklı, gerçekçi, katılımcı, kıta ve muhabereye yönelik olarak gece ve gündüz şartlarında azim ve kararlılıkla yetişmeleri sağlanmaktadır. Çağın gerektirdiği modern harp, silah ve araçlarla, zaman ve maliyetten tasarruf sağlayan simülatör sistemleri de eğitim faaliyetlerinde etkin olarak kullanılmaktadır.

Piyade Okulunda Hangi Eğitimler Verilmektedir ?

Piyade Okulu Komutanlığında; subay, astsubay ve uzman erbaşlara yönelik olarak; temel kurslar, göreve ve atamaya yönelik eğitimler ve mesleki gelişim kursları verilmektedir. Ayrıca; acemi er eğitimi kapsamında ZMA ve TTZA (Kobra) Sürücü ve Nişancı Eğitimi verilmektedir.

 

Piyade OkuluNormal Acemi olarak gidecek erbaş/erler ise; 3 haftalık başlangıç eğitimine ( Acemi Eğitimi ) müteakip yemin töreni (genellikle Cuma günü) icra edilecektir. Yemin törenine tüm aile fertlerinizi çağırabilir ve bu onurlu günü onlarla paylaşabilirsiniz. Yemin töreninden önce size dağıtım olduğunuz birlik tebliğ edilecek, siz de törenden sonra isterseniz doğrudan bu birliğe katılmak üzere ayrılacak veya dağıtım iznine gitmek isterseniz izini müteakip dağıtım olduğunuz birliğinize katılacaksınız.

Piyade Okulu Nerede ?

Piyade Okulu

İstanbul Tuzla Piyade Okulu Ptt Adresi ?

İstanbul Tuzla Piyade Okulu Ptt Adresi

İstasyon, İstasyon Cd. Piyade Okulu Komutanlığı, 34940 Tuzla/İstanbul

Piyade Okulunu Nasıl Gidilir ?

Piyade Okuluna Kara, hava, deniz ve demir yolu ile ulaşım imkanı bulunmaktadır.

  1. Kara Yolu : Piyade Okul Komutanlığı İstanbul Anadolu Yakasında bulunmaktadır. İstanbul Avrupa Yakasında Büyük İstanbul Otogarı (Esenler) ve Anadolu Yakasındaki Harem ve Ataşehir Otogarına her il ve ilçeden kara yolu ile ulaşım mevcuttur. Harem terminaline 43km, Ataşehir terminaline 29km ve Gebze terminaline 12km mesafededir. Otogardan firmaların şehir içi ulaşım servisleri ile olabileceği gibi Harem’den Kadıköy’e, Kadıköy’den Tuzla’ya belediye otobüs seferleri (130, 130-A), otogardan minibüs-midibüs ile ya da taksi ile Tuzla’ya ulaşım mevcuttur. Ayrıca; Gebze terminalinden de taksi ya da minibüsler ile ulaşılabilmektedir.
  2. Demir yolu : İstanbul’a yüksek hızlı tren seferleri ile Ankara-İstanbul arası ulaşım sağlanmaktadır.
  3. Hava Yolu : Sabiha Gökçen Havalimanı Piyade Okul Komutanlığı’na 18km mesafededir. Ulaşım belediye otobüsleri ve taksi ile sağlanmaktadır.
  4. Deniz Yolu : Yalova-Gebze arasında feribot seferleri, Yalova-Pendik arası deniz otobüsü seferleri ile deniz yolu ile ulaşım mümkündür.

Piyade Okulu Telefon numarası kaçtır ?

Piyade Okulu Telefon numarası 0216 395 16 76 ‘dır.

Piyade Okul Komutanlığı Usta Askerleri

       İstanbul Tuzla Usta Birliği Olarak Gideceklerin Dikkat Etmesi Gerekenler ?

İstanbul Tuzla Usta Birliği Seyahat esnasında veya İstanbul Piyade Okul Komutanlığı ’na katılmadan önce kendisinin subay veya astsubay olduğunu belirterek, size askerlik yapacağınız birlikte tanıdığı olduğunu, istediğiniz bölüğe yerleştirebileceğini vb. hususları söyleyerek sizden menfaat elde etmeye çalışacak dolandırıcılarla karşılaşabilirsiniz. Bu tür işlemlerin tamamı bilgisayar ortamında yapılmaktadır. Bu kişilere asla inanmayınız, bilinçli, dikkatli ve uyanık olunuz.

            Kışlaya gelirken yanınızda fotoğraf makinesi, teyp, radyo, dizüstü bilgisayar, CD/DVD, taşınabilir bellek, ses kayıt cihazları vb. malzemeler ile kesici ve delici aletler, yiyecek ve içecek ile benzeri maddeler getirmeyiniz. Kışlada Android/IOS akıllı telefonlar dışındaki tuşlu ve kamerasız cep telefonlarını kullanabilirsiniz. Sadece Turkcell Askercell hat kullanabilirsiniz. Bu hattı sadece kayıt-kabul esnasında, nizamiye bölgesinde kurulan Turkcell stantlarından alabilirsiniz.

 İstanbul Tuzla Acemi Birliği Olarak Gideceklerin Dikkat Etmesi Gerekenler ?

 

 

Yanınızda getirdiğiniz paranızı emanet maksadıyla kimseye vermeyiniz. Kışla içerisinde nakit para ile alışveriş yapılmamaktadır.  Kantinden yapılan alışverişlerde kredi kartları ve bankamatik kartları kullanılmaktadır. Yaptığınız her alışveriş sonunda size verilen alışveriş fişini mutlaka kontrol ediniz ve saklayınız. Herhangi bir sorunla karşılaştığınızda amirlerinize müracaat ediniz. Kışla içerisinde bankamatik ve PTT şubeleri mevcuttur, işlemlerinizi buradan yapabilirsiniz.

İlaçlar ile İlgili Dikkat Etmeniz Gerekenler Nelerdir ?

            Tedavi amacıyla yanınızda getirdiğiniz ilaçları girişte görevliye teslim ediniz. Sürekli kullandığınız ilaçları ancak doktor nezaretinde kullanabilirsiniz. Bu şekilde bir durumunuz varsa bunu mutlaka bölükteki rütbeli personele anlatın. Acil haller dışında yemin edinceye kadar gerek şehir içi gerekse de şehir dışı izin verilmemektedir.

Piyade Okul Komutanlığı ‘na Dağıtımlarınız  Nasıl Yapılmaktadır ?

Dağıtımlarınız hakkaniyet ilkelerine göre hiçbir ayrım gözetilmeksizin tamamen bilgisayar ortamında Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılacaktır. Hiç kimsenin dağıtımlara müdahale yetkisi bulunmamaktadır. Aracı olacağını vaat eden kişilere asla itibar edilmemelidir. Dağıtımlar Yemin Töreninden ortalama 7 gün önce belli olacaktır ve derhal duyurulacaktır.

         Dağıtım olacağınız yeni birliğinize kadar yol gideriniz (otobüs bileti veya iaşe bedeli) PTT’ye sizin adınıza yatırılacaktır. Kimliğinizi götürerek TC kimlik numaranızla çekebilirsiniz.
          Orada bulunduğunuz süre içinde sizden hiçbir maksatla para toplamayacaktır, toplanamaz. Herhangi bir vesileyle para toplayan olursa komutanlarınıza haber verin.

Piyade Okul Komutanlığı ‘na Acemi Olarak Gidecekler Kayıt Kabulde Mutlaka Dikkate Etsin…

          Kayıt kabul işlemleri için askerlik şubesi tarafından kapalı zarfta verilen belgelere ve nüfus cüzdanınıza muhakkak ihtiyacınız olacaktır. Bu belgeleriniz olmadan Kayıt işlemleriniz yapılamayacağından belgeleri muhafaza etmenizi hatırlatırız. Aksi halde herhangi bir  askerlik şubesine müracaat edilerek bilgileri yenilemeniz gerekecektir. Bu da sizin kayıt kabul işlemlerinizin gecikmesine, dolayısıyla gün kaybınıza neden olacaktır.

      Kayıt Kabul Merkezleri cumartesi, pazar ve resmi tatil günleri de çalışmaktadır. Kayıt Kabul Merkezine ne zaman gelirseniz gerekli bütün işlemleriniz bitirecektir. Ancak ertesi güne hazırlık yapabilmeniz ve askerliğinizin ilk gününe zinde başlayabilmeniz için çok geç saatlere kalmamanız uygun olacaktır. Kışlaya ilk geldiğinizde törenle karşılanıp, törenle uğurlayacaksınız.

             Kayıt kabul esnasında sizlere tüm istihkaklarınız (kamuflaj elbise, bot, don, fanila,  pijama, atlet, künye levhası, çorap, havlu, şapka, şort, eldiven, terlik, spor ayakkabısı, eşofman, diş fırçası, diş macunu, tıraş kremi, şampuan, sabun vb.) verilecektir. Size verilecek eğitim kıyafetleri ve ayakkabılar bizzat sizin tarafınızdan uygun olup olmadığı deneyerek teslim alınacaktır. Günde 18 saat civarı bot giyeceksiniz bu nedenle botunuzu mutlaka deneyerek alın.

             Günlük gereksinim duyacağınız malzemeler (bot boyası, kalem, defter, telefon kartı vb.) kantinlerde bulunmaktadır. Kışlalarda değişik yerlerde ankesörlü telefonlar mevcuttur. Kantinlerde telefon kartları bulunmaktadır. Ailenize ulaşamazsanız mutlaka  komutanlarınıza söyleyiniz. Sizlere yardımcı olacaklardır.Kışlada ATM, PTT, Kantin, Berber, Terzi, Fotoğraf Stüdyosu, Rehberlik ve Danışmanlık Merkezi ile Revir bulunmaktadır.

Piyade Okul Komutanlığı Ziyaretçi Kabul Zamanları

Hafta içi 12:00 ile 14:00 ve 17:00 ile 19:00 saatleri arasında, cumartesi-pazar ve resmi tatil günlerinde ise 08:00 ile 19:00 saatleri arasında ziyaretçileriniz sizi ziyaret edebilirler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatıp Yeniden Deneyiniz....