55’İNCİ MEKANİZE PİYADE TUGAY KOMUTANLIĞI

55’İNCİ MEKANİZE PİYADE TUGAY KOMUTANLIĞI

55’inci Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı birlikleri, 5’inci Hd.Tb.K.lığı hariç Kırklareli’nin  Merkez ilçesinde bulunmaktadır. Tugay birlikleri altı ayrı kışlada konuşlanmıştır. 5’inci Hd.Tb.K.lığı Demirköy İlçe merkezindedir. Katılış işlemleri için öncelikle Kırklareli Merkez ilçesindeki Garnizon Revirine katılacak, müteakiben buradan araçlar vasıtası ile birliklerinize dağıtılacaksınız.

Kırklareli merkeze İstanbul, Ankara, Bursa ve İzmir’den direkt otobüsler olup İstanbul’dan Truva Turizm, İstanbul Seyahat, Nilüfer Turizm ve Metro Turizm firmalarının en son gece 23.30’a kadar her saat otobüsleri bulunmaktadır.

Kırklareli Merkez garajına geldiğinizde, her celp döneminde birliğimize katılacak erbaş/erler için 55’inci Mekanize Piyade Tugay Komutanlığınca çıkarılan ücretsiz servis aracından faydalanabilirsiniz. Servis aracı mekik sistemi ile çalışarak sizi tertip edildiğiniz birliğinize götürecektir. Tertip edildiğiniz birliklerin konuş durumu ve servis hizmetinin dışında alternatif ulaşım şekilleri aşağıdaki maddelerde olduğu gibidir.

1’inci Mknz.P.Tb.K.lığı, Tug.Kh. ve Kh.Bl.K.lığı, TOW Bl.K.lığı ve Keşif Bl.K.lığının bulunduğu Mahmut Şevket PAŞA Kışlası (Tel.Nu.: 0288 214 90 02) Kıklareli-Pınarhisar yolu 1’inci Km’dedir. Kırklareli Orduevi Md.lüğü de Kırklareli merkezdedir. Garajdan ayrıca şehir içi minibüsleri ile ulaşabilirsiniz.

Loj.Des.K.lığı, MEBS Bl.K.lığı ve Hv.Svn.Fz.Tk.K.lığının bulunduğu Org.H.SÜKAN Kışlası Mahmut Şevket PAŞA Kışlasının tam karşısında olup (Tel.Nu.: 0288 214 90 02) (Kırklareli-Pınarhisar yolu 1’inci km) şehir içi minibüsler ile ulaşabilirsiniz.

55’inci Mknz.P.Tug.K.Yrd.lığı, 2’nci Mknz.P.Tb.K.lığı, Topçu Tb.K.lığı, Tnk.Tb.K.lığı ve Kışla Hiz.Tk.K.lığının bulunduğu Org.N.Kemal ERSUN Kışlasına (Pınarhisar yolu 3’ncü Km.) (Tel.Nu.: 0288 263 43 80/81) Pınarhisar, Yündolan, Üsküp, Kızılcıkdere Köyü minibüsleri ile ulaşabilirsiniz.

İs.Svş.Bl.K.lığının bulunduğu Tümg.M. ÖNÜR Kışlasına (Pınarhisar yolu 1,5 km, Şeytanderesi Mevkii) (Tel.Nu.: 0288 212 90 27/28) Pınarhisar, Yündolan, Üsküp, Kızılcıkdere Köyü minibüsleri ile ulaşabilirsiniz.

Mrk.K.lığının bulunduğu Org. Muzaffer ERGÜDER Kışlasına (Yanıkkışla Mahallesi, Kırklareli Şehitliğinin 500m üstü) (Tel.Nu.: 0288 212 28 52) şehir içi minibüsleri ile ulaşabilirsiniz.

55’inci Mknz.P.Tug.K.lığına bağlı 5’inci Hd.Tb.K.lığının bulunduğu Tümg. Alaaddin KOVAL Kışlası (Tel.Nu.: 0288 681 51 05) Kırklareli Merkez ilçesine yaklaşık 73 km uzaklıkta olan Demirköy ilçe merkezindedir. Demirköy ilçesine Kırklareli Merkez Garajından ve Lüleburgaz ilçesinden Demirköy minibüsleri ile ulaşabilirsniz.

Seyahat esnasında veya 55’inci Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı’na katılmadan önce kendisinin subay veya astsubay olduğunu belirterek, size askerlik yapacağınız birlikte tanıdığı olduğunu, istediğiniz bölüğe yerleştirebileceğini vb. hususları söyleyerek sizden menfaat elde etmeye çalışacak dolandırıcılarla karşılaşabilirsiniz. Bu tür işlemlerin tamamı bilgisayar ortamında yapılmaktadır. Bu kişilere asla inanmayınız, bilinçli, dikkatli ve uyanık olunuz.

Acemi birliğinizde birazdan sayacağımız malzemelerden bazıları ve bunların dışında birçok malzeme tarafınıza devlet tarafından verilmektedir. Ancak yaptığımız uzun araştırma sonucu birliğinize giderken yanınıza almanızı önerdiğimiz malzemeler şunlardır; Boyuna asılan cüzdan, tıraş köpüğü, tıraş bıçağı, banyo tıraş bıçağı, diş fırçası ve macunu, lif, sabun, şampuan, ıslak mendil, peçete, tırnak makası, cımbız, el-yüz kremi, kulak çubuğu, yara bandı, saat, bot boyası ve fırçası, bot ve valiz için asma kilit, içlik, eldiven/boyunluk/bere, mavi tükenmez kalem, not defteri, siyah asetat kalemi, el feneri, kitap okuma lambası, kamerasız tuşlu telefon, ankesörlü telefon kartı, bankamatik/kredi kartı, sivil kıyafet.

Kışlaya gelirken yanınızda fotoğraf makinesi, teyp, radyo, dizüstü bilgisayar, CD/DVD, taşınabilir bellek, ses kayıt cihazları vb. malzemeler ile kesici ve delici aletler, yiyecek ve içecek ile benzeri maddeler getirmeyiniz. Kışlada Android/IOS akıllı telefonlar dışındaki tuşlu ve kamerasız cep telefonlarını kullanabilirsiniz. Sadece Turkcell Askercell hat kullanabilirsiniz. Bu hattı sadece kayıt-kabul esnasında, nizamiye bölgesinde kurulan Turkcell stantlarından alabilirsiniz.

Yanınızda getirdiğiniz paranızı emanet maksadıyla kimseye vermeyiniz. Kışla içerisinde nakit para ile alışveriş yapılmamaktadır. Kantinden yapılan alışverişlerde kredi kartları ve bankamatik kartları kullanılmaktadır. Yaptığınız her alışveriş sonunda size verilen alışveriş fişini mutlaka kontrol ediniz ve saklayınız. Herhangi bir sorunla karşılaştığınızda amirlerinize müracaat ediniz. Kışla içerisinde bankamatik ve PTT şubeleri mevcuttur, işlemlerinizi buradan yapabilirsiniz.

Tedavi amacıyla yanınızda getirdiğiniz ilaçları girişte görevliye teslim ediniz. Sürekli kullandığınız ilaçları ancak doktor nezaretinde kullanabilirsiniz. Bu şekilde bir durumunuz varsa bunu mutlaka bölükteki rütbeli personele anlatın. Acil haller dışında yemin edinceye kadar gerek şehir içi gerekse de şehir dışı izin verilmemektedir.

Orada bulunduğunuz süre içinde sizden hiçbir maksatla para toplamayacaktır, toplanamaz. Herhangi bir vesileyle para toplayan olursa komutanlarınıza haber verin.

Acemi Birliğinizde  sizlere tüm istihkaklarınız (kamuflaj elbise, bot, don, fanila,  pijama, atlet, künye levhası, çorap, havlu, şapka, şort, eldiven, terlik, spor ayakkabısı, eşofman, diş fırçası, diş macunu, tıraş kremi, şampuan, sabun vb.) verilmiştir. Bunları usta birliğinizde de kullanacağınız için kaybetmemeniz gerekir. Aksi halde ceza alabilirsiniz.

Günlük gereksinim duyacağınız malzemeler (bot boyası, kalem, defter, telefon kartı vb.) kantinlerde bulunmaktadır. Kışlalarda değişik yerlerde ankesörlü telefonlar mevcuttur. Kantinlerde telefon kartları bulunmaktadır. Ailenize ulaşamazsanız mutlaka komutanlarınıza söyleyiniz. Sizlere yardımcı olacaklardır. Kışlada ATM, PTT, Kantin, Berber, Terzi, Fotoğraf Stüdyosu, Rehberlik ve Danışmanlık Merkezi ile Revir bulunmaktadır.

Hafta içi 12:00 ile 14:00 ve 17:00 ile 19:00 saatleri arasında, cumartesi-pazar ve resmi tatil günlerinde ise 08:00 ile 19:00 saatleri arasında ziyaretçileriniz sizi ziyaret edebilirler.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın