Acemi Birlikleri

3’ÜNCÜ PİYADE EĞİTİM TUGAY KOMUTANLIĞI (ANTALYA)

3’ÜNCÜ PİYADE EĞİTİM TUGAY KOMUTANLIĞI (ANTALYA)

            3’üncü Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı Antalya’da bulunmaktadır. 3’üncü Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı’na bağlı olan 58’inci Piyade Eğitim Alay Komutanlığı ve Tırtıllı Araç Sürücü Eğitim Alay Komutanlığı ise Burdur’dadır. Antalya’ya kara ve hava yolu, Burdur’a kara yolu ile ulaşım imkanı bulunmaktadır.

            3’üncü Piyade Eğitim Tugay Komutanlığına bağlı 4.’üncü Piyade Eğitim Tabur Komutanlığı General Niyazi ÇELİK Kışlasında bulunmaktadır. Antalya’da bulunan General Niyazi ÇELİK Kışlası (Tel. No: 0242 321 53 55), Antalya şehir merkezinde Antalya-Alanya karayolu (Aspendos Bulvarı) üzerindeki Topçular Mahallesinde bulunmaktadır.

           Burdur’da bulunan Binbaşı Maruf Kışlası (Tel. No: 0248 233 13 57-58) Burdur şehir merkezinde bulunmaktadır.

Antalya Şehirler Arası Otobüs Terminaline bütün illerden ve Antalya ilçelerinden karayolu ile ulaşım mevcuttur. Otobüs terminalinden belediye otobüs seferleri, minibüs veya taksi ile ulaşım mevcuttur. Antalya’da Devlet Hava Meydanları İşletmesine ait Uluslararası Antalya Havalimanı mevcuttur. Havalimanının şehir merkezine uzaklığı 15km’dir. Ulaşım HAVAŞ, belediye otobüsleri ve taksi ile sağlanmaktadır. Burdur Şehirlerarası Otobüs Terminaline her ilden ulaşım mevcuttur. Otobüs terminalinden 58’inci Piyade Eğitim Alayı’na, şehir içi özel halk otobüsü ve taksi ile ulaşım mevcuttur. Birliğe olan mesafe 5km’dir. Isparta Havalimanı 35km ve Antalya Havalimanı 140km mesafededir. Ulaşım şehirlerarası otobüsler ile sağlanmaktadır.

 

          Seyahat esnasında veya 3’üncü Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı’na katılmadan önce kendisinin subay veya astsubay olduğunu belirterek, size askerlik yapacağınız birlikte tanıdığı olduğunu, istediğiniz bölüğe yerleştirebileceği vb. hususları söyleyerek sizden menfaat elde etmeye çalışacak dolandırıcılarla karşılaşabilirsiniz. Bu tür işlemlerin tamamı bilgisayar ortamında yapılmaktadır. Bu kişilere asla inanmayınız, bilinçli, dikkatli ve uyanık olunuz.

          3’üncü Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı (Antalya)’daki 4’üncü Piyade Eğitim Tabur Komutanlığı’nda 3 haftalık acemi eğitimi, Burdur’da bulunan Binbaşı Maruf Kışlasındaki 58’inci Piyade Eğitim Alay Komutanlığında 3 haftalık acemi eğitimi (TMH kalanlar 3 hafta ilave iç güvenlik eğitimi yapacak), Tırtıllı Araç Sürücü  Eğitim Alay Komutanlığında 8 haftalık acemi eğitimi alacaksınız ve daha sonra dağıtım olacaksınız. Eğitimler genel olarak çok zor olmamakla birlikte ilk 3 hafta, yemin töreni olacağı için yürüyüş eğitimi üzerinde duruluyor yemin töreninden sonra TMH eğitimi için kalanlar içgüvenlik eğitimlerini, Tırtıllı Araç Sürücü Eğitim Alay Komutanlığındaki acemiler haftalık ihtisas( ileri seviye sürücülük) eğitimine  tabi tutulacaklar.

                3 haftalık temel eğitime müteakip Yemin Töreni (genellikle Cuma günü) icra edilecektir. Yemin töreninin yapılacağı gün size tebliğ edilecektir. Yemin töreninden sonra (ilave eğitimi olanlar eğitimi bitmeye müteakip) isteğe bağlı olarak 7 gün dağıtım iznine gönderileceksiniz. Dağıtım izni kullanmak istemezseniz yol izninizi alıp direkt usta birliğinize gidebilirsiniz.

Acemi birliğinizde birazdan sayacağımız malzemelerden bazıları ve bunların dışında birçok malzeme tarafınıza devlet tarafından verilmektedir. Ancak yaptığımız uzun araştırma sonucu birliğinize giderken yanınıza almanızı önerdiğimiz malzemeler şunlardır; Boyuna asılan cüzdan, tıraş köpüğü, tıraş bıçağı, banyo tıraş bıçağı, diş fırçası ve macunu, lif, sabun, şampuan, ıslak mendil, peçete, tırnak makası, cımbız, el-yüz kremi, kulak çubuğu, yara bandı, saat, bot boyası ve fırçası, bot ve valiz için asma kilit, içlik, eldiven/boyunluk/bere, mavi tükenmez kalem, not defteri, siyah asetat kalemi, el feneri, kitap okuma lambası, kamerasız tuşlu telefon, ankesörlü telefon kartı, bankamatik/kredi kartı, sivil kıyafet.

Kışlaya gelirken yanınızda fotoğraf makinesi, teyp, radyo, dizüstü bilgisayar, CD/DVD, taşınabilir bellek, ses kayıt cihazları vb. malzemeler ile kesici ve delici aletler, yiyecek ve içecek ile benzeri maddeler getirmeyiniz. Kışlada Android/IOS akıllı telefonlar dışındaki tuşlu ve kamerasız cep telefonlarını kullanabilirsiniz. Sadece Turkcell Askercell hat kullanabilirsiniz. Bu hattı sadece kayıt-kabul esnasında, nizamiye bölgesinde kurulan Turkcell stantlarından alabilirsiniz.

Yanınızda getirdiğiniz paranızı emanet maksadıyla kimseye vermeyiniz. Kışla içerisinde nakit para ile alışveriş yapılmamaktadır.  Kantinden yapılan alışverişlerde kredi kartları ve bankamatik kartları kullanılmaktadır. Yaptığınız her alışveriş sonunda size verilen alışveriş fişini mutlaka kontrol ediniz ve saklayınız. Herhangi bir sorunla karşılaştığınızda amirlerinize müracaat ediniz. Kışla içerisinde bankamatik ve PTT şubeleri mevcuttur, işlemlerinizi buradan yapabilirsiniz.

Tedavi amacıyla yanınızda getirdiğiniz ilaçları girişte görevliye teslim ediniz. Sürekli kullandığınız ilaçları ancak doktor nezaretinde kullanabilirsiniz. Bu şekilde bir durumunuz varsa bunu mutlaka bölükteki rütbeli personele anlatın. Acil haller dışında yemin edinceye kadar gerek şehir içi gerekse de şehir dışı izin verilmemektedir.

Dağıtımlarınız hakkaniyet ilkelerine göre hiçbir ayrım gözetilmeksizin tamamen bilgisayar ortamında Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılacaktır. Hiç kimsenin dağıtımlara müdahale yetkisi bulunmamaktadır. Aracı olacağını vaat eden kişilere asla itibar edilmemelidir. Dağıtımlar Yemin Töreninden ortalama 7 gün önce belli olacaktır ve derhal duyurulacaktır.

Dağıtım olacağınız yeni birliğinize kadar yol gideriniz (otobüs bileti veya iaşe bedeli) PTT’ye sizin adınıza yatırılacaktır. Kimliğinizi götürerek TC kimlik numaranızla çekebilirsiniz.

Kayıt kabul esnasında Mehmetçik Vakfı tarafından 2018 yılı için 30 lira karşılığında askerliğiniz boyunca sigorta alacaksınız. Maddi durumları iyi olmayanların ailelerine 4109 sayılı Asker Ailelerinden Muhtaç Olanlara Yardım Hakkında Kanun hükümleri doğrultusunda yardım yapılmaktadır. Konu ile ilgili bulunduğunuz ilçe kaymakamlığınıza başvurabilirsiniz.

Orada bulunduğunuz süre içinde sizden hiçbir maksatla para toplamayacaktır, toplanamaz. Herhangi bir vesileyle para toplayan olursa komutanlarınıza haber verin.

Kayıt kabul işlemleri için askerlik şubesi tarafından kapalı zarfta verilen belgelere ve nüfus cüzdanınıza muhakkak ihtiyacınız olacaktır. Bu belgeleriniz olmadan Kayıt işlemleriniz yapılamayacağından belgeleri muhafaza etmenizi hatırlatırız. Aksi halde herhangi bir  askerlik şubesine müracaat edilerek bilgileri yenilemeniz gerekecektir. Bu da sizin kayıt kabul işlemlerinizin gecikmesine, dolayısıyla gün kaybınıza neden olacaktır.

Kayıt Kabul Merkezimiz cumartesi, pazar ve resmi tatil günleri de çalışmaktadır. Kayıt Kabul Merkezine ne zaman gelirseniz gerekli bütün işlemleriniz bitirecektir. Ancak ertesi güne hazırlık yapabilmeniz ve askerliğinizin ilk gününe zinde başlayabilmeniz için çok geç saatlere kalmamanız uygun olacaktır. Kışlaya ilk geldiğinizde törenle karşılanıp, törenle uğurlayacaksınız.

Kayıt kabul esnasında sizlere tüm istihkaklarınız (kamuflaj elbise, bot, don, fanila,  pijama, atlet, künye levhası, çorap, havlu, şapka, şort, eldiven, terlik, spor ayakkabısı, eşofman, diş fırçası, diş macunu, tıraş kremi, şampuan, sabun vb.) verilecektir. Size verilecek eğitim kıyafetleri ve ayakkabılar bizzat sizin tarafınızdan uygun olup olmadığı deneyerek teslim alınacaktır. Günde 18 saat civarı bot giyeceksiniz bu nedenle botunuzu mutlaka deneyerek alın.

Günlük gereksinim duyacağınız malzemeler (bot boyası, kalem, defter, telefon kartı vb.) kantinlerde bulunmaktadır. Kışlalarda değişik yerlerde ankesörlü telefonlar mevcuttur. Kantinlerde telefon kartları bulunmaktadır. Ailenize ulaşamazsanız mutlaka  komutanlarınıza söyleyiniz. Sizlere yardımcı olacaklardır.Kışlada ATM, PTT, Kantin, Berber, Terzi, Fotoğraf Stüdyosu, Rehberlik ve Danışmanlık Merkezi ile Revir bulunmaktadır.

Hafta içi 12:00 ile 14:00 ve 17:00 ile 19:00 saatleri arasında, cumartesi-pazar ve resmi tatil günlerinde ise 08:00 ile 19:00 saatleri arasında ziyaretçileriniz sizi ziyaret edebilirler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatıp Yeniden Deneyiniz....