Askeri Personel Alım Haberleri

2019 Deniz Kuvvetleri Uzman Çavuş Alımı- Seçim Aşamaları

2019 Deniz Kuvvetleri Uzman Çavuş  alımı kapsamında çağırılacak adaylar bazı aşamalardan geçerek puan alacaklar. Bu yazımızda bu aşamaların hepsini detaylı anlattım…

2019 Deniz Kuvvetleri Uzman Çavuş Alımında Uygulanacak Seçim Aşamaları

2019 Deniz Kuvvetleri Uzman Çavuş alımında aşağıdaki aşamalardan geçecektir ;

(1) Başvuru evraklarının incelenmesi/kayıt kabul faaliyetleri,

(2) Fiziki değerlendirme (boy ve kilo oranlarının Tablo-1’e göre kontrolü),

(3) Fiziki yeterlilik testi (Tablo-2, Tablo-3),

(4) Mülakat,

(5) Uygulama sınavları,

(6) Sağlık raporu ve güvenlik soruşturması işlemleri.

(1) Başvuru Evraklarının Kontrolü:

Başvuru esnasında aday beyanına dayalı olarak alınan bilgiler ilgili Kanun ve Yönetmelik esaslarına uygun olarak kontrol edilecektir.

(2) Fiziki Değerlendirme:

Adayların boy ve kilo oranlarının Tablo-1’e göre kontrolü yapılacaktır.

(3) Yazılı Sınav Uygulama Esasları:

ÖSYM tarafından yapılan KPSSP94 (Lise), KPSSP93 (Ön Lisans/Yüksekokul) ve KPSSP3 (Lisans) puan türü sınav sonuçlarına göre halen geçerli notları bulunan adaylar en son mezuniyet olunan okul türüne göre müracaat edebilecektir. Yüksek olan KPSS sonuç belgesi çıktısını sınav aşamasında getirilecek olup, KPSS sınav sonuç notu (geçerli puanı) bulunmayan adaylar başvuru yapamayacaktır,

(4) Sözleşmeli erbaş ve er olarak görev yapanların yazılı sınav uygulama Esasları:

Sözleşmeli erbaş ve er olarak görev yapan adaylarda KPSS şartı aranmayacak yazılı sınav olacaklardır. Yazılı sınav ile ilgili hususlar Milli Savunma Bakanlığınca düzenlenecektir.

(5) Fiziki Yeterlilik Testi Uygulama Esasları (FYT):

(a) FYT, uzman erbaş adaylarının çabukluk, çeviklik ve kuvvet özelliklerini belirleyen testler olup şınav, mekik ve 400 metre hedef koşusu veya 1.500 metre koşu branşlarında yapılır. Branşlara göre derece, puan ve barajlar ile ilgili detaylı çizelge Tablo-2’de bulunan FYT kriterleri tablosunda yer almaktadır.

FYT Puan Tablosu

FYT Puan Tablosu

(b) Adaylar, her bir branştan en az 1’er puan almaları takdirde bir sonraki aşamaya katılmaya hak kazanacak, bir veya daha fazla branştan puan alamadıkları takdirde başarısız sayılacaktır.

(c) Kurbağa Adam sınıflarındaki adaylar Tablo-3’de ki esaslara göre değerlendirilecektir.

Tablo 3
Tablo 3

(ç) Elenen adayların, başarısız oldukları branş/branşlardan bir defa not yükseltme sınavına girme hakları bulunmaktadır.

(d) Adayların FYT notu, her bir branştan aldıkları puanların toplamının branş sayısına bölünmesiyle elde edilecektir.

(e) Adayların FYT için yanlarında spor malzemesi (spor ayakkabısı, eşofman takımı, şort, spor çorabı, yüzme testine katılacak adayların için mayo, terlik, havlu vs.) getirmesi gerekmektedir.

(f) FYT sonuçları adaylara sözlü olarak bildirilecek, itiraz etmek isteyenler, taleplerini aynı gün içerisinde, seçim aşamasının icra edildiği bölgeyi terk etmeden iletecektir. İtiraz talepleri aynı gün içerisinde incelenerek karar verilecek, itiraz talepleri uygun görüldüğü takdirde aday ilgili istasyona gönderilecek, itiraz sonucu adaylara sözlü olarak bildirilecektir. Komisyonun değerlendirmesi nihai karar hükmünde olup, adayın ikinci bir itiraz hakkı bulunmamaktadır.

(g) Fiziki Yeterlilik Testine katılabilmek için adayların tek hekimden (aile hekimi, kurum hekimi vb.) “adayın spor (mekik, şınav, koşu ve yüzme) yapmasında sakınca olmadığına dair rapor” alarak, ilgili rapor ile sınava katılacaktır. (Örneği EK-C’dedir). Ayrıca FYT’ye katılacak adaylardan, “FYT’ de belirtilen tüm spor ve fiziksel faaliyetleri yapmama engel herhangi bir sağlık problemim ve Kurul Üyelerine bildireceğim hastalığım ve rahatsızlığım bulunmamaktadır ve bu FYT sırasında ortaya çıkabilecek her türlü sağlık problemimde sorumluluk tarafıma aittir” ibaresi bulunan “Muvafakat Yazısı” (Örneği EK-B’dedir) alınacaktır. Ayrıca testlerin yapılacağı günde sağlık durumu itibariyle testlere katılamayacak durumda olan ve tek hekimden alınmış sağlık raporunu getirmeyen aday sınavlara kabul edilmeyecektir.

(6) Mülakat :

(a) Bu aşamada, görüşme yoluyla adayın konuşma yeteneği, ses tonu, heyecan durumu, çok yönlü düşünme, davranışlardaki denge, kendine güven gibi unsurlar gözlenerek elde edilen bilgiler değerlendirilmektedir.

(b) Kayıt-Kabul, FYT aşamalarından sonra aynı gün içerisinde mülakat uygulanacaktır. Mülakatta asgari geçer not 100 puan üzerinden 70 puandır. Bu puan altında not alan adaylar elenmiş sayılacaktır.

(c) Mülakat sonucunda adayların başarılı olup olmadıkları, mülakatın bitiminde/aynı gün kendilerine sözlü olarak tebliğ edilecek, mülakat aşamasına itiraz hakkı bulunmamaktadır.

(7) Uygulamalı Sınav :

Kılavuzda belirlenen İstihkam, Elektrik, Fotoğrafçı, İkmal (Aşçı), Kademe (Dizel Motor Tamircisi), Kademe (Oto elektrikçisi), Mekanik, Motor uzman erbaş sınıflarında adaylar uygulama sınavlarına tabi tutulacaklardır. Sözleşmeli erbaş/erler’den bahse konu branşlara başvuruda bulunanlar da uygulama sınavına tabi tutulacaktır.

Sınavlar Ne Zaman ve Nerede Yapılacaktır?

(1) Başvurusu kabul edilen adayların sınavları internette yayımlanacak tarihte, MSB
Per.Tem.D.Bşk.lığında (Cebeci/ANKARA) veya duyurulacak sınav merkezinde icra edilecektir.

Pertem Adres
Pertem Adres

(2) Otobüsle Ankara Şehirlerarası Terminal İşletmesine (AŞTİ) gelen adaylar, otogardan
ANKARAY’a binerek son durak olan Dikimevi’ne, oradan yaya olarak MSB Per.Tem.D.Bşk.lığına
gelebilirler. Burada adaylar, yetkili personel tarafından karşılanacaktır. Krokide, Dikimevi Metro
İstasyonundan nasıl gelineceği belirtilmiştir.

Götürülecek Belgeler için tıklayınız…

Başvuru Klavuzu için tıklayınız…

İlgili Makaleler

0 0 Oylamalar
Makele Değerlendirmesi
Abone Ol
Bildir
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi öğrenmeyi çok isterim, lütfen yorum yapın.x

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatıp Yeniden Deneyiniz....