Usta Birlikleri

Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Topçu Alay Komutanlığı – Dikmen

 

KTBK Top.A.K.lığı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde (KKTC) bulunmaktadır. KKTC’ye intikal etmek için hava veya deniz yolunu kullanabilirsiniz. (Yanınızda Hudut Geçiş Belgesi ve İzin Belgesi bulundurulması zorunludur). Hava yolunu tercih edenler Ercan Havalimanına (Lefkoşa) inecekler; deniz yolunu kullanacaklar Taşucu/Mersin Limanından kendi imkanları ile Girne/KKTC Limanına veya askeri gemi ile Mersin Limanından Gazimağusa/KKTC limanına geleceklerdir.

Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Topçu Alay Komutanlığı – Dikmen

Hava yolu ile gelecekler için, Ercan Havalimanında sizi Askeri İnzibat (AS.İZ) karşılayacak, AS.İZ. bürolarına Hudut Geçiş Belgesi ve İzin Belgesi’ni göstererek KKTC’ye giriş yapacaksınız. AS.İZ. sizi askeri servislerle 14’üncü Zh.Tug.K.lığı Kabul Toplanma Merkezine (KTM) sevk edecektir. KTM’den Alayımız servisleriyle sizi aldıracağız.

Deniz yolu ile gelecekler için, Girne veya Gazimağusa Limanından giriş yapacaksanız (Yanınızda Hudut Geçiş Belgesi ve İzin Belgesi bulundurulması zorunludur) sizi AS.İZ. karşılayacak, AS.İZ. sizi uygun birliklerde misafir olarak bekletecek, sizi bu birliklerden alayımız servisleriyle aldıracağız.

KKTC’de trafik sol şeritten işlemektedir. Yani KKTC’de karşıdan karşıya önce sağa, sonra sola, sonra tekrar sağa bakarak geçmelisiniz.

KTBK Top.A.K.lığında içme suyu ve kullanma suyu sorunu yoktur. İstediğiniz zaman duş alabilme imkanına sahipsiniz. İhtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz bir merkez kantini ve dört adet erat kantini bulunmaktadır.

İrtibat Telefonları:

0392 223 30 91

0392 223 74 63

0392 223 34 87

0392 223 30 13

0392 223 62 98

Seyahat esnasında veya KTBK Top.A.K.lığı’na katılmadan önce kendisinin subay veya astsubay olduğunu belirterek, size askerlik yapacağınız birlikte tanıdığı olduğunu, istediğiniz bölüğe yerleştirebileceğini vb. hususları söyleyerek sizden menfaat elde etmeye çalışacak dolandırıcılarla karşılaşabilirsiniz. Bu tür işlemlerin tamamı bilgisayar ortamında yapılmaktadır. Bu kişilere asla inanmayınız, bilinçli, dikkatli ve uyanık olunuz.

Acemi birliğinizde birazdan sayacağımız malzemelerden bazıları ve bunların dışında birçok malzeme tarafınıza devlet tarafından verilmektedir. Ancak yaptığımız uzun araştırma sonucu birliğinize giderken yanınıza almanızı önerdiğimiz malzemeler şunlardır; Boyuna asılan cüzdan, tıraş köpüğü, tıraş bıçağı, banyo tıraş bıçağı, diş fırçası ve macunu, lif, sabun, şampuan, ıslak mendil, peçete, tırnak makası, cımbız, el-yüz kremi, kulak çubuğu, yara bandı, saat, bot boyası ve fırçası, bot ve valiz için asma kilit, içlik, eldiven/boyunluk/bere, mavi tükenmez kalem, not defteri, siyah asetat kalemi, el feneri, kitap okuma lambası, kamerasız tuşlu telefon, ankesörlü telefon kartı, bankamatik/kredi kartı, sivil kıyafet.

 

Kışlaya gelirken yanınızda fotoğraf makinesi, teyp, radyo, dizüstü bilgisayar, CD/DVD, taşınabilir bellek, ses kayıt cihazları vb. malzemeler ile kesici ve delici aletler, yiyecek ve içecek ile benzeri maddeler getirmeyiniz. Kışlada Android/IOS akıllı telefonlar dışındaki tuşlu ve kamerasız cep telefonlarını kullanabilirsiniz. Sadece Turkcell Askercell hat kullanabilirsiniz. Bu hattı sadece kayıt-kabul esnasında, nizamiye bölgesinde kurulan Turkcell stantlarından alabilirsiniz.

 

Yanınızda getirdiğiniz paranızı emanet maksadıyla kimseye vermeyiniz. Kışla içerisinde nakit para ile alışveriş yapılmamaktadır. Kantinden yapılan alışverişlerde kredi kartları ve bankamatik kartları kullanılmaktadır. Yaptığınız her alışveriş sonunda size verilen alışveriş fişini mutlaka kontrol ediniz ve saklayınız. Herhangi bir sorunla karşılaştığınızda amirlerinize müracaat ediniz. Kışla içerisinde bankamatik ve PTT şubeleri mevcuttur, işlemlerinizi buradan yapabilirsiniz.

 

Tedavi amacıyla yanınızda getirdiğiniz ilaçları girişte görevliye teslim ediniz. Sürekli kullandığınız ilaçları ancak doktor nezaretinde kullanabilirsiniz. Bu şekilde bir durumunuz varsa bunu mutlaka bölükteki rütbeli personele anlatın. Acil haller dışında yemin edinceye kadar gerek şehir içi gerekse de şehir dışı izin verilmemektedir.

 

Orada bulunduğunuz süre içinde sizden hiçbir maksatla para toplamayacaktır, toplanamaz. Herhangi bir vesileyle para toplayan olursa komutanlarınıza haber verin.

 

 

Acemi Birliğinizde  sizlere tüm istihkaklarınız (kamuflaj elbise, bot, don, fanila,  pijama, atlet, künye levhası, çorap, havlu, şapka, şort, eldiven, terlik, spor ayakkabısı, eşofman, diş fırçası, diş macunu, tıraş kremi, şampuan, sabun vb.) verilmiştir. Bunları usta birliğinizde de kullanacağınız için kaybetmemeniz gerekir. Aksi halde ceza alabilirsiniz.

 

Günlük gereksinim duyacağınız malzemeler (bot boyası, kalem, defter, telefon kartı vb.) kantinlerde bulunmaktadır. Kışlalarda değişik yerlerde ankesörlü telefonlar mevcuttur. Kantinlerde telefon kartları bulunmaktadır. Ailenize ulaşamazsanız mutlaka komutanlarınıza söyleyiniz. Sizlere yardımcı olacaklardır. Kışlada ATM, PTT, Kantin, Berber, Terzi, Fotoğraf Stüdyosu, Rehberlik ve Danışmanlık Merkezi ile Revir bulunmaktadır.

 

Hafta içi 12:00 ile 14:00 ve 17:00 ile 19:00 saatleri arasında, cumartesi-pazar ve resmi tatil günlerinde ise 08:00 ile 19:00 saatleri arasında ziyaretçileriniz sizi ziyaret edebilirler.

 

İlgili Makaleler

0 0 Oylamalar
Makele Değerlendirmesi
Abone Ol
Bildir
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi öğrenmeyi çok isterim, lütfen yorum yapın.x

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatıp Yeniden Deneyiniz....