TSK Rütbeler ve Sınıflar

Asker Rütbeleri

Asker rütbeleri çoğu kişi tarafından merak edilmektedir. Gerek askere gitmeden önce gerekse de askerden dönüldükten sonra hemen hemen her ortamda karışımıza çıkan bir konudur. Biz de bunun için bir araştırma yaptık. Kara Kuvvetleri Komutanlığına bağlı olan bütün rütbeleri sizin için derledik.

Türk Kara Kuvvetleri, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin temel unsurlarından birini oluştururken, bu güçlü kurum içerisinde birbirinden önemli görevleri yerine getiren birçok rütbe bulunmaktadır. Bu rütbeler, ordunun disiplinli ve etkin bir şekilde çalışmasını sağlamak amacıyla oluşturulmuş bir hiyerarşi sistemini yansıtır. Kara Kuvvetleri personeli, kendi aralarında rütbelerine göre farklı sorumluluk ve yetkilere sahiptir. İşte bu yazıda, Kara Kuvvetleri’ne bağlı rütbeleri inceleyeceğiz.

Kara Kuvvetleri’nin rütbe sistemi, genç erlerden başlayarak yüksek komutanlara kadar uzanır. Bu rütbeler, askerlerin deneyimleri, yetenekleri, ve eğitimleri temel alınarak belirlenir. Kara Kuvvetleri rütbe sistemi, sadece bir askerin sahip olduğu unvanı ifade etmekle kalmaz, aynı zamanda görev ve sorumluluklarını da belirler.

Asker rütbe sistemi, birlikte çalışma, komuta-kontrol, disiplin ve askeri operasyonların düzenli bir şekilde yürütülmesi için hayati bir öneme sahiptir. Rütbe sistemi, askerlerin kariyerlerini planlamalarına ve hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olurken, aynı zamanda güçlü ve etkili bir ordu oluşturmanın temelini atmaktadır.

Asker rütbeleri, askerlerin birlikte çalışma yeteneklerini geliştirmeleri, liderlik yeteneklerini artırmaları ve ülkenin güvenliğini sağlamaları için kilit bir rol oynar. Bu rütbeler, askerlere sahip oldukları sorumluluklar ve görevler açısından yol gösterir ve Türk Kara Kuvvetleri’nin başarısına önemli bir katkı sağlar.

Kara Kuvvetleri Rütbe ve İşaretleri Genel Bilgi

Kara Kuvvetleri Rütbe ve Sınıf İşaretleri ‘den önce statü diye bir kavramı açıklayalım. Statü genel isim olarak düşünebilirsiniz. Mesela Subay, Astsubay, Uzman Erbaş, Sözleşmeli Erbaş/Er ve Erbaş/Er birer statüdür yani genel isimdir. Daha iyi anlaşılması için mesela, birazdan sayacağım asteğmen, teğmen, üsteğmen gibi rütbelerin tamamına subay deriz. Hepsinin genel ismi subaydır. Teğmen, üsteğmen vs. ise rütbedir. Yani Subay statüsüne ait rütbeler ayrı, astsubay statüsüne ait rütbeler başkadır. Şimdi statü ve rütbe kavramlarını anladık sanırım. Peki işaret nedir.

İşaretin aslında tam ismi Sınıf İşareti dir. Sınıf demek aslında uzmanlık demektir. Birazdan sayacağımız İkmal, İstihbarat, Topçu gibi tanımlar sınıftır. Yani Topçu Sınıfı bir Subay, top silahı konusunda uzmandır ve meslek hayatını bu uzmanlık alanında tamamlar genelde. Okullardan mezun olurken, herkesin bir sınıfı olur ve özel nedenler olmadıkça emekli olana kadar o sınıfta yani uzmanlık alanında görev yapar.

Asker Rütbeleri: Orduya Yön Veren Hiyerarşik Kademe

Asker rütbeleri başlığı altında Kara Kuvvetleri Komutanlığına bağlı bütün rütbeleri inceleyeceğiz. Kara Kuvvetleri Rütbeler‘ini her statünün altında hiyerarşik sıralamasına göre aşağıda yazdık. Subay Rütbeleri, Astsubay Rütbeleri, Uzman Erbaş Rütbeleri , Sözleşmeli Er Rütbeleri gibi…

Kara Kuvvetleri Subay Rütbeleri

 1. Asteğmen
 2. Teğmen
 3. Üsteğmen
 4. Yüzbaşı
 5. Binbaşı
 6. Yarbay
 7. Albay
 8. Tuğamiral
 9. Tümamiral
 10. Koramiral
 11. Oramiral
 12. Mareşal

Asteğmen, Teğmen, Üsteğmen, Yüzbaşı

 

Asker Rütbeleri
Asteğmen, Teğmen, Üsteğmen, Yüzbaşı

Binbaşı, Yarbay, Albay Rütbesi

Asker Rütbeleri
Binbaşı, Yarbay, Albay

Tuğgeneral, Tümgeneral, Korgeneral, Orgeneral

Asker Rütbeleri
Tuğgeneral, Tümgeneral, Korgeneral, Orgeneral

Mareşal

Asker Rütbeleri
Mareşal

Astsubay Rütbeleri

 1. Astsubay Astçavuş
 2. Astsubay Çavuş
 3. Kıdemli Çavuş
 4. Üstçavuş
 5. Kıdemli Üstçavuş
 6. Başçavuş
 7. Kıdemli Başçavuş

Astsubay Astçavuş

Asker Rütbeleri
Yedek Astsubay, Astçavuş
Asker Rütbeleri
Astsubay Rütbeleri

Kara Kuvvetleri Uzman Erbaş Rütbeleri

 1. Uzman Çavuş
 2. Uzman Onbaşı
Asker Rütbeleri
Hava Kuvvetleri Uzman Erbaş Rütbeleri

Kara Kuvvetleri Sözleşmeli Er Rütbeleri

 1. Sözleşmeli Er
 2. Sözleşmeli Onbaşı
 3. Sözleşmeli Çavuş

Sözleşmeli Erlerin rütbe işareti yoktur.

Kara Kuvvetleri Asker Rütbeleri

 1. Er
 2. Onbaşı
 3. Çavuş
Asker Rütbeleri
Erbaş Er Rütbeleri

Kara Kuvvetleri Sınıf İşaretleri

Asker Rütbeleri Asker Rütbeleri Asker Rütbeleri Asker Rütbeleri Asker Rütbeleri

Kara Kuvvetleri Sınıflara Ait Detaylı Bilgiler

Hangi sınıfı merak ediyorsanız başlığının üstüne tıklayın.

Piyade
Tank

Topçu
Hava Savunma
Kara Havacılık
İstihkam
KBRN (Bu aslında Sınıf değil, bilgi sahibi olun diye koydum)
İstihbarat
Muhabere

Bakım
Ulaştırma
Personel
İkmal
Maliye
Sıhhiye
Veteriner
• Bando

Bu bilgiler Kara Kuvvetleri Komutanlığı resmi sitesinden alınmıştır.

İlgili Makaleler

0 0 Oylamalar
Makele Değerlendirmesi
Abone Ol
Bildir
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi öğrenmeyi çok isterim, lütfen yorum yapın.x

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatıp Yeniden Deneyiniz....