Usta Birlikleri

61’inci Piyade Alay Komutanlığı, Kıbrıs-Erdemli

 

KKTC’ye ulaşım deniz ve hava yolu ile olmaktadır.

  1. Deniz yolu ile Türkiye’den KKTC’ye Mersin, Taşucu ve Alanya’dan Akgünler ve Fergün Deniz Limanlarına ait feribot ve deniz otobüsü seferleri yapılmaktadır. Alanya-Girne arası deniz otobüsü, Taşucu-Girne arası deniz otobüsü ve feribot seferleri vardır. Feribot seferleri Pazar, Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe günleri saat 24.00’da yapılmaktadır. Seyahat süreleri; Taşucu-Girne arası deniz otobüsü ile 2,5 saat, feribot ile 6 saat sürmektedir.
  2. Kıbrıs’a hava yolu ile gelişler Ercan Havaalanından yapılmaktadır. Uçak seferleri ve ücret tarifesi esnek olup sık sık değişmektedir. Kıbrıs’a gelme tarihinden önce ilgili hava yolu şirketini telefonla arayarak veya web sitesini inceleyerek uçuş günleri ve ücretler hakkında bilgi edinilmesi yararlı olacaktır. (atlasjet , thy) Ankara, İstanbul, İzmir, Adana, Antalya, Dalaman, Hatay, Gaziantep ve Kayseri’den Ercan Havaalanına, Türk Hava Yolları, Pegasus Hava Yolları, Onur Hava Yolları ve Atlasjet Hava Yolları ile direkt uçak seferleri ve Türkiye’deki diğer hava alanları ile aktarmalı olarak uçuşlar yapılmaktadır.
  3. Hava yolunu tercih etmeniz rahat ulaşımınız için daha uygun olacaktır. Deniz yolunu tercih etmeniz Kabul Toplanma Merkezinde (KTM) daha fazla zaman geçirmenize neden olur. Hava yolunu tercih etmeniz halinde, KKTC’ye ulaştıktan sonra 61’inci P.A.K.lığının (Tel.Nu.: 0392 239 22 50) bağlı olduğu 28’inci Mknz.P.Tüm.K.lığı tarafından görevlendirilen araçlarla Tüm.K.lığına ulaşımınız sağlanacaktır.

61’inci Piyade Alay Komutanlığı, Kıbrıs-Erdemli

KKTC’ye deniz veya hava yolu ile ulaşan erbaş/erler ilk önce havaalanı veya limanda bulunan askeri inzibata başvurarak hudut geçiş belgesini kaydettirecek ve askeri servisler vasıtasıyla 28’inci Mekanize Piyade Tümen Komutanlığına sevk edilecektir.

Seyahat esnasında veya 61’inci Piyade Alay Komutanlığı’na katılmadan önce kendisinin subay veya astsubay olduğunu belirterek, size askerlik yapacağınız birlikte tanıdığı olduğunu, istediğiniz bölüğe yerleştirebileceğini vb. hususları söyleyerek sizden menfaat elde etmeye çalışacak dolandırıcılarla karşılaşabilirsiniz. Bu tür işlemlerin tamamı bilgisayar ortamında yapılmaktadır. Bu kişilere asla inanmayınız, bilinçli, dikkatli ve uyanık olunuz.

Acemi birliğinizde birazdan sayacağımız malzemelerden bazıları ve bunların dışında birçok malzeme tarafınıza devlet tarafından verilmektedir. Ancak yaptığımız uzun araştırma sonucu birliğinize giderken yanınıza almanızı önerdiğimiz malzemeler şunlardır; Boyuna asılan cüzdan, tıraş köpüğü, tıraş bıçağı, banyo tıraş bıçağı, diş fırçası ve macunu, lif, sabun, şampuan, ıslak mendil, peçete, tırnak makası, cımbız, el-yüz kremi, kulak çubuğu, yara bandı, saat, bot boyası ve fırçası, bot ve valiz için asma kilit, içlik, eldiven/boyunluk/bere, mavi tükenmez kalem, not defteri, siyah asetat kalemi, el feneri, kitap okuma lambası, kamerasız tuşlu telefon, ankesörlü telefon kartı, bankamatik/kredi kartı, sivil kıyafet.

 

Kışlaya gelirken yanınızda fotoğraf makinesi, teyp, radyo, dizüstü bilgisayar, CD/DVD, taşınabilir bellek, ses kayıt cihazları vb. malzemeler ile kesici ve delici aletler, yiyecek ve içecek ile benzeri maddeler getirmeyiniz. Kışlada Android/IOS akıllı telefonlar dışındaki tuşlu ve kamerasız cep telefonlarını kullanabilirsiniz. Sadece Turkcell Askercell hat kullanabilirsiniz. Bu hattı sadece kayıt-kabul esnasında, nizamiye bölgesinde kurulan Turkcell stantlarından alabilirsiniz.

 

Yanınızda getirdiğiniz paranızı emanet maksadıyla kimseye vermeyiniz. Kışla içerisinde nakit para ile alışveriş yapılmamaktadır. Kantinden yapılan alışverişlerde kredi kartları ve bankamatik kartları kullanılmaktadır. Yaptığınız her alışveriş sonunda size verilen alışveriş fişini mutlaka kontrol ediniz ve saklayınız. Herhangi bir sorunla karşılaştığınızda amirlerinize müracaat ediniz. Kışla içerisinde bankamatik ve PTT şubeleri mevcuttur, işlemlerinizi buradan yapabilirsiniz.

 

Tedavi amacıyla yanınızda getirdiğiniz ilaçları girişte görevliye teslim ediniz. Sürekli kullandığınız ilaçları ancak doktor nezaretinde kullanabilirsiniz. Bu şekilde bir durumunuz varsa bunu mutlaka bölükteki rütbeli personele anlatın. Acil haller dışında yemin edinceye kadar gerek şehir içi gerekse de şehir dışı izin verilmemektedir.

 

Orada bulunduğunuz süre içinde sizden hiçbir maksatla para toplamayacaktır, toplanamaz. Herhangi bir vesileyle para toplayan olursa komutanlarınıza haber verin.

 

 

Acemi Birliğinizde  sizlere tüm istihkaklarınız (kamuflaj elbise, bot, don, fanila,  pijama, atlet, künye levhası, çorap, havlu, şapka, şort, eldiven, terlik, spor ayakkabısı, eşofman, diş fırçası, diş macunu, tıraş kremi, şampuan, sabun vb.) verilmiştir. Bunları usta birliğinizde de kullanacağınız için kaybetmemeniz gerekir. Aksi halde ceza alabilirsiniz.

 

Günlük gereksinim duyacağınız malzemeler (bot boyası, kalem, defter, telefon kartı vb.) kantinlerde bulunmaktadır. Kışlalarda değişik yerlerde ankesörlü telefonlar mevcuttur. Kantinlerde telefon kartları bulunmaktadır. Ailenize ulaşamazsanız mutlaka komutanlarınıza söyleyiniz. Sizlere yardımcı olacaklardır. Kışlada ATM, PTT, Kantin, Berber, Terzi, Fotoğraf Stüdyosu, Rehberlik ve Danışmanlık Merkezi ile Revir bulunmaktadır.

 

Hafta içi 12:00 ile 14:00 ve 17:00 ile 19:00 saatleri arasında, cumartesi-pazar ve resmi tatil günlerinde ise 08:00 ile 19:00 saatleri arasında ziyaretçileriniz sizi ziyaret edebilirler.

 

İlgili Makaleler

0 0 Oylamalar
Makele Değerlendirmesi
Abone Ol
Bildir
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi öğrenmeyi çok isterim, lütfen yorum yapın.x

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatıp Yeniden Deneyiniz....