Usta Birlikleri

4’ÜNCÜ MEKANİZE PİYADE TUGAY KOMUTANLIĞI – Edirne

4’ÜNCÜ MEKANİZE PİYADE TUGAY KOMUTANLIĞI

4’üncü Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı birlikleri 1’inci Hd.Tb.K.lığı hariç Edirne’nin Keşan İlçesinde bulunmaktadır. Tugay birlikleri altı ayrı kışlada konuşlanmıştır. 1’inci Hd.Tb.K.lığı İpsala ilçe merkezinde olup, Hd.Bl. ve Krk.larına daha sonra dağıtılacaksınız.

Keşan içesine İstanbul, Ankara ve İzmir’den direkt otobüsler olup İstanbul’dan Truva Turizm, İstanbul Seyahat, Keşan Birlik Seyahat, Metro Turizm firmalarının gece 00:00’a kadar her saat otobüsleri bulunmaktadır.

Keşan ilçe garajlarına geldiğinizde, her celp döneminde birliğimize katılacak erbaş/er ve erler için 4’üncü Mekanize Piyade Tugay Komutanlığınca çıkarılan ücretsiz servis araçlarından faydalanabilirsiniz. Servis aracı mekik sistemi ile çalışarak sizi tertip edildiğiniz birliğinize götürecektir. Tertip edildiğiniz birliklerin konuş durumu ve servis hizmetinin dışında alternatif ulaşım şekilleri aşağıdaki maddelerde olduğu gibidir.

Tug.Kh. ve Kh.Bl.K.lığı, Mu.Bl.K.lığı ve Mrk.K.lığının bulunduğu Gen.M. ALANKUŞ Kışlası (Tel.Nu.: 0284 714 25 00) ve Keşan Orduevi Md.lüğü Keşan İlçesi merkezindedir. Garajdan ayrıca 1 numaralı şehir içi minibüsleri ile ulaşabilirsiniz.

Loj.Des.K.lığının bulunduğu Gen.M.AKYÜZ Kışlasına (Tel.Nu.: 0284 717 47 82) (İstanbul-Gelibolu ana yolu üzerinde) 2 numaralı şehir içi minibüsleri (Belkoop. Garajından kalktıktan sonra ring seferi yapar.), İzzetiye Köyü minibüsleri (en son minibüs 19:00, Belediye Otoparkı, eski itfaiye merkezinin garajından hareket eder, birliğin önünden geçer) ile ulaşabilirsiniz.

4’üncü Mknz.P.Tug.K.Yrd.lığı, 1’inci Mknz.P.Tb.K.lığı, 2’nci Mknz.P.Tb.K.lığı, 1’inci Tnk.Tb.K.lığı, 2’nci Tnk.Tb.K.lığı, Loj.Des.Bkm.Brl.K.lığı, Kşf.Bl.K.lığı ve Kışla Hiz.Tk.K.lığının bulunduğu Gen. Kazım KARABEKİR Kışlası’na (Mecidiye yolu 10’uncu km.) (Tel.Nu.:0284 731 12 96) Mecidiye-Erikli minibüsleri (en son minibüs 20:15, İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün karşısındaki köy garajından hareket eder), İzzetiye Köyü minibüsleri (en son minibüs 19:00, Belediye Otoparkı, eski itfaiye merkezinin garajından hareket ederler) ile ulaşabilirsiniz.

Tug.Topçu Tb.K.lığı ve İs.Svş.Bl.K.lığının bulunduğu Gen.Fevzi MENGÜÇ Kışlasına (İzzetiye Köyü merkezine 10 km.) (Tel.Nu.: 0284 731 12 99) İzzetiye Köyü minibüsleri (en son minibüs 19:00, Belediye otoparkı, eski itfaiye merkezinin garajından hareket ederler) ile ulaşabilirsiniz.

Tas.Bl.K.lığı ve Hv.Svn.Tk.K.lığının bulunduğu Gen.Eşref BİTLİS Kışlasına (Mecidiye yolu 11’inci km.)(Tel.Nu.: 0284 731 12 78) Mecidiye-Erikli minibüsleri (en son minibüs 20:15, İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün karşısındaki köy garajından hareket eder), İzzetiye Köyü minibüsleri (en son minibüs 19:00, Belediye otoparkı, eski itfaiye merkezinin garajından hareket eder) ile ulaşabilirsniz.

4’üncü Mknz.P.Tug.K.lığına bağlı 1’inci Hd.Tb.K.lığının bulunduğu Teğmen TÜRKYILMAZ Kışlası (Tel.Nu.: 0284 616 27 60) Keşan ilçesine 27km. uzaklıkta olan İpsala ilçe merkezindedir. İpsala ilçesine İstanbul’dan Metro Turizm (tek araç saat 03:00’tedir), Keşan ilçesinden İpsala Minibüs Kooperatifinin araçları (en son minibüs 20:00, Belediye otoparkı, eski itfaiye merkezinin garajından hareket eder) ile ulaşabilirsiniz.

Seyahat esnasında veya 4’üncü Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı’na katılmadan önce kendisinin subay veya astsubay olduğunu belirterek, size askerlik yapacağınız birlikte tanıdığı olduğunu, istediğiniz bölüğe yerleştirebileceğini vb. hususları söyleyerek sizden menfaat elde etmeye çalışacak dolandırıcılarla karşılaşabilirsiniz. Bu tür işlemlerin tamamı bilgisayar ortamında yapılmaktadır. Bu kişilere asla inanmayınız, bilinçli, dikkatli ve uyanık olunuz.

Acemi birliğinizde birazdan sayacağımız malzemelerden bazıları ve bunların dışında birçok malzeme tarafınıza devlet tarafından verilmektedir. Ancak yaptığımız uzun araştırma sonucu birliğinize giderken yanınıza almanızı önerdiğimiz malzemeler şunlardır; Boyuna asılan cüzdan, tıraş köpüğü, tıraş bıçağı, banyo tıraş bıçağı, diş fırçası ve macunu, lif, sabun, şampuan, ıslak mendil, peçete, tırnak makası, cımbız, el-yüz kremi, kulak çubuğu, yara bandı, saat, bot boyası ve fırçası, bot ve valiz için asma kilit, içlik, eldiven/boyunluk/bere, mavi tükenmez kalem, not defteri, siyah asetat kalemi, el feneri, kitap okuma lambası, kamerasız tuşlu telefon, ankesörlü telefon kartı, bankamatik/kredi kartı, sivil kıyafet.

Kışlaya gelirken yanınızda fotoğraf makinesi, teyp, radyo, dizüstü bilgisayar, CD/DVD, taşınabilir bellek, ses kayıt cihazları vb. malzemeler ile kesici ve delici aletler, yiyecek ve içecek ile benzeri maddeler getirmeyiniz. Kışlada Android/IOS akıllı telefonlar dışındaki tuşlu ve kamerasız cep telefonlarını kullanabilirsiniz. Sadece Turkcell Askercell hat kullanabilirsiniz. Bu hattı sadece kayıt-kabul esnasında, nizamiye bölgesinde kurulan Turkcell stantlarından alabilirsiniz.

Yanınızda getirdiğiniz paranızı emanet maksadıyla kimseye vermeyiniz. Kışla içerisinde nakit para ile alışveriş yapılmamaktadır. Kantinden yapılan alışverişlerde kredi kartları ve bankamatik kartları kullanılmaktadır. Yaptığınız her alışveriş sonunda size verilen alışveriş fişini mutlaka kontrol ediniz ve saklayınız. Herhangi bir sorunla karşılaştığınızda amirlerinize

müracaat ediniz. Kışla içerisinde bankamatik ve PTT şubeleri mevcuttur, işlemlerinizi buradan yapabilirsiniz.

Tedavi amacıyla yanınızda getirdiğiniz ilaçları girişte görevliye teslim ediniz. Sürekli kullandığınız ilaçları ancak doktor nezaretinde kullanabilirsiniz. Bu şekilde bir durumunuz varsa bunu mutlaka bölükteki rütbeli personele anlatın. Acil haller dışında yemin edinceye kadar gerek şehir içi gerekse de şehir dışı izin verilmemektedir.

Dağıtımlarınız hakkaniyet ilkelerine göre hiçbir ayrım gözetilmeksizin tamamen bilgisayar ortamında Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılacaktır. Hiç kimsenin dağıtımlara müdahale yetkisi bulunmamaktadır. Aracı olacağını vaat eden kişilere asla itibar edilmemelidir. Dağıtımlar Yemin Töreninden ortalama 7 gün önce belli olacaktır ve derhal duyurulacaktır.

Dağıtım olacağınız yeni birliğinize kadar yol gideriniz (otobüs bileti veya iaşe bedeli) PTT’ye sizin adınıza yatırılacaktır. Kimliğinizi götürerek TC kimlik numaranızla çekebilirsiniz. Kayıt kabul esnasında Mehmetçik Vakfı tarafından 2018 yılı için 30 lira karşılığında askerliğiniz boyunca sigorta alacaksınız. Maddi durumları iyi olmayanların ailelerine 4109 sayılı Asker Ailelerinden Muhtaç Olanlara Yardım Hakkında Kanun hükümleri doğrultusunda yardım yapılmaktadır. Konu ile ilgili bulunduğunuz ilçe kaymakamlığınıza başvurabilirsiniz.

Orada bulunduğunuz süre içinde sizden hiçbir maksatla para toplamayacaktır, toplanamaz. Herhangi bir vesileyle para toplayan olursa komutanlarınıza haber verin.

Kayıt kabul işlemleri için askerlik şubesi tarafından kapalı zarfta verilen belgelere ve nüfus cüzdanınıza muhakkak ihtiyacınız olacaktır. Bu belgeleriniz olmadan Kayıt işlemleriniz yapılamayacağından belgeleri muhafaza etmenizi hatırlatırız. Aksi halde herhangi bir  askerlik

şubesine müracaat edilerek bilgileri yenilemeniz gerekecektir. Bu da sizin kayıt kabul işlemlerinizin gecikmesine, dolayısıyla gün kaybınıza neden olacaktır.

Kayıt Kabul Merkezimiz cumartesi, pazar ve resmi tatil günleri de çalışmaktadır. Kayıt Kabul Merkezine ne zaman gelirseniz gerekli bütün işlemleriniz bitirecektir. Ancak ertesi güne hazırlık yapabilmeniz ve askerliğinizin ilk gününe zinde başlayabilmeniz için çok geç saatlere kalmamanız uygun olacaktır. Kışlaya ilk geldiğinizde törenle karşılanıp, törenle uğurlayacaksınız.

Kayıt kabul esnasında sizlere tüm istihkaklarınız (kamuflaj elbise, bot, don, fanila,  pijama, atlet, künye levhası, çorap, havlu, şapka, şort, eldiven, terlik, spor ayakkabısı, eşofman, diş fırçası, diş macunu, tıraş kremi, şampuan, sabun vb.) verilecektir. Size verilecek eğitim kıyafetleri ve ayakkabılar bizzat sizin tarafınızdan uygun olup olmadığı deneyerek teslim alınacaktır. Günde 18 saat civarı bot giyeceksiniz bu nedenle botunuzu mutlaka deneyerek alın.

Günlük gereksinim duyacağınız malzemeler (bot boyası, kalem, defter, telefon kartı vb.) kantinlerde bulunmaktadır. Kışlalarda değişik yerlerde ankesörlü telefonlar mevcuttur. Kantinlerde telefon kartları bulunmaktadır. Ailenize ulaşamazsanız mutlaka komutanlarınıza söyleyiniz. Sizlere yardımcı olacaklardır.Kışlada ATM, PTT, Kantin, Berber, Terzi, Fotoğraf Stüdyosu, Rehberlik ve Danışmanlık Merkezi ile Revir bulunmaktadır.

Hafta içi 12:00 ile 14:00 ve 17:00 ile 19:00 saatleri arasında, cumartesi-pazar ve resmi tatil günlerinde ise 08:00 ile 19:00 saatleri arasında ziyaretçileriniz sizi ziyaret edebilirler.

İlgili Makaleler

0 0 Oylamalar
Makele Değerlendirmesi
Abone Ol
Bildir
Başa dön tuşu
1
0
Düşüncelerinizi öğrenmeyi çok isterim, lütfen yorum yapın.x

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatıp Yeniden Deneyiniz....