Usta Birlikleri

2’nci Hudut Alay Komutanlığı, Hatay-Antakya

 

2’nci Hudut Alay Komutanlığı Akdeniz Bölgesinin küçük ama gelişmiş illerinden Antakya/Hatay’da bulunmaktadır. Aynı zamanda Alay Komutanlığına bağlı olan 1’inci Hudut Tabur Komutanlığı Hatay iline yaklaşık olarak 40 km mesafede bulunan Kırıkhan ilçesinde; 2’nci Hudut Tabur Komutanlığı, Antakya/Hatay şehir merkezine 8 km mesafede bulunan Narlıca Beldesinde, 3’üncü Hudut Tabur Komutanlığı ise Hatay iline yaklaşık olarak 50 km mesafede bulunan Yayladağı ilçesinde konuşlandırılmış durumdadır. Antakya/Hatay’da konuşlandırılmış bulunan 2’nci Hudut Alay Komutanlığına kara ve hava yolu; Kırıkhan, Narlıca ve Yayladağı’na konuşlandırılan Hudut Tabur Komutanlıklarına hava (Antakya/Hatay havalimanının kullanılması suretiyle) ve kara yolu ile yurdun her yerinden direkt ya da aktarmalı olarak ulaşabilirsiniz.

2’nci Hudut Alay Komutanlığı, Hatay-Antakya

2’nci Hudut Alay Komutanlığı Merkezi (Tel.Nu.:0326 216 05 58-89) Antakya/Hatay şehir merkezinde Kışlasaray Mahallesinde bulunmaktadır.

Bağlı Birliklerden olan; Alay Karargah ve Karargah Takımı, Kışla Tipi Hizmet Birliği, Alay MEBS Takım Komutanlığı, Boru ve Trampet Takım Komutanlığı, Birinci Basamak Muayene Merkezi (REVİR) ve Askeri Gazino Müdürlüğü aynı kışla içerisinde konuşlandırılmış durumdadır.

Hudut Komutanlıklarından;

 1. 1’inci Hudut Tabur Komutanlığı Merkezi ile Karargah Bölük Komutanlığı (Te.Nu.: 0326 344 10 02 ve 0326 344 25 30) Kırıkhan ilçe merkezinde konuşlanmış durumda olup,
 • 1’inci Hudut Bölük Komutanlığı; Hassa ilçe merkezinde olup, Tabur Merkezine yaklaşık olarak 22 km mesafededir. 1’inci Hudut Bölük Komutanlığına bağlı Sakız, Yağmur, Akbaba, Gökhan ve Erol Çavuş Hudut Karakolları, Türkiye-Suriye sınırında konuşlanmıştır. Bu karakolların Bölük Merkezine olan mesafeleri 3-15 km arasında değişmektedir
 • 2’nci Hudut Bölük Komutanlığı; Hassa ilçesine 14 km mesafede bulunan Yalankoz’da olup, Tabur Merkezine (Kırıkhan) 8 km mesafededir. 2’nci Hudut Bölük Komutanlığına bağlı Zafer Toka, Bayraktar, Halepli ve Sucu Hudut Karakolları Türkiye-Suriye sınırında konuşlanmıştır. Bölük Merkezine 3-10 km mesafededir.
 • 3’üncü Hudut Bölük Komutanlığı; Curcurum’da olup, Tabur Merkezine (Kırıkhan) 15 km mesafededir. 3’üncü Hudut Bölük Komutanlığına bağlı Ufuk, Güntepe, Karakaya ve Bükülmez Hudut Karakolları Türkiye-Suriye sınırına konuşlanmıştır. Bölük Merkezine olan mesafeleri 5-15 km arasında değişmektedir.
 1. 2’nci Hudut Tabur Komutanlığı (Tel.Nu.: 0326 234 42 18 ve 0326 234 44 82) Merkezi ile Karargah ve Karargah Bölük Komutanlığı; Antakya merkeze bağlı Narlıca Beldesinde konuşlanmış durumda olup,
 • 4’üncü Hudut Bölük Komutanlığı; Reyhanlı ilçe merkezinde olup, Tabur Merkezi (Narlıca/Antakya/Hatay)’ne 40 km mesafededir. 4’üncü Hudut Bölük Komutanlığına bağlı Oğulpınar, Cilvegözü, Kavalcık, Şht.Çvş. Murat ÖZEKER ve Yeşilce Hudut Karakolları Türkiye-Suriye sınırında konuşlanmıştır. Bu karakolların Bölük Merkezine olan mesafeleri 7-25 km arasında değişmektedir.
 • 5’inci Hudut Bölük Komutanlığı Merkezi; Altınözü ilçe merkezinde olup, Tabur Merkezine (Narlıca/Antakya/Hatay) 25 km mesafededir. 5’inci Hudut Bölük Komutanlığına bağlı Şht.Ütğm. M.Ali DEMİRBÜKEN, Ziyaret, Kıyıgören, Hacıpaşa Hudut Karakolları Türkiye-Suriye sınırında konuşlanmıştır. Bu karakolların Bölük Merkezine olan mesafeleri 10-15 km arasında değişmektedir.
 • 6’ncı Hudut Komutanlığı Merkezi; Altınözü ilçe merkezinde olup, Tabur Merkezine (Narlıca/Antakya/Hatay) 25 km mesafededir. 5’inci Hudut Bölük Komutanlığı ile aynı binada konuşlanmış durumdadır. 6’ncı Hudut Bölük Komutanlığına bağlı Üsteğmen Alim, Karbeyaz, Şanlı ve Kılıçtutan Hudut Karakolları Türkiye-Suriye sınırında konuşlanmıştır. Bu karakolların bölük merkezine olan mesafeleri 10-20 km arasında değişmektedir.
 1. 3’üncü Hudut Tabur Komutanlığı (Tel.Nu.: 0326 208 10 22) Merkezi ile Karargah Bölük Komutanlığı; Yayladağı ilçe merkezine 3 km mesafede konuşlanmış durumdadır.
 • 7’nci Hudut Bölük Komutanlığı Merkezi; Görentaş Köyünde olup, Yayladağı ilçe merkezine 13 km, Tabur Merkezine 10 km mesafededir. 7’nci Hudut Bölük Komutanlığına bağlı Hamuttepe, Aslanyazı, Görentaş, Güveççi ve Belengöz Hudut Karakolları Türkiye-Suriye sınırına konuşlanmıştır. Bu karakolların Bölük Merkezine olan mesafeleri 0-10km arasında değişmektedir.
 • 8’inci Hudut Bölük Komutanlığı Merkezi; Topraktutan Köyünde olup, Yayladağı ilçe merkezine 25 km, Tabur Merkezine 22km mesafededir. 8’inci Hudut Bölük Komutanlığına bağlı Pulluyazı, Topraktutan, Kızılçat, Çalıboğazı ve Dağardı Hudut Karakolları Türkiye-Suriye sınırında konuşlanmıştır. Bu karakolların Bölük Merkezine olan mesafeleri 0-20km arasında değişmektedir.
 • 9’uncu Hudut Bölük Komutanlığı Merkezi; Kayapınar bölgesinde olup, Yayladağı ilçe merkezine 12km, Tabur Merkezine 15 km mesafededir. 9’uncu Hudut Bölük Komutanlığına bağlı, Çamlıtepe, Kapı, Kayapınar, Teknecik ve Denizgören Hudut Karakolları Türkiye-Suriye sınırında konuşlanmıştır. Bu karakolların Bölük Merkezine olan mesafeleri 0-30 km arasında değişmektedir.

Her üç Tabur Komutanlığına ulaşmak için Antakya/Hatay Merkezinde tesis edilmiş olan (Köy Garajları diye bilinen) ilçe ve köyler arası Minibüs Terminalinden her 15-20 dakikada hareket eden dolmuş/minibüslerle kolayca ulaşabilirsiniz. Ayrıca; ulaşım güçlüğü nedeniyle günün geç saatlerinde Antakya/Hatay’da olan personel, Şehir merkezinde konuşlanan 2’nci Hudut Alay Komutanlığı Merkezine gelmeleri durumunda, nizamiyede giriş kayıtları yapılıp, evrakları kontrol edildikten sonra Alay Karargah ve Karargah Takım Komutanlığı koğuşlarında misafir edilerek, ertesi gün asıl birliklerine gönderilebilmektedir.

Seyahat esnasında veya 2’nci Hudut Alay Komutanlığı’na katılmadan önce kendisinin subay veya astsubay olduğunu belirterek, size askerlik yapacağınız birlikte tanıdığı olduğunu, istediğiniz bölüğe yerleştirebileceğini vb. hususları söyleyerek sizden menfaat elde etmeye çalışacak dolandırıcılarla karşılaşabilirsiniz. Bu tür işlemlerin tamamı bilgisayar ortamında yapılmaktadır. Bu kişilere asla inanmayınız, bilinçli, dikkatli ve uyanık olunuz.

Acemi birliğinizde birazdan sayacağımız malzemelerden bazıları ve bunların dışında birçok malzeme tarafınıza devlet tarafından verilmektedir. Ancak yaptığımız uzun araştırma sonucu birliğinize giderken yanınıza almanızı önerdiğimiz malzemeler şunlardır; Boyuna asılan cüzdan, tıraş köpüğü, tıraş bıçağı, banyo tıraş bıçağı, diş fırçası ve macunu, lif, sabun, şampuan, ıslak mendil, peçete, tırnak makası, cımbız, el-yüz kremi, kulak çubuğu, yara bandı, saat, bot boyası ve fırçası, bot ve valiz için asma kilit, içlik, eldiven/boyunluk/bere, mavi tükenmez kalem, not defteri, siyah asetat kalemi, el feneri, kitap okuma lambası, kamerasız tuşlu telefon, ankesörlü telefon kartı, bankamatik/kredi kartı, sivil kıyafet.

 

Kışlaya gelirken yanınızda fotoğraf makinesi, teyp, radyo, dizüstü bilgisayar, CD/DVD, taşınabilir bellek, ses kayıt cihazları vb. malzemeler ile kesici ve delici aletler, yiyecek ve içecek ile benzeri maddeler getirmeyiniz. Kışlada Android/IOS akıllı telefonlar dışındaki tuşlu ve kamerasız cep telefonlarını kullanabilirsiniz. Sadece Turkcell Askercell hat kullanabilirsiniz. Bu hattı sadece kayıt-kabul esnasında, nizamiye bölgesinde kurulan Turkcell stantlarından alabilirsiniz.

 

Yanınızda getirdiğiniz paranızı emanet maksadıyla kimseye vermeyiniz. Kışla içerisinde nakit para ile alışveriş yapılmamaktadır. Kantinden yapılan alışverişlerde kredi kartları ve bankamatik kartları kullanılmaktadır. Yaptığınız her alışveriş sonunda size verilen alışveriş fişini mutlaka kontrol ediniz ve saklayınız. Herhangi bir sorunla karşılaştığınızda amirlerinize müracaat ediniz. Kışla içerisinde bankamatik ve PTT şubeleri mevcuttur, işlemlerinizi buradan yapabilirsiniz.

 

Tedavi amacıyla yanınızda getirdiğiniz ilaçları girişte görevliye teslim ediniz. Sürekli kullandığınız ilaçları ancak doktor nezaretinde kullanabilirsiniz. Bu şekilde bir durumunuz varsa bunu mutlaka bölükteki rütbeli personele anlatın. Acil haller dışında yemin edinceye kadar gerek şehir içi gerekse de şehir dışı izin verilmemektedir.

 

Orada bulunduğunuz süre içinde sizden hiçbir maksatla para toplamayacaktır, toplanamaz. Herhangi bir vesileyle para toplayan olursa komutanlarınıza haber verin.

 

 

Acemi Birliğinizde  sizlere tüm istihkaklarınız (kamuflaj elbise, bot, don, fanila,  pijama, atlet, künye levhası, çorap, havlu, şapka, şort, eldiven, terlik, spor ayakkabısı, eşofman, diş fırçası, diş macunu, tıraş kremi, şampuan, sabun vb.) verilmiştir. Bunları usta birliğinizde de kullanacağınız için kaybetmemeniz gerekir. Aksi halde ceza alabilirsiniz.

 

Günlük gereksinim duyacağınız malzemeler (bot boyası, kalem, defter, telefon kartı vb.) kantinlerde bulunmaktadır. Kışlalarda değişik yerlerde ankesörlü telefonlar mevcuttur. Kantinlerde telefon kartları bulunmaktadır. Ailenize ulaşamazsanız mutlaka komutanlarınıza söyleyiniz. Sizlere yardımcı olacaklardır. Kışlada ATM, PTT, Kantin, Berber, Terzi, Fotoğraf Stüdyosu, Rehberlik ve Danışmanlık Merkezi ile Revir bulunmaktadır.

 

Hafta içi 12:00 ile 14:00 ve 17:00 ile 19:00 saatleri arasında, cumartesi-pazar ve resmi tatil günlerinde ise 08:00 ile 19:00 saatleri arasında ziyaretçileriniz sizi ziyaret edebilirler.

 

İlgili Makaleler

0 0 Oylamalar
Makele Değerlendirmesi
Abone Ol
Bildir
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi öğrenmeyi çok isterim, lütfen yorum yapın.x

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatıp Yeniden Deneyiniz....