Usta Birlikleri

16’ncı Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı – Diyarbakır

 

16’ncı Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı, Diyarbakır kent merkezinin 30km kuzeybatısında, Devegeçidi Baraj Gölü’nün yanında bulunan Orgeneral Fazıl BİLGE Kışlasında konuşlanmıştır.

16’ncı Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı – Diyarbakır

Ortalama yüksekliği 600-800 m arasında değişen ve çanak şeklinde bir çöküntü havzasında bulunan yüksek dağlar, yazın burada oluşan serin havanın girişine engel olur. Bölge yazın, Basra alçak basıncı altında; kışın ise Akdeniz ve Sibirya’da oluşan yüksek basıncın etkisi altında bulunrur. Yörede yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise soğuk ve yağışlı geçer.

Diyarbakır’ın bulunduğu Güneydoğu Anadolu Bölgesi Türkiye’nin en sıcak bölgesidir. En yüksek sıcaklık Temmuz-Ağustos aylarında 46 derece civarındadır.

Kara yolu ulaşımı: Ulaşım açısından bölgede kavşak bir noktada bulunan Diyarbakır ilinin, bazı büyük merkezlere uzaklığı aşağıda belirtilmiştir.

DİYARBAKIR – ADANA 536 km

DİYARBAKIR – ANKARA 940 km

DİYARBAKIR – GAZİANTEP 329 km

DİYARBAKIR – İSTANBUL 1381 km

DİYARBAKIR – İZMİR 1436 km

DİYARBAKIR – ELAZIĞ 162 km

DİYARBAKIR – MALATYA 263 km

DİYARBAKIR – MERSİN 610 km

DİYARBAKIR – ŞANLIURFA 184 km

  1. Türkiye’nin hemen her yerinden otobüs ile Diyarbakır’a seyahat imkânı mevcuttur. Başlıca otobüs firmaları; ÖZ DİYARBAKIR SEYAHAT, LÜKS DİYARBAKIR, YENİ DİYARBAKIR, STAR DİYARBAKIR, ÖZLEM DİYARBAKIR’dır.
  2. Özel araçla ailelerin Diyarbakır’a getirmesi durumunda Ankara – Kayseri – Malatya – Elazığ – Diyarbakır ve Ankara – Adana – Gaziantep – Şanlıurfa – Diyarbakır olmak üzere iki güzergâh mevcuttur.

Hava yolu ulaşımı: İstanbul, İzmir, Antalya ve Ankara’dan Diyarbakır’a THY, Onur Air, Pegasus Hava Yolları, Sun Express ve İzAir Hava Yolları ile yapılmaktadır.

Demir yolu ulaşımı: Demir yolu ile her gün Ankara-Diyarbakır seferi yapılmaktadır.

Birlik hakkında bilgi almak için müracaatlarınızla ilgili temas noktası: 0412 335 11 11 numaralı telefondan dahili : 2101, 2102 (Per.Ş.Md.lüğü)’dir.

Tugaya katılış, ayrılış, izne gidiş ve gelişler güvenlik açısından Orgeneral Galip DENİZ Kışlasında (7’nci Kolordu Komutanlığı Diyarbakır) bulunan Kabul Toplanma Merkezleri (KTM) aracılığıyla sağlanmaktadır.

Seyahat esnasında veya 16’ncı Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı’na katılmadan önce kendisinin subay veya astsubay olduğunu belirterek, size askerlik yapacağınız birlikte tanıdığı olduğunu, istediğiniz bölüğe yerleştirebileceğini vb. hususları söyleyerek sizden menfaat elde etmeye çalışacak dolandırıcılarla karşılaşabilirsiniz. Bu tür işlemlerin tamamı bilgisayar ortamında yapılmaktadır. Bu kişilere asla inanmayınız, bilinçli, dikkatli ve uyanık olunuz.

Acemi birliğinizde birazdan sayacağımız malzemelerden bazıları ve bunların dışında birçok malzeme tarafınıza devlet tarafından verilmektedir. Ancak yaptığımız uzun araştırma sonucu birliğinize giderken yanınıza almanızı önerdiğimiz malzemeler şunlardır; Boyuna asılan cüzdan, tıraş köpüğü, tıraş bıçağı, banyo tıraş bıçağı, diş fırçası ve macunu, lif, sabun, şampuan, ıslak mendil, peçete, tırnak makası, cımbız, el-yüz kremi, kulak çubuğu, yara bandı, saat, bot boyası ve fırçası, bot ve valiz için asma kilit, içlik, eldiven/boyunluk/bere, mavi tükenmez kalem, not defteri, siyah asetat kalemi, el feneri, kitap okuma lambası, kamerasız tuşlu telefon, ankesörlü telefon kartı, bankamatik/kredi kartı, sivil kıyafet.

 

Kışlaya gelirken yanınızda fotoğraf makinesi, teyp, radyo, dizüstü bilgisayar, CD/DVD, taşınabilir bellek, ses kayıt cihazları vb. malzemeler ile kesici ve delici aletler, yiyecek ve içecek ile benzeri maddeler getirmeyiniz. Kışlada Android/IOS akıllı telefonlar dışındaki tuşlu ve kamerasız cep telefonlarını kullanabilirsiniz. Sadece Turkcell Askercell hat kullanabilirsiniz. Bu hattı sadece kayıt-kabul esnasında, nizamiye bölgesinde kurulan Turkcell stantlarından alabilirsiniz.

 

Yanınızda getirdiğiniz paranızı emanet maksadıyla kimseye vermeyiniz. Kışla içerisinde nakit para ile alışveriş yapılmamaktadır. Kantinden yapılan alışverişlerde kredi kartları ve bankamatik kartları kullanılmaktadır. Yaptığınız her alışveriş sonunda size verilen alışveriş fişini mutlaka kontrol ediniz ve saklayınız. Herhangi bir sorunla karşılaştığınızda amirlerinize müracaat ediniz. Kışla içerisinde bankamatik ve PTT şubeleri mevcuttur, işlemlerinizi buradan yapabilirsiniz.

 

Tedavi amacıyla yanınızda getirdiğiniz ilaçları girişte görevliye teslim ediniz. Sürekli kullandığınız ilaçları ancak doktor nezaretinde kullanabilirsiniz. Bu şekilde bir durumunuz varsa bunu mutlaka bölükteki rütbeli personele anlatın. Acil haller dışında yemin edinceye kadar gerek şehir içi gerekse de şehir dışı izin verilmemektedir.

 

Orada bulunduğunuz süre içinde sizden hiçbir maksatla para toplamayacaktır, toplanamaz. Herhangi bir vesileyle para toplayan olursa komutanlarınıza haber verin.

 

 

Acemi Birliğinizde  sizlere tüm istihkaklarınız (kamuflaj elbise, bot, don, fanila,  pijama, atlet, künye levhası, çorap, havlu, şapka, şort, eldiven, terlik, spor ayakkabısı, eşofman, diş fırçası, diş macunu, tıraş kremi, şampuan, sabun vb.) verilmiştir. Bunları usta birliğinizde de kullanacağınız için kaybetmemeniz gerekir. Aksi halde ceza alabilirsiniz.

 

Günlük gereksinim duyacağınız malzemeler (bot boyası, kalem, defter, telefon kartı vb.) kantinlerde bulunmaktadır. Kışlalarda değişik yerlerde ankesörlü telefonlar mevcuttur. Kantinlerde telefon kartları bulunmaktadır. Ailenize ulaşamazsanız mutlaka komutanlarınıza söyleyiniz. Sizlere yardımcı olacaklardır. Kışlada ATM, PTT, Kantin, Berber, Terzi, Fotoğraf Stüdyosu, Rehberlik ve Danışmanlık Merkezi ile Revir bulunmaktadır.

 

Hafta içi 12:00 ile 14:00 ve 17:00 ile 19:00 saatleri arasında, cumartesi-pazar ve resmi tatil günlerinde ise 08:00 ile 19:00 saatleri arasında ziyaretçileriniz sizi ziyaret edebilirler.

 

İlgili Makaleler

0 0 Oylamalar
Makele Değerlendirmesi
Abone Ol
Bildir
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi öğrenmeyi çok isterim, lütfen yorum yapın.x

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatıp Yeniden Deneyiniz....