Usta Birlikleri

54’ÜNCÜ MEKANİZE PİYADE TUGAY KOMUTANLIĞI – Edirne

54’ÜNCÜ MEKANİZE PİYADE TUGAY KOMUTANLIĞI

54’üncü Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı birlikleri, Edirne Garnizonu ve Süloğlu Garnizonu olmak üzere iki ayrı garnizonda bulunmaktadır. Tugay birlikleri, otuz iki ayrı kışlada konuşlanmıştır.

Edirne iline İstanbul, Ankara, Balıkesir, Bursa ve İzmir’den direkt otobüsler bulunmaktadır. Truva Turizm, Metro Turizm, Nilüfer Turizm, Ulusoy, Seç firmalarının sabah 8.30’dan en son gece 22.30’a kadar Edirne iline birer veya ikişer seferleri bulunmaktadır. Bu firmaların Türkiye genelinden ulaşılabilecek telefon numaraları aşağıdadır.

  1. Truva Turizm : 444 00 17
  2. Metro Turizm : 444 34 55
  3. Nilüfer Turizm : 444 00 99
  4. Seç Turizm : 444 44 27

Edirne Otobüs Terminalinde bulunan Jandarma Noktası’ndan birliğinize ne şekilde katılacağınız ile ilgili bilgi alabilirsiniz. Edirne şehir merkezine, otobüs firmalarının ve Edirne Belediyesinin ücretsiz servisleri bulunmaktadır. Ayrıca servis hizmetinin dışında 1 numaralı minibüslerle Edirne il merkezine ulaşabilirsiniz.

54’üncü Mknz.P.Tug.K.Yrd.lığı Korg. Nusret BULCA Kışlası Kestanelik’tedir. Loj.Des.K.lığı Hudut Birliklerine tertip olan erbaş ve erler öncelikle buraya katılmalıdır. 2’nci Hd.Tb.K.lığına tertip edildiyseniz Edirne/Uzunköprü’de bulunan birliğinize katılabilirsiniz. Uzunköprü Otobüs Terminalinde bulunan Jandarma Noktası’ndan yardım isteyebilir veya burada bulunan minibüslerle ilçe merkezinde bulunan 2’nci Hd.Tb.K.lığına katılabilirsiniz.

54’üncü Mknz.P.Tug.K.Yrd.lığı Korg. Celalettin ALKOÇ Kışlası Karaağaç’tadır. İl merkezinde bulunan minibüs duraklarından 6/B numaralı minibüslere binerek kışlaya ulaşabilirsiniz. İl merkezinden taksiler 54’üncü Mknz.P.Tug.K.Yrd.lığı Korg. Celalettin ALKOÇ Kışlasına sekiz lira ile on lira arasında ücret almaktadırlar.

54’üncü Mknz.P.Tug.K.Yrd.lığı Gn. Keramettin KOCAMAN Kışlası Süloğlu ilçesindedir.

  1. Edirne ilinin kuzeydoğusunda yer alan ve Kırklareli’ne sınır olan Süloğlu 1991 yılında ilçe olmuştur. İlçe merkez nüfusu 4.400’dür. Toplam alanı 256 kilometrekaredir. Edirne-Süloğlu arasındaki ulaşım mesafesi 28 kilometredir.
  2. Süloğlu’ndan Edirne’ye Süloğlu Belediyesinin her gün yarım saatte bir olmak üzere (sabah saat 06:00 ile akşam saat 18:45 arasında Süloğlu’ndan Edirne’ye, ve sabah saat 06:30 ile akşam saat 20:45 arasında Edirne’den Süloğlu’na) halk otobüsü çalışmaktadır.
  3. Yukarıda açıklanan ulaşım imkanları dışında Edirne il merkezinde 54’üncü Mknz.P.Tug.K.lığı Karargahının bulunduğu Gn. Şahap TUNCER Kışlası Nizamiyesine geldiğiniz takdirde tertip edildiğiniz birliğin yeri, ulaşım imkanları ve diğer bilgi sahibi olmak isteyeceğiniz hususlarda yardım alabilirsiniz.

Seyahat esnasında veya 54’üncü Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı’na katılmadan önce kendisinin subay veya astsubay olduğunu belirterek, size askerlik yapacağınız birlikte tanıdığı olduğunu, istediğiniz bölüğe yerleştirebileceğini vb. hususları söyleyerek sizden menfaat elde etmeye çalışacak dolandırıcılarla karşılaşabilirsiniz. Bu tür işlemlerin tamamı bilgisayar ortamında yapılmaktadır. Bu kişilere asla inanmayınız, bilinçli, dikkatli ve uyanık olunuz.

Acemi birliğinizde birazdan sayacağımız malzemelerden bazıları ve bunların dışında birçok malzeme tarafınıza devlet tarafından verilmektedir. Ancak yaptığımız uzun araştırma sonucu birliğinize giderken yanınıza almanızı önerdiğimiz malzemeler şunlardır; Boyuna asılan cüzdan, tıraş köpüğü, tıraş bıçağı, banyo tıraş bıçağı, diş fırçası ve macunu, lif, sabun, şampuan, ıslak mendil, peçete, tırnak makası, cımbız, el-yüz kremi, kulak çubuğu, yara bandı, saat, bot boyası ve fırçası, bot ve valiz için asma kilit, içlik, eldiven/boyunluk/bere, mavi tükenmez kalem, not defteri, siyah asetat kalemi, el feneri, kitap okuma lambası, kamerasız tuşlu telefon, ankesörlü telefon kartı, bankamatik/kredi kartı, sivil kıyafet.

Kışlaya gelirken yanınızda fotoğraf makinesi, teyp, radyo, dizüstü bilgisayar, CD/DVD, taşınabilir bellek, ses kayıt cihazları vb. malzemeler ile kesici ve delici aletler, yiyecek ve içecek ile benzeri maddeler getirmeyiniz. Kışlada Android/IOS akıllı telefonlar dışındaki tuşlu ve kamerasız cep telefonlarını kullanabilirsiniz. Sadece Turkcell Askercell hat kullanabilirsiniz. Bu hattı sadece kayıt-kabul esnasında, nizamiye bölgesinde kurulan Turkcell stantlarından alabilirsiniz.

Yanınızda getirdiğiniz paranızı emanet maksadıyla kimseye vermeyiniz. Kışla içerisinde nakit para ile alışveriş yapılmamaktadır. Kantinden yapılan alışverişlerde kredi kartları ve bankamatik kartları kullanılmaktadır. Yaptığınız her alışveriş sonunda size verilen alışveriş fişini mutlaka kontrol ediniz ve saklayınız. Herhangi bir sorunla karşılaştığınızda amirlerinize

müracaat ediniz. Kışla içerisinde bankamatik ve PTT şubeleri mevcuttur, işlemlerinizi buradan yapabilirsiniz.

Tedavi amacıyla yanınızda getirdiğiniz ilaçları girişte görevliye teslim ediniz. Sürekli kullandığınız ilaçları ancak doktor nezaretinde kullanabilirsiniz. Bu şekilde bir durumunuz varsa bunu mutlaka bölükteki rütbeli personele anlatın. Acil haller dışında yemin edinceye kadar gerek şehir içi gerekse de şehir dışı izin verilmemektedir.

Dağıtımlarınız hakkaniyet ilkelerine göre hiçbir ayrım gözetilmeksizin tamamen bilgisayar ortamında Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılacaktır. Hiç kimsenin dağıtımlara müdahale yetkisi bulunmamaktadır. Aracı olacağını vaat eden kişilere asla itibar edilmemelidir. Dağıtımlar Yemin Töreninden ortalama 7 gün önce belli olacaktır ve derhal duyurulacaktır.

Dağıtım olacağınız yeni birliğinize kadar yol gideriniz (otobüs bileti veya iaşe bedeli) PTT’ye sizin adınıza yatırılacaktır. Kimliğinizi götürerek TC kimlik numaranızla çekebilirsiniz. Kayıt kabul esnasında Mehmetçik Vakfı tarafından 2018 yılı için 30 lira karşılığında askerliğiniz boyunca sigorta alacaksınız. Maddi durumları iyi olmayanların ailelerine 4109 sayılı Asker Ailelerinden Muhtaç Olanlara Yardım Hakkında Kanun hükümleri doğrultusunda yardım yapılmaktadır. Konu ile ilgili bulunduğunuz ilçe kaymakamlığınıza başvurabilirsiniz.

Orada bulunduğunuz süre içinde sizden hiçbir maksatla para toplamayacaktır, toplanamaz. Herhangi bir vesileyle para toplayan olursa komutanlarınıza haber verin.

Kayıt kabul işlemleri için askerlik şubesi tarafından kapalı zarfta verilen belgelere ve nüfus cüzdanınıza muhakkak ihtiyacınız olacaktır. Bu belgeleriniz olmadan Kayıt işlemleriniz yapılamayacağından belgeleri muhafaza etmenizi hatırlatırız. Aksi halde herhangi bir  askerlik

şubesine müracaat edilerek bilgileri yenilemeniz gerekecektir. Bu da sizin kayıt kabul işlemlerinizin gecikmesine, dolayısıyla gün kaybınıza neden olacaktır.

Kayıt Kabul Merkezimiz cumartesi, pazar ve resmi tatil günleri de çalışmaktadır. Kayıt Kabul Merkezine ne zaman gelirseniz gerekli bütün işlemleriniz bitirecektir. Ancak ertesi güne hazırlık yapabilmeniz ve askerliğinizin ilk gününe zinde başlayabilmeniz için çok geç saatlere kalmamanız uygun olacaktır. Kışlaya ilk geldiğinizde törenle karşılanıp, törenle uğurlayacaksınız.

Kayıt kabul esnasında sizlere tüm istihkaklarınız (kamuflaj elbise, bot, don, fanila,  pijama, atlet, künye levhası, çorap, havlu, şapka, şort, eldiven, terlik, spor ayakkabısı, eşofman, diş fırçası, diş macunu, tıraş kremi, şampuan, sabun vb.) verilecektir. Size verilecek eğitim kıyafetleri ve ayakkabılar bizzat sizin tarafınızdan uygun olup olmadığı deneyerek teslim alınacaktır. Günde 18 saat civarı bot giyeceksiniz bu nedenle botunuzu mutlaka deneyerek alın.

Günlük gereksinim duyacağınız malzemeler (bot boyası, kalem, defter, telefon kartı vb.) kantinlerde bulunmaktadır. Kışlalarda değişik yerlerde ankesörlü telefonlar mevcuttur. Kantinlerde telefon kartları bulunmaktadır. Ailenize ulaşamazsanız mutlaka komutanlarınıza söyleyiniz. Sizlere yardımcı olacaklardır.Kışlada ATM, PTT, Kantin, Berber, Terzi, Fotoğraf Stüdyosu, Rehberlik ve Danışmanlık Merkezi ile Revir bulunmaktadır.

Hafta içi 12:00 ile 14:00 ve 17:00 ile 19:00 saatleri arasında, cumartesi-pazar ve resmi tatil günlerinde ise 08:00 ile 19:00 saatleri arasında ziyaretçileriniz sizi ziyaret edebilirler.

İlgili Makaleler

0 0 Oylamalar
Makele Değerlendirmesi
Abone Ol
Bildir
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi öğrenmeyi çok isterim, lütfen yorum yapın.x

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatıp Yeniden Deneyiniz....