Usta Birlikleri

108’inci Topçu Alay Komutanlığı, Van-Erciş

 

108’inci Topçu Alay Komutanlığı, Van’ın Erciş ilçesinde bulunmaktadır. Garnizon hudutları içerisinde iki adet kışla bulunmaktadır. Birinci kışla Erciş’e 5km uzaklıkta, Deliçay yolu üzerindeki General Oğuz TURAN Kışlasıdır.

108’inci Topçu Alay Komutanlığı, Van-Erciş

Diğer kışla ise şehir merkezinde bulunan, içerisinde sosyal tesisler, Askeri lojmanlar, Askeri kantin ve Merkez Komutanlığının bulunduğu Sosyal Tesisler Kışlasıdır.

Sizin Katılacağınız kışla, Deliçay yolu üzerindeki General Oğuz TURAN Kışlasıdır.

Erciş’e direkt kara yolundan serbest bir şekilde girmeniz uygun değildir. Erzincan-Elazığ-Diyarbakır-Mardin hattının doğusunda kara yolundan Askeri personel intikalleri kurallara tabidir. Erciş’e kara yolundan gelmek için; batıdan Erzincan veya Elazığ’a kadar serbest olarak gelebilirsiniz. Erzincan veya Elazığ’da Askeri personelin güvenli bir şekilde nakledilmesi için görev yapmakta olan Kabul Ve Toplanma Merkezlerine (KTM) katılmanız gerekmektedir. KTM’ye katılmanız durumunda, KTM personeli sizi birliğinize sevk edecektir. Erzincan-Elazığ-Diyarbakır-Mardin hattının doğusundan gelecekseniz, en yakın Askerî birlikten KTM yerini öğrenerek KTM’ye katılabilirsiniz.

Hava yoluyla kendi imkânlarınızla gelmek isterseniz, Van’a kadar hava yoluyla geldikten sonra, Van Kabul Toplanma Merkezine (KTM) katılmanız gerekmektedir. Van-Erciş arasındaki yolu kendi imkanlarınız ile ve serbest olarak gelmeniz uygun değildir.

Ayrıca, Van’a kadar hava yolundan kendi imkânlarınız ile değil de, Hava KTM’ler aracılığı ile de gelebilirsiniz. Hava KTM bulunan iller şunlardır; Adana, Ankara, Antalya, Merzifon, Sivas, Tokat, Hatay, İstanbul, İzmir, Samsun, Lefkoşa, Diyarbakır ve Elazığ.

Birliğinize katılmanız gereken tarihte Kabul ve Toplanma Merkezlerine katılmış olmanız gerekmektedir.

Hava yolu ile Erciş’e ulaşım, Van üzerinden yapılmaktadır. Van-Erciş mesafesi 110km’dir. Yaklaşık 1-1,5 saatlik bir yolculukla hava alanından Erciş’e ulaşmak mümkündür.

Seyahat esnasında veya 108’inci Topçu Alay Komutanlığı’na katılmadan önce kendisinin subay veya astsubay olduğunu belirterek, size askerlik yapacağınız birlikte tanıdığı olduğunu, istediğiniz bölüğe yerleştirebileceğini vb. hususları söyleyerek sizden menfaat elde etmeye çalışacak dolandırıcılarla karşılaşabilirsiniz. Bu tür işlemlerin tamamı bilgisayar ortamında yapılmaktadır. Bu kişilere asla inanmayınız, bilinçli, dikkatli ve uyanık olunuz.

Acemi birliğinizde birazdan sayacağımız malzemelerden bazıları ve bunların dışında birçok malzeme tarafınıza devlet tarafından verilmektedir. Ancak yaptığımız uzun araştırma sonucu birliğinize giderken yanınıza almanızı önerdiğimiz malzemeler şunlardır; Boyuna asılan cüzdan, tıraş köpüğü, tıraş bıçağı, banyo tıraş bıçağı, diş fırçası ve macunu, lif, sabun, şampuan, ıslak mendil, peçete, tırnak makası, cımbız, el-yüz kremi, kulak çubuğu, yara bandı, saat, bot boyası ve fırçası, bot ve valiz için asma kilit, içlik, eldiven/boyunluk/bere, mavi tükenmez kalem, not defteri, siyah asetat kalemi, el feneri, kitap okuma lambası, kamerasız tuşlu telefon, ankesörlü telefon kartı, bankamatik/kredi kartı, sivil kıyafet.

 

Kışlaya gelirken yanınızda fotoğraf makinesi, teyp, radyo, dizüstü bilgisayar, CD/DVD, taşınabilir bellek, ses kayıt cihazları vb. malzemeler ile kesici ve delici aletler, yiyecek ve içecek ile benzeri maddeler getirmeyiniz. Kışlada Android/IOS akıllı telefonlar dışındaki tuşlu ve kamerasız cep telefonlarını kullanabilirsiniz. Sadece Turkcell Askercell hat kullanabilirsiniz. Bu hattı sadece kayıt-kabul esnasında, nizamiye bölgesinde kurulan Turkcell stantlarından alabilirsiniz.

 

Yanınızda getirdiğiniz paranızı emanet maksadıyla kimseye vermeyiniz. Kışla içerisinde nakit para ile alışveriş yapılmamaktadır. Kantinden yapılan alışverişlerde kredi kartları ve bankamatik kartları kullanılmaktadır. Yaptığınız her alışveriş sonunda size verilen alışveriş fişini mutlaka kontrol ediniz ve saklayınız. Herhangi bir sorunla karşılaştığınızda amirlerinize müracaat ediniz. Kışla içerisinde bankamatik ve PTT şubeleri mevcuttur, işlemlerinizi buradan yapabilirsiniz.

 

Tedavi amacıyla yanınızda getirdiğiniz ilaçları girişte görevliye teslim ediniz. Sürekli kullandığınız ilaçları ancak doktor nezaretinde kullanabilirsiniz. Bu şekilde bir durumunuz varsa bunu mutlaka bölükteki rütbeli personele anlatın. Acil haller dışında yemin edinceye kadar gerek şehir içi gerekse de şehir dışı izin verilmemektedir.

 

Orada bulunduğunuz süre içinde sizden hiçbir maksatla para toplamayacaktır, toplanamaz. Herhangi bir vesileyle para toplayan olursa komutanlarınıza haber verin.

 

 

Acemi Birliğinizde  sizlere tüm istihkaklarınız (kamuflaj elbise, bot, don, fanila,  pijama, atlet, künye levhası, çorap, havlu, şapka, şort, eldiven, terlik, spor ayakkabısı, eşofman, diş fırçası, diş macunu, tıraş kremi, şampuan, sabun vb.) verilmiştir. Bunları usta birliğinizde de kullanacağınız için kaybetmemeniz gerekir. Aksi halde ceza alabilirsiniz.

 

Günlük gereksinim duyacağınız malzemeler (bot boyası, kalem, defter, telefon kartı vb.) kantinlerde bulunmaktadır. Kışlalarda değişik yerlerde ankesörlü telefonlar mevcuttur. Kantinlerde telefon kartları bulunmaktadır. Ailenize ulaşamazsanız mutlaka komutanlarınıza söyleyiniz. Sizlere yardımcı olacaklardır. Kışlada ATM, PTT, Kantin, Berber, Terzi, Fotoğraf Stüdyosu, Rehberlik ve Danışmanlık Merkezi ile Revir bulunmaktadır.

 

Hafta içi 12:00 ile 14:00 ve 17:00 ile 19:00 saatleri arasında, cumartesi-pazar ve resmi tatil günlerinde ise 08:00 ile 19:00 saatleri arasında ziyaretçileriniz sizi ziyaret edebilirler.

 

İlgili Makaleler

0 0 Oylamalar
Makele Değerlendirmesi
Abone Ol
Bildir
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi öğrenmeyi çok isterim, lütfen yorum yapın.x

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatıp Yeniden Deneyiniz....