Askeri Okullar

JSGF – Jandarma ve Sahil Güvenlik Fakültesi

Jandarma ve Sahil Güvenlik Fakültesi; Hukuk Bilimleri, Güvenlik Bilimleri, Sosyal Bilimler, Beden Eğitimi Bölüm Başkanlıkları, Güvenlik Bilimleri ve ihtiyaç olması durumunda açılması kararı verilen diğer bölüm başkanlıkları ile birlikte bir tanesi idari faaliyetlerden, diğer bir tanesi ise öğrenci işleri ile görevli iki dekan yardımcılığından oluşmaktadır.

Jandarma ve Sahil Güvenlik Fakültesi, teşkilatların ihtiyaç duyduğu subayların  kuruma uygun bir şekilde yetiştirilmesi için lisans düzeyinde eğitim ve öğretim, bunun yanı sıra çeşitli araştırma ve uygulamalar gerçekleştirir. Bu fakültede verilen eğitim ile öğrencinin düşünebilme, analiz, sentez, tasavvur, tahayyül ve diğer özellikleri geliştirilir. Ayrıca, bu vasıflar mümkün olduğu kadar kısa zamanda aşılanmaya çalışılır. Bu doğrultuda komutanlık ve liderlik özellikleri öğrencilere aşılamış olur. Daha sonrasında bu niteliklerin kökleşmesi ile görevlerinde başarılı olan öğrenciler ülkeye kazandırılır. Bu okuldaki verilen eğitimlerin bir diğer temel amacı da, öğrencilere koordinasyon, özgüven, cesaret ve kuvvetin maksimum düzeyde verilebilmesidir.

Jandarma ve Sahil Güvenlik Fakültesi Nerededir?

Jandarma ve Sahil Güvenlik Fakültesi, Çankaya/Ankara’da olup, toplu taşıma araçları ile ulaşımı kolay bir şekilde yapılabilecek konumdadır.

Jandarma ve Sahil Güvenlik Fakültesine Nasıl Girilir?

Jandarma ve Sahil Güvenlik Fakültesine girebilmek için bazı şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Aday öğrencilerin, lise yada lise ile aynı statüdeki okullardan son kayıt olma tarihine kadar mezun olabilecek durumda olmaları gerekmektedir. Bunun yanı sıra bir diğer alternatif ise, MEB tarafınca onaylanmak suretiyle yabancı ülkeden lise mezunu olmaları gerekmektedir. Buna ek olarak bu okulda eğitim görmek isteyen aday öğrencilerin 21 yaşını geçmemiş olması gerekli şartlardan birisidir. Başvuruları kabul edilen öğrenciler, okulun internet sitesinin yayınladığı duyuruları takip etmeli ve sınav tarihlerine dikkat etmelidir.

Jandarma ve Sahil Güvenlik Fakültesini Bitirince Ne Olur?

Jandarma ve Sahil Güvenlik Fakültesi mezunu olan subaylara; lojman, sağlık ve askeri / sosyal tesislerden yararlanma imkanı, buna ek olarak OYAK üyeliği gibi pek çok sosyal imkân sunulmaktadır. Bununla birlikte, görevlerinde başarı sağlayan subaylara yurt içinde ve dışında lisansüstü eğitim alma imkanı, bunun yanında bazı özel kurslara katılma ve geçici ya sürek olan görevlere atanabilme imkânları sunulmaktadır.

Jandarma ve Sahil Güvenlik Fakültesi Kaç Yıllıktır?

Jandarma ve Sahil Güvenlik Fakültesi, 5 yıl boyunca öğrencilerine eğitim imkanı sunmaktadır. Öğrencilerine bu imkanı sağlayan Jandarma ve Sahil Güvenlik Fakültesinin ilk eğitim yılı, hazırlık senesi olarak belirlenmiştir.

Jandarma ve Sahil Güvenlik Fakültesi Hangi Puan Türünden Alıyor?

Jandarma ve Sahil Güvenlik Fakültesi, KPSS sınavından taban puanı olarak 70 talep etmektedir. KPSS sınavındaki puan türü ise P4’tür. Bu okulun ALES sınavı üzerinden talep ettiği taban puanı ise 70’tir.

Jandarma ve Sahil Güvenlik Fakültesi İçerisinde İngilizce Hazırlık Sınıfı Muafiyeti Var Mıdır?

Jandarma ve Sahil Güvenlik Fakültesi içerisinde eğitim öğretim yılının başında İngilizce muafiyet sınavı uygulanmaktadır. Bu sınavda başarı sağlayan öğrencilerin hazırlık sınıfında eğitim alması zorunlu değildir. İngilizceden muaf olan öğrenciler, hazırlık okumadan birinci sınıfa başlayabilmektedirler.

Jandarma ve Sahil Güvenlik Fakültesi Bünyesinden Ayrılmanın Yükümlülükleri Nelerdir?

Jandarma ve Sahil Güvenlik Fakültesi bünyesinde eğitim gören öğrenciler subay naspedilinceye kadar yüklenme senedi içerisinde belirtilen harcamalar kapsamınca tazminat ödemek zorundadır. Bu şartı uygulamak zorunda olan öğrenciler, yazılı olarak başvurmak koşulu ile ayrılma işlemlerini gerçekleştirebilir.

Jandarma ve Sahil Güvenlik Fakültesi Taban Puanları Nelerdir?

Bu okula girebilmek için TYT sınavı kapsamından en az 150 puan almak durumundasınız. Eşit Ağırlık puan türü kapsamında ise, sıralama içerisinde en az 250.000’inci sırada yer alan adayın puanını alma durumundasınız. Sayısal puan türüne göre olan sıralamada ise en az 100 bininci sırada yer almanız bu koşulları sağlamaktadır.

Jandarma ve Sahil Güvenlik Fakültesi Mezunları Ne İş Yapar?

Bu okul, Jandarma ve Sahil Güvenlik teşkilatının ihtiyaç duyduğu subaylar yetiştirmektedir. Bu sebeple Jandarma ve Sahil Güvenlik Fakültesi mezunları bu teşkilatlarda subay olmaktadırlar.

0 0 Oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerini yorumda paylaşabilirsin.x
()
x
Gönder
Bize yazın
Merhaba, Size nasıl yardımcı olabiliriz ?

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatıp Yeniden Deneyiniz....