Askeri Okullar

JAMYO – Jandarma Astsubay Meslek Yüksek Okulu

Jandarma ve Sahil Güvenlik Astsubay Meslek Yüksek Okulu Komutanlığı, Sosyal Bilimler, Deniz ve Denizcilik Bilimleri, Güvenlik Bilimleri, Hukuk Bilimleri ve Beden Eğitimi bölüm başkanlıklarından oluşarak eğitim sürecine devam etmektedir.

Jandarma ve Sahil Güvenlik Astsubay MYO, Jandarma Teşkilatının ihtiyaç duyduğu astsubayların en iyi şekilde yetiştirilebilmesi için önlisans statüsünde eğitim ve öğretim sunmaktadır. Yasa, yönetmelik ve belirli yönergelerde ön görülen ve onların bağlı olduğu üst makamların vermekte olduğu emirler doğrultusunda, Jandarma ve Sahil Güvenlik Astsubay MYO öğrencilerinin eğitim, idari, yönetim ve diğer hizmetlerini JAMYO ve Akademinin diğer birimlerinin hizmetleri ile uyum içerisinde olarak planlar ve yönetir.

Jandarma ve Sahil Güvenlik Astsubay Meslek Yüksek Okulu Nerededir?

Jandarma ve Sahil Güvenlik Astsubay Meslek Yüksek Okulu, Türkiye’nin başkenti Ankara ilindedir. Bu okuldan eğitim almak isteyen öğrencilerin Ankara’ya gitmeleri gerekmektedir.

Jandarma ve Sahil Güvenlik Astsubay Meslek Yüksek Okulu Kaç Sene Sürer?

Jandarma ve Sahil Güvenlik Astsubay MYO, okula girmeye hak kazanan öğrencilerine iki yıl boyunca eğitim imkanı vermektedir.

Jandarma ve Sahil Güvenlik Astsubay Meslek Yüksek Okulu Öğrenciye Hangi Nitelikleri Kazandırır?

Jandarma ve Sahil Güvenlik Astsubay Meslek Yüksek Okulu, eğitim görenöğrencinin düşünce, tahayyül, tasavvur, analiz, sentez ve diğer özelliklerini geliştirmektedir. Buna ek olarak bu okul, değerli nitelikleri öğrencilerine kazandırırken bunları mümkün olduğu kadar kısa zamanda yapmak için alıştırır. Öğrencilere komutanlık ve liderlik vasıfları aşılanarak bu özelliklerin kökleşmesini sağlanır. Bu özelliklere ek olarak Jandarma ve Sahil Güvenlik Astsubay Meslek Yüksek Okulu, eğitim gören öğrencilerinin özgüven, cesaret, koordinasyon ve kuvvet özelliklerinin en üst seviyede olmasına yönelik eğitim stratejilerine sahiptir.

Jandarma ve Sahil Güvenlik Astsubay Meslek Yüksek Okuluna Nasıl Girilir?

Jandarma ve Sahil Güvenlik Astsubay Meslek Yüksek Okulu bünyesine girmek isteyen adayların, lise ya da aynı statüdeki okullardan, son kayıt tarihine kadar mezun olacak durumda ya da Milli Eğitim Bakanlığınca onay görmek koşulu ile yabancı bir ülkeden lise mezunu olmaları gerekmektedir.  Buna ek olarak Jandarma ve Sahil Güvenlik Astsubay Meslek Yüksek Okuluna girmek isteyen öğrencilerin 21 yaşını geçmemiş olması kesinlikle en önemli şartlardan birisidir.

Yönetmeliğin aday öğrencilerde aranmakta olan sağlık yeteneklerine yönelik gösterilen sağlık koşullarına sahip olmak gerekmektedir. Buna ek olarak öğrencinin sevk edileceği Sağlık Bakanlığınca yetkilendirilmiş hastanelerden Jandarma ve Sahil Güvenlik Astsubay Meslek Yüksek Okulu öğrencisi nasıl olunur adı altında sağlık raporu almak gerekmektedir. Jandarma ve Sahil Güvenlik Astsubay MYO bünyesine katılabilmenin şartlarından bir diğeri ise, Genel Ahlaka Karşı Suçlar adı altında bulunan suçları işlememiş olmak ve bu suçlar ile ilgili herhangi bir adli soruşturma kapsamında bulunuyor olmamak gerekmektedir.

Jandarma ve Sahil Güvenlik Astsubay Meslek Yüksek Okulu Taban Puanları Nedir?

En sınavda belirlenen Jandarma ve Sahil Güvenlik Astsubay Meslek Yüksek Okulu taban puanı 261,65671’dir. Bu taban puanını sağlayan öğrenciler mülakat aşamalarına geçmektedirler. Bu okulun YKS şartlarına değinilirse de; Okula başvuru yapılan yıl Jandarma ve Sahil Güvenlik Astsubay Meslek Okuluna girebilmek için YKS’deki TYT sınavına girmiş olup belirli taban puanını geçmek gerekmektedir. Buna ek olarak Jandarma ve Sahil Güvenlik Astsubay MYO bünyesine girmek isteyen şehit ve gazi çocuklarının ise taban puanı daha düşük seviyededir. Ayrıca bu öğrenciler için de Jandarma ve Sahil Güvenlik Astsubay MYO bünyesinde ek bir kontenjan açılmaktadır.

Jandarma ve Sahil Güvelik Astsubay MYO Mezunları Ne İş Yapar?

Jandarma ve Sahil Güvenlik Astsubay Meslek Yüksek Okulu, Jandarma ve Sahil Güvenlik teşkilatına hizmetlerde bulunacak astsubaylar yetiştirmektedir. Bu kurumun mezunları, bu teşkilatlarda astsubay olarak görev yapabilmektedir.

0 0 Oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerini yorumda paylaşabilirsin.x
()
x
Gönder
Bize yazın
Merhaba, Size nasıl yardımcı olabiliriz ?

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen Reklam Engelleyicinizi Kapatıp Yeniden Deneyiniz....