Yurtdışı İşçi Ertelemeleri

YURDIŞI İŞÇİ ERTELEME HAKKINDA SIKÇA SORULAN SORULAR

1.Askerliğimi ertelettim. Çalıştığım firma beni Türkiye’de görevlendirdi. Askerliğim ertelenmiş durumdayken Türkiye’ye gelip çalışabilir miyim?

Kısa süreli olarak Türkiye’de çalışmanızda bir sakınca yoktur. Ancak çalışma süresinin uzun olması, altı aydan fazla süreyle Türkiye’de ikamet etmeniz veya ücret/maaş/yolluklarınızın Türkiye’deki bir kurum tarafından ödenmesi halinde ertelemeniz iptal edilir.

2.Erteleme hakkından vazgeçerek askere gitmek istiyorum. Ne yapmalıyım?

Erteleme hakkınızdan vazgeçtiğinizi belirten bir dilekçe ile askerlik şubesine başvurmanız halinde sevk işleminiz yapılacaktır.

 

 

3.Erteleme sürem bu sene bitiyor. Yeniden ertelemek için konsolosluğa ne zaman gitmeliyim?

Erteleme yılı içerisinde herhangi bir ay belgelerinizle birlikte konsolosluğa başvurabilirsiniz. Fakat cezalı durumuna düşmemek için erteleme tarihi sonunda 20 iş günü öncesinde gitmiş olmanız gerekmektedir.

4.Sağlık muayenemi yaptırmadan askerliğe başvurabilir miyim?

Sağlık muayenesi yaptırmanıza gerek yoktur.

5.Askerliğim ertelenmiş durumdayken Türkiye’de bir okulda öğrenim görebilir miyim?

Askerliğiniz ertelenmiş durumdayken mecburi olarak Türkiye’de bir okulda okumaya başladıktan sonra ikametiniz altı ayı geçerse askerlik ertelemeniz iptal olur ve yeniden başvurularınız kabul edilemez.

6.Yurtdışında resmi burslu olarak eğitim görüyorum. İşçi-işveren olarak askerliğimi erteletsem bursumu iptal ettirmem gerekir mi?

İşçi-işveren ertelemesinden yararlanabilmek için yurtdışındaki bir ülkede oturma veya çalışma iznine sahip olmanız gerekmektedir. Resmi bursunuzun ertelemeye bir etkisi yoktur.