Vatandaşlık İşlemleri

VATANDAŞLIK İŞLEMLERİ HAKKINDA SIKÇA SORULAN SORULAR

1.Türkiye’de askerlik hizmetimi yapmadığımdan dolayı aranıyorum. Aynı zamanda Almanya vatandaşıyım. Burada da askerlik hizmetimi yerine getirmedim. Türk vatandaşlığından çıkmak istiyorum ne yapmalıyım?

Vatandaşlıktan alınma ve çıkma işlemleri Nüfus ve Vatandaşlık Genel Müdürlüklerinden yapılmaktadır fakat kanun gereği vatandaşlıktan çıkmak isteyen kişilerin diğer şartların yanında askerlik hizmeti nedeniyle aranan kişilerden olmamaları gerekmektedir.

2.Türk vatandaşlığından çıkmıştım yeniden alınırsam askerlik yapar mıyım?

Askerliğinizi yapmadan vatandaşlıktan çıktıysanız, yeniden vatandaşlığa alındığınız zaman askerliğinizi yapmanız gerekmektedir.

3.Türk Vatandaşlığı alan yabancılar Türkiye’de askerlik yapar mı?

Türk vatandaşlığına alındığınız tarihte 22 yaşında ve daha büyükseniz Türkiye’de askerlik hizmetinden muaf tutulacaksınız.

4.Babam yabancı statüsünde Türk vatandaşlığına alınmıştır. Ben ise babam Türk vatandaşı olduktan sora doğmuşum askerlik işlemim nasıl yürütülecektir?

Babanız Türk vatandaşı olduktan sonra siz dünyaya geldiğiniz için askerlik işleminiz aslen Türk vatandaşı gibi yürütülecektir.

5.Babam yabancı statüsünde Türk vatandaşlığı almıştır. Ben ise babam Türk vatandaşı olmadan önce doğmuşum. Askerlik işlemim nasıl olacaktır?

Yabancı statüsünde Türk vatandaşlığına alınanların vatandaşlığa alındıkları zamanki çocukları da yabancı sayılır ve askerlik işlemleri yabancı statüsünde yürütülür.