Sporcu Ertelemeleri

SPORCU ERTELEMELERİ HAKKINDA SIKÇA SORULAN SORULAR

1.Hangi Sporcuların askerlikleri ertelenmektedir? Sporcu olarak askerlik ertelemesi için herhangi bir şart var mıdır?

Sporcuların aktif spor hayatlarının devam ettiği ve aşağıdaki şartları taşımaya devam ettikleri müddetçe birer yıllık sürelerle 38 yaş sonuna kadar askerliklerini erteletebilirler.

Olimpiyat Oyunları, Dünya ve Avrupa Şampiyonası ile uluslararası müsabakalarda ilk üç dereceye giren sporcular ile bu dereceleri alan takım kadrosunda bulunan sporcular; A/Büyükler Milli Takım Kadrosunda bulunan sporcular;üç veya daha az ligi bulunan spor dallarında ilk  iki ligde bulunan takım sporcuları ile 2 ligi bulunan spor dallarında en üst ligde bulunan takım kadrolarında bulunan sporcuların askerlikleri 38 yaşını doldurdukları yılın sonunu geçmemek üzere ertelenmektedir.

2.2’inci ligde profesyonel futbolcuyum. Sporcu olarak hiç tecil yaptırmadım. Askerliğimi tecil ettirmek için nereye müracaat edebilirim?

Kulübünüz aracılığı ile Futbol Federasyonuna, Futbol Federasyonunu da şartlarınız uygunsa Milli Savunma Bakanlığına erteleme teklifi yapabilir.

3.Yoklama kaçağıyım. Sporcu olarak sevkimi erteletebilir miyim?

Yoklama kaçağı kalmadan önce erteleme kapsamında bulunan bir takımla sözleşme imzalamış ve teklif tarihine kadar şartlarınız uygunsa ilgili evrakları askerlik şubesine götürerek yoklama kaçağı durumunu kaldırtabilirsiniz. Size verilen 2 ay süresince bağlı olduğunuz federasyon tarafından erteleme teklifinin yapılması gerekmektedir.

4.Askerliğimi sporcu olarak ertelemişken rahatsızlığım nedeniyle müsabakalara katılamadım. Askerliğim ertelenir mi?

Rahatsızlığını en az 3 ay süreli heyet raporu ile belgeleyenlerin müsabakalarda belirli bir oranda katılma şartı aranmamaktadır. Rahatsızlığınızı belirtir heyet raporu var ise askerliğiniz ertelenmektedir.

5.Askerliğin tecilli iken tek tabib tarafından 6 ay rapor aldım.Askerliğim ertelenir mi?

Tek tabib tarafından en fazla 10 günlük rapor alınabilmektedir. Tek tabip tarafından verilen 6 aylık rapor askerliği erteletemez.

6.Erteleme kapsamındaki bir kulüp ile sözleşmem var beni 3.lig takımlarından bir tanesine kiraladılar. Askerliğim ertelenir mi?

Erteleme için şahsın fiilen müsabakalara katıldığı takım dikkate alınmaktadır. Lisansınız kiralandığınız 3. Lig tarafından çıktığı için askerliğiniz ertelenemez.

7.Askerliğin ertelenmiş durumda iken 4 aylık hak mahrumiyet cezası aldım. Askerliğim ertelenir mi?

Bir defada 3 aydan fazla hak mahrumiyeti alan sporcuların ertelemeleri iptal edilmekte ve bunlar hakkında bir daha askerlik erteleme işlemi yapılamamaktadır.

8.Askerliğin sporcu olarak ertelenmiş durumda iken yurtdışından bir kulüp ile sözleşme imzaladım.Dönüşümde askerliğim sporcu olarak ertelenir mi?

Yurtdışında bir başka takıma transfer olan sporculardan, bir sefere mahsus olmak üzere 1. Ve 2. Futbol ligi müsabakalarının en az 1/3, diğer spor dalları resmi müsabakalarının en az yarısında takım kadrosunda bulunma şartı aranmaktadır.Ancak bu kişiler yurt dışına gittikleri zaman Türk Temsilciliklerine giderek işçi ertelemesi yapması gerekmektedir.

9.Sevkim ertelenmiş durumda iken sözleşmem ona erdi / feshettim. Askerliğimin ertelenmesi devam eder mi?

Sözleşmesi sona eren ve ilk transfer döneminde herhangi bir kulüp ile anlaşmayan sporcuların askerlik ertelemeleri sona ermektedir.

10.Profesyonel futbolcuyum. Kulübüm, aramızda olan anlaşmazlıktan ötürü askerlik erteleme işlemimi yapmıyor. Ne yapmalıyım?

Kulübünüz yasal olarak işlemleri yapmak zorundadır. Yapmadığı takdirde ilgili mahkemelerce yargılanacaktır. Durumu dava edebiliriniz.

11.Askerliğim sporcu olarak ertelenmiş durumda iken , erteleme tarihinin uzatılması için hangi tarihte müracaat etmek gerekir?

Sevk tarihi uzatma tekliflerinin son sevk tarihinden en az 1 ay öncesinde gönderilmesi gerekmektedir.

12.Sevkim tecilli durumda iken çeşitli nedenlerle federasyonum tarafından erteleme evraklarım zamanında gönderilemedi.Sevk ertelemem bittikten sonra müracaat ettiğimde federasyon benden askerlik durum belgesi istedi.Önceki sevk tarihim geçtiğimden ötürü askerlik şubem belge vermedi.Ne yapmalıyım?

Sevk tecili evraklarının geciktirilmesi durumunda erteleme şartlarının uygun olması durumunda askerlik durumu belgesi olmadan teklif yapılması gerekmektedir. Şartlarınız uygunsa kulübünüz federasyonunuza teklif yaptırması gerekir.