Öğrenci İşlemleri

ÖĞRENCİ İŞLEMLERİ HAKKINDA SIKÇA SORULAN SORULAR

1.Lise mezunu olarak askerliğim 2015 yılına kadar tecil edilmişti. Ocak 2015 tarihinde sevk başlangıcım oldu.2015 yılında Açık Öğretim fakültesine kayıt yaptırmaya hak kazandım. Askerliğim Kasım 2015 tarihine ertelenir mi?

Ocak 2015 tarihinden itibaren yoklama kaçağı durumuna geçmiş olduğunuzdan ötürü askerliğinizin Kasım 2015 tarihine ertelenmesi mümkün değildir.

2.Şubat 2015 tarihinden beri bakaya durumundayım. Eylül 2015 tarihinde liseye kayıt yaptırdım. Askerliğim ertelenir mi?

Bakaya kaldıktan sonra okul kaydı yaptıranların askerlikleri ertelenemez.

3.Yükseköğretim mezunlarının yeniden bir yükseköğretim programına kayıt yaptırmaları durumunda askerlikleri ertelenir mi?

Bitirilen programın eşitine veya daha alt seviyesine kayıt yaptırılması durumunda askerlik ertelenemez.(Lisans mezunlarının farklı bir lisans programı veya yükseköğretim programına kayıt yaptırmaları gibi)

4.Yoklama kaçağı durumundayım. Üniversiteye kayıt hakkı kazandım fakat okul benden askerlik durum belgesi istiyor. Askerlik durum belgesi alabilir miyim?

Bakaya durumunda veya yoklama kaçağı durumunda olanlar için üniversite kayıtlarında askerlik durum belgesi istenir. Kişinin askerlik şubesine başvurarak işlemlerini tamamlatması sonucu, durumu uygun olanlara askerlik durum belgesi verilebilmektedir.

5.Yurt dışında ön lisans/lisans öğrencisiyim. Askerliğimi erteletmek için ne yapabilirim?

Yurtdışı temsilciliklerimize müracaat ederek öğrenciliğinizi tanıttırma işlemi yaptırmalısınız. Sonrasında elektronik ortamda Dışişleri Bakanlığı aracılığı ile Milli Savunma Bakanlığınca erteleme işlemi yapılabilmektedir.

6.Çift anadal programına kayıtlıyım. Okuduğum programlardan birinden mezun oldum. Diğerini halen okuyorum. Halen okuduğum program bitene kadar askerliğim ertelenir mi?

Askerliğiniz okuduğunuz ikinci programdan mezun oluncaya kadar, 29 yaş sınırı dikkate alınarak ertelenebilir.

7.İki yıllık meslek yüksekokulundan mezun oldum. ÖSYM sınavında iki yıllık Sosyal Bilimler bölümüne yerleştim. Askerliğim ertelenebilir mi?

Bitirilen programın eşitine veya daha alt seviyesine kayıt yaptırılması durumunda askerlik ertelenemez.(Lisans mezunu iken yüksekokula, yüksekokul mezunu iken yeniden yüksekokula gibi)

8.Ekim 2015 tarihinde iki yıllık yüksekokuldan mezun oldum. Askerliğim ne zamana kadar ertelenir?

Mezuniyet ve ilişik kesme belgelerinizle askerlik şubesine müracaat etmeniz halinde 29 yaş sınırı gözetilerek askerliğiniz 2 yıla kadar ertelenmektedir. Bu nedenle askerliğiniz Aralık 2017 tarihine kadar ertelenebilir.

9.Kasım 215 tarihinde sevke tabi tutuldum. KPSS sınavını kazandım. Aday memur olarak Ocak 2016 tarihinde işe başlayacağım. Askerliğim ertelenir mi?

Aday memur olarak yerleştirildiğine dair elinizde belgeleriniz varsa askerliğiniz ertelenebilir.

10.Aday memurların askerlikleri ertelenebilir mi? Nereye müracaat etmeliyim?

Yoklama kaçağı veya bakaya kalmadan önce aday memur olarak göreve başlayanların askerlikleri, bağlı oldukları bakanlığın genel müdür, daire başkanı veya eşiti seviyesindeki kurum amirleri tarafından askerlik şubesine teklif yapılması tecil edilebilmektedir.

11.Askerliğim öğrenci olarak tecil edilmiş durumda iken sözleşmeli erliğe kabul edildim. Kısa süre sonra sözleşmemi tek taraflı fesih ettim. Yeniden  öğrenci olarak askerliğimi erteleyebilir miyim?

Sözleşmeli erlerden sözleşmesi feshedilenlerin kalan askerlik hizmeti, ilişikleri kesilmeden ilgili kurumlarca belirlenen birliklerde erbaş veya er olarak yerine getirilmektedir. Bu nedenle askerliğiniz ertelenemez.

12.Harp okulundan ilişiğim kesildi bu süreler askerlikten sayılır mı?

İlgili kanun gereğince harp okulundan ilişiği kesilenlerin okula başladığı tarih ile ilişiğini kestiği tarih arasında geçen sürenin ay olarak üçte biri askerlikten sayılmaktadır. Bu yüzden harp okulundan geçirdiğiniz süreyi gösteren belge ile askerlik şubesine başvurmanız halinde askerlik süreniz hesaplanacaktır.

13.Sözleşmeli astsubaylıktan ilişiğim kesildi. Bu süreler askerlikten sayılır mı?

Sözleşmeli astsubay adaylarından veya sözleşmeli astsubaylardan herhangi bir nedenle ilişiği kesilenlerin görevleri sırasında geçirdikleri sürenin tamamı askerlik hizmetinden sayılır.

14.Emniyet Hizmetleri Sınıfına mensup personelden on yıllık süreyi tamamlamadan ayrılanlar askerlik yapar mı?

Emniyet teşkilatında on yıllık gören yapan kişiler askerlikten muaf tutulmaktadırlar.

On yıllık süre, polis eğitim ve öğretim kurumlarından mezun olup fiilen göreve başlanılan tarihte başlamaktadır. On yıllık süreyi tamamlamadan herhangi bir nedenle emniyet teşkilatından ayrılan personeller askerlik görevini yerine getirmelidirler.

15.Yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından alınan diplomanın denklik işleminin yapılabilmesi için lisans tamamlama programını yapıyorum. Tamamlama programında üniversite tarafından öğrenci durum belgesi verilemediğinden askerliğimi nasıl erteletebilirim?

Lisans tamamlama programına tabii olduğunuza dair Yükseköğretim Yürütme Kurulunun karar yazısını askerlik başkanlığına iletmeniz durumunda askerliğiniz iki yıl süre ertelenebilir.