ER İŞLEMLERİ HAKKINDA SIKÇA SORULAN SORULAR

ER İŞLEMLERİ HAKKINDA SIKÇA SORULAN SORULAR

1.Erken silah altına alınmak için ne yapmalıyım?

Askerlik şubenizden veya e-Devlet üzerinden celp tercihi yaparak erken silahaltına alınabilirsiniz.

 1. Celp tercihi yapabilmek için ne yapmalıyım?

Askerlik şubesine giderek veya e-Devlet üzerinden celp tercihi işleminizi yaptırabilirsiniz. Cezalı durumdakiler (yoklama kaçağı/bakaya) durumunda olmamanız gerekmektedir.

 1. 2 yıllık yüksekokul mezunlarının askerlik süresinin kısaltılmasıyla ilgili bir çalışma var mı?

Dört yıllık lisans ve üzeri programları bitiren yükümlülerin askerlik süreleri kısa dönem askerlik olarak altı ay olarak belirlenmiştir. Bunun dışında Bakanlığımızca askerlik süresinin tahsil durumuna göre kısaltılmasıyla ilgili bir çalışma bulunmamaktadır.

 1. Askerliğim tecilli durumda. Erken silahaltına alınmak istiyorum ne yapmalıyım?

İkametinize bağlı en yakın askerlik şubesine başvurarak ertelemenizi iptal ettirebilirsiniz.

 

 1. Askerliğimi denizci, komando, havacı vb. olarak yapabilir miyim?

Yükümlülerin sınıf ve eğitim merkezleri, sağlık, öğrenim, meslek, gördüğü kurslar vb. nitelikleri kullanılarak bilgisayar ortamında yapılmakta ve bilgisayara herhangi bir şekilde müdahale edilememektedir.

 1. Askere gideceğim yeri ve sınıfımı internet üzerinden öğrenebilir miyim?

Bilgilerinizi e-Devlet üzerinden genel celp günlerinden iki hafta önce öğrenebilirsiniz.

 1. Askere sevk evrakımı e-Devlet üzerinden aldım. Yol ve yemek paramı nereden alacağım?

Sevk evrakını aldıktan sonra yol ücretinizi ve iaşe bedelinizi PTT şubelerinden alabilirsiniz.

 1. İstanbul’da oturuyorum. Ailevi nedenlerden ötürü askerliğimi İstanbul’da yapmam mümkün mü?

12 aylık hizmete tabi erlerin askerliklerini nüfusa kayıtlı oldukları veya ikamet ettikleri il içerisinde yapmaları mümkün değildir.

 1. Askerlik şubem Şubat celbinde askere gönderiyor. Ancak askerlik şubemce Nisan ayında askere gideceğim söylendi. Şubat ayında askere gidebilmek için ne yapmalıyım?

Sevk edildiğiniz grubun değiştirilmesi mümkün değildir.

 1. Yozgat nüfusuna kayıtlıyım fakat İstanbul’da oturuyorum. Sevk evrakımı almak için Yozgat Askerlik Şubesi’ne mi gitmem gerekiyor?

Yozgat Askerlik Şubesi’ne gitmenize gerek yoktur. Sevk evrakınızı e-Devlet üzerinden çıkartabilirsiniz.

 1. 1996 doğumluyum. Yoklamamı yaptırdım. Askerlik şubem 2016 yılının Kasım ayında askere gideceğimi söyledi. Daha erken askere gidebilir miyim?

O yıl askerlik çağına giren yükümlünün askerlik şubesi için belirlenmiş olan celp döneminden önce silah altına alınmaları mümkün değildir.

 1. Eşimin/babamın askerlik hizmeti süresini Sosyal Güvenlik Kurumuna borçlanmak istiyorum. Bunun için askerlik hizmetine ait bilgilere nasıl ulaşabilirim?

Eşinizin/babanızın T.C kimlik numarası ve açık kimlik bilgileriyle askerlik şubesine başvurmanız halinde, yapılacak arşiv araştırmasından sonuç çıkarsa size bu bilgiler verilecektir. Bilgilere ulaşamamamız halinde Askeri Yüksek İdare Mahkemesi Başkanlığına dava açmanız gerekecektir.

 

 1. Askerlik hizmetimi tamamladım veya hiç gitmedim. Askerlikle ilgili durum belgemi e-Devlet üzerinden alabilir miyim?

Askerlik durumu ile ilgili belgeyi e-Devlet üzerinden alabilirsiniz. Bu belgeyi her türlü işlemde (iş başvurusu, işe başlama vb.) kullanabilirsiniz.

 1. Oğullarımdan Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde askerlik yapanlar var. Şuanda askere gidecek olan oğlumun bu bölgelere gönderilmesini istemiyorum. Ne yapmalıyım?

Dağıtım işlemleri ilgili kuvvet komutanlıklarınca yapıldığından talebinizi oğlunuzun askerlik yaptığı birliğin bağlı olduğu kuvvet komutanlığına yapmanız gerekmektedir.

 1. Bakıma muhtacım. Tek çocuğum. Oğlumun, ikametime yakın bir bölgede askerlik yapmasını istiyorum. Ne yapmalıyım?

Oğlunuzun askerlik yaptığı birliğin bağlı bulunduğu kuvvet komutanlığına müracaat etmeniz gerekmektedir.

 1. Yoklama kaçağı veya bakaya durumuna düşmek suçundan hakkımda para cezası uygulandı. Bu cezayı ödeyecek gücüm yok. Ne yapmalıyım?

Cezanız size tebliğ edildiği günden sonra 15 gün süre içerisinde Sulh Ceza Mahkemesine başvurmanız gerekmektedir.

 1. Askerliğimi yaparak terhis oldum. Askerde geçen sürelerimin borçlanma tutarının Sosyal Güvenlik Kurumu Bakanlığınca ödenmesini istiyorum. Ne yapmalıyım?

Askerlik hizmeti yapan kişilerin sigorta primlerinin Milli Savunma Bakanlığınca ödenmesi mümkün değildir.

 1. Askerlik hizmetimi tamamladım fakat ülkemizin içinde bulunduğu zor şartlar yüzünden yeniden silahaltına girmek istiyorum. Ne yapmalıyım?

Askerlik hizmetini yerine getirmiş kişiler yeniden askerliğe alınamamaktadır. İsteğinizi ancak askerliğinizi profesyonel hale getirerek yapabilirsiniz.