Dövizle Askerlik

DÖVİZLE ASKERLİK HAKKINDA SIKÇA SORULAN SORULAR

1.Dövizle askerlik hizmeti ödeme miktarını 1000 Avro olarak düzenleyen yasa ne zaman yürürlüğe girecek?

İlgili yasa 27 Ocak 2016 tarihinde yürürlüğe girmiştir.

2.Dövizle askerlik başvurusu yaptıktan sonra yasa kapsamında ödemem gereken 10000/6000/5112 Avro ödememi tamamladım. 1000 Avronun üzerinde fazladan ödediğim miktar geri ödenir mi?

1000 Avronun üzerinde olan ödeme tutarlarının geri ödenmesi mümkün değildir.

  1. Dövizle askerlik ödemesi yapmak üzere 10000/6000/5112 Avro ödeme taahhüdü ile başvurdum. Henüz ödemelerimi tamamlamadım. Kalan borcumu ödemem gerekiyor mu? 1000 Avro üzeri ödemelerim geri ödenir mi?

Çıkarılan yasa gereği kalan taksit tutarlarını ödemenize gerek kalmamıştır. Ancak 1000 Avro üzerindeki ödemelerinizin geri ödenmesi mümkün değildir.

 

 

  1. Dövizle ödeme sırasında ödemelerimi tamamlamadığım için yasa kapsamından çıkartıldım. Yeniden başvuru yapabilir miyim? Yararlanmam halinde 1000 Avro üzerindeki ödemelerim geri ödenir mi?

Aralık 2017 tarihine kadar konsolosluğa başvurmanız halinde yeniden yararlanabilirsiniz. Önceden ödediğiniz tutar 1000 Avro tutarında ise hizmetten yararlanmanız mümkündür. Ancak 1000 Avro üzerindeki ödemelerinizin geri ödenmesi mümkün değildir.

  1. Daha önce dövizle askerlik hizmeti kapsamında temel askerlik eğitimimi tamamladım. Dövizle askerlik hizmeti kapsamından çıkartıldım. Yaptığım temel askerlik eğitimi yurtiçinde yapacağım askerlik hizmetinden sayılır mı?

Yapmış olduğunuz temel askerlik eğitimi yurtiçinde yapacağınız askerlik hizmetinden sayılır. Yurtiçinde yapacağınız askerlik süresinden almış olduğunuz temel askerlik eğitimi süresi düşülür.

  1. Çift uyruklu vatandaşım. Yurtdışında üç yıllık çalışma süresini doldurmam gerekir mi?

Dövizle askerlik hizmetinden yararlanmak isteyen tüm vatandaşlarımızın öngörülen çalışma süresini tamamlamaları gerekmektedir.

  1. Daha önce işçi-işveren statüsünde askerliğimi tecil ettirdim. Görev için Türkiye’de 6 aydan fazla kaldığım için ertelemem yenilenmemek üzere iptal edildi. Dövizle askerlik hizmetine başvurabilir miyim? Ertelememin iptal edildiği tarihe kadar olan çalışma sürelerim yanar mı?

Dövizle askerlik hizmetine başvuru yapabilirsiniz. Erteleme iptali öncesinde çalıştığınız sürelerin sayılmaması söz konusu değildir.

  1. Yurt dışında resmi burslu öğrenci olarak eğitim görüyorum. Dövizle askerlik hizmetinden yararlanmak için bursumu iptal ettirmem gerekir mi?

Dövizle askerlik yapmak için yegane şart oturma veya çalışma iznine veya vatandaşlık hakkına sahip olarak en az 3 yıl süre ile çalışmaktır. Resmi burslu öğrenci olmanızın herhangi bir etkisi yoktur.

  1. Daha önce hiç işçi-işveren statüsünde askerlik ertelemesi yaptırmadım. Askerlik ertelemesi yaptırmadığım dönemlerdeki çalışma sürelerim dövizle askerlik başvurum sırasında sayılır mı?

Hiç erteleme yaptırmamış olsanız dahi, belgelenmiş tüm çalışma süreleriniz sayılmaktadır.

 

 

  1. Dövizle askerlik hizmeti için gerekli çalışma süresi hangi tür çalışma sürelerini kapsamaktadır?

Süre hesaplanırken, fiilen bir işte çalıştıkları, işsizlik maaşı aldıkları, kısa süreli veya geçici işlerde çalıştıkları sürelerin tamamı çalışma süresi olarak kabul edilir.

  1. Yurtdışında oturma ve çalışma iznim varken bir müddet çalıştım. Sonrasında Türkiye’ye kesin dönüş yaptım. Şimdi yeniden yurtdışında oturma ve çalışma iznine sahip olarak çalışmaktayım. Daha önce çalıştığım süreler, dövizle askerlik başvurum sırasında dikkate alınır mı?

Vatandaşlarımızın yurtdışında oturma ve çalışma iznine sahip olarak çalıştıkları tüm süreler konsolosluklarına müracaatları sırasında belgelendirilmek şartıyla dövizle askerlik hizmeti için gerekli çalışma süresinden sayılır.

  1. Dövizle askerlik hizmetinden yararlanmak üzere konsolosluğa başvurdum. Ne zaman askerlik hizmetini yerime getirmiş sayılırım?

Başvurunuzun askerlik şubesince kabul edilmesini ve 1000 Avro ödemenizin T.C Merkez Bankası kayıtlarına geçtiğinin tespit edilmesine müteakip askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılırsınız.