Doğuda Askerlik Yapanlara Erken Terhis Var mı ?

Category: Soru CevapDoğuda Askerlik Yapanlara Erken Terhis Var mı ?
admin Staff asked 12 ay ago

Askerlik vatani görevi olup anayasanın verdiği hak ve ödevler Kısımında her Türk erkeğinin yurt içinde veya yurt dışından belirtilen görev yerinde vasıfları, mesleği ve kişiliği ölçüsünde uzun dönem, kısa dönem veya daha farklı pozisyonlarda istihdam edilmesidir. Askerlik görevi Edirne’ den Karsa 81 ilde ve bu illere bağlı 960 ilçede karakolda, sınırda, askerlik şubesinde, tugayda veya okullarda uzun dönemler için 12 ay ve kısa dönemler içinde 6 ay geçirilmesi gereken süreçtir. Bunun yanı sıra BM nezdinde yer alan Kosova, Irak, Sudan, Bosna gibi barışı getirmek amacıyla kurulan birliklerde ve kuvvetlerde de vasıflar ve özelliklere göre daha yüksek maaş ve bedel ile askerlik görevi yaptırılmaktadır.

Bu askerlik görevinde özellikle terör faaliyetlerinin olması sebebi ile Doğu ve Güneydoğu’ da zorlukla yaşanmaktadır. Ülkemizde şehit olan askerlerin % 93’ ü ve polisimizin % 82 si Doğu ve Güneydoğu da yaşanan elim saldırılar sonucu olmaktadır. Bu açıdan doğuda askerlik sürecin zor olması ile eğitimler ağır olmakta ancak disiplinden taviz vermeden askerlerin rahat ettirilmesi sağlanmaktadır. Doğu Anadolu’da Görev Yapanlara Askerlere Erken Terhis Durumu bu zorlukların göz önüne alınması ile ara ara mecliste, komisyonlarda, kamu nezdinde gündeme gelse de böyle bir durum söz konusu değildir.

Sadece askerlerin izin kullanmayarak o izin süresinin askerliğin sonundan düşüp 15 – 20 gün askerden erken dönmeleri söz konusudur. Ancak özellikle doğuda ulaşım güvenliğinin sağlanması gerçekleştiğinde askerlerin zinde kalması ve moral bulması açısından alilerinin yanına gönderilerek askerlik izinlerini kullandırttıklarını söylemek mümkündür. Zira askerlerin moral motivasyonu aileleri ile bir araya geldiğinde zirve yapacağı için izinleri kullanmak mecburi kılınmaktadır.